Wiadomości

O co chodzi w sprawie dyrektora Stęgowskiego?

Wczorajszy artykuł „Stęgowski nie jest już dyrektorem 'Chemika’. Odsłaniamy kulisy sprawy” (czytaj więcej) wywołał wiele emocji. Udało nam się poprosić o komentarz w tej sprawie Adama Kmiecika. Otrzymaliśmy od niego komplet dokumentów, które pozwalają prześledzić krok po kroku procedurę konkursową w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle.

Marek Stęgowski, były dyrektor Zespłu Szkół nr 3 w Jaśle

18 maja 2010

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu wicestarosta Witold Lechowski przedstawił pismo Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w sprawie upływu okresu powierzenia stanowiska dyrektora w ZS nr 3 w Jaśle i wniósł „o ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół nr3 w Jaśle.”

Decyzję podjęto jednogłośnie i przekazano do realizacji do Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Zgodność z protokołem potwierdził wicestarosta Witold Lechowski.

9 lipca 2010

Po powodzi, jaka w czerwcu nawiedziła Jasło, 1 lipca Rada Pedagogiczna ZS nr 3 w Jaśle wystosowała pismo do Zarządu Powiatu w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły Panu Markowi Stęgowskiemu. Zostało ono przedstawione na Zarządzie Powiatu 9 lipca przez Witolda Lechowskiego.

Jak czytamy w protokole, Lechowski „wniósł, aby w związku z bardzo trudną sytuacją szkoły spowodowaną powodzią, Zarząd zdecydował o powierzeniu Panu Markowi Stęgowskiemu stanowiska dyrektora na okres 1 roku.”

Zarząd przyjął ten wniosek i przekazał do realizacji do Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Zgodność z protokołem potwierdził starosta Adam Kmiecik.

16 lipca 2010

Witold Lechowski w imieniu Zarządu Powiatu Jasielskiego wystosował pismo do Jacka Wojtasa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w sprawie przedłużenia na rok szkolny funkcji dyrektora ZS nr3 panu Stęgowskiemu.

Opinia kuratora była w tym przypadku kluczowa.

W piśmie podpisanym przez Witolda Lechowskiego jest jednak inne, niż przyjęte 9 lipca uzasadnienie przedłużenia umowy.

Czytamy w nim bowiem: „Zarząd Powiatu w Jaśle, powierzając funkcję dyrektora dotychczasowemu dyrektorowi, pragnie w ciągu najbliższego roku szkolnego dokonać własnej i pełnej oceny jego pracy jako zarządzającego jednostką, umiejętności radzenia sobie w sytuacji kryzysowej dla placówki, sposobu i metod kierowania i zarządzania placówką, umiejętności gospodarowania środkami finansowymi. Dlatego też Zarząd Powiatu w Jaśle uznał za zasadne powierzenie stanowiska dyrektora na okres jednego roku.”

Dlaczego więc Lechowski zmienił powód przedłużenia umowy ze Stęgowskim?

Nie umiem powiedzieć, dlaczego wicestarosta nie użył tego argumentu o powodzi w piśmie do kuratora – mówił dziś Adam Kmiecik.

Pytany czy jest to kolejny zgrzyt w pracy zarządu odpowiada – Myślę, że nie wynikało to ze złej woli, czy wprowadzenia jakiegoś zamieszania – mówił Kmiecik

16 sierpnia 2010

Po 30 dniach do starostwa, na ręce Witolda Lechowskiego przyszła z Kuratorium Oświaty odmowna odpowiedź w sprawie przedłużenia Markowi Stęgowskiemu stanowiska dyrektora ZS nr 3 w Jaśle na okres 1 roku. Podpisana przez wicekuratora oświaty Antoniego Wydro.

Kurator mógł odpowiedzieć wcześniej, k.p.a mówi o terminie „bez zbędnej zwłoki”, więc na niewyrażenie zgody potrzebował aż 30 dni – komentuje Kmiecik. Sugerując tym samym, że kurator zostawił zarządowi małe pole manewru.

W piśmie Kuratorium wskazało, że nowego dyrektora szkoła może wyłonić w drodze konkursu lub przedłużyć umowę o 5 lat.

Jednak rozpisanie konkursu pod koniec sierpnia skomplikowałoby sytuację.

Z pisma wynika jeszcze jedno – Kuratorium nie widzi żadnych powodów, aby nie powierzyć Stęgowskiemu funkcji dyrektora na kolejnych 5 lat.

„Nie bez znaczenia jest również uchwała Rady Pedagogicznej ZS nr 3 z 1 lipca 2010. Jak wynika z jej treści, Rada Pedagogiczna wyraziła pozytywną opinię o powierzeniu mgr inż. Markowi Stęgowskiemu stanowiska dyrektora ZS nr 3 na kolejnych 5 lat” – pisze kurator.

I wystawia wzorową ocenę dyrektorowi – „spełnia wszystkie wymagania rozporządzenia MEN” potrzebne do kierowania placówką oświatową. Pisze także, że „Pan Marek Stęgowski posiada wyróżniającą ocenę pracy dokonaną przez organ prowadzący 16 lipca 2009”. Ocena ta został wydana przez wicestarostę Witolda Lechowskiego.

Czemu więc Lechowski chciał za pośrednictwem zarządu „dokonać własnej i pełnej oceny jego pracy (Stęgowskiego – przypis redakcji) jako zarządzającego jednostką” skoro w piśmie z Kuratorium czytamy, że „z treści oceny wynika, że z zakresu spraw finansowych i administracyjnych ocena organu prowadzącego jest równie wysoka.”

Co takiego się zmieniło przez rok, że Lechowski chciał dokonać dodatkowej oceny?

27 sierpnia 2010

W tym dniu (kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego) odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu, na którym, po zapoznaniu się z pismem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, zdecydowano o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora ZS nr 3. A do czasu jego wyboru, obowiązki dyrektora miały zostać powierzone jednemu z nauczycieli.

Decyzje przekazano do realizacji wicestaroście Lechowskiemu oraz Wydziałowi Edukacji i Spraw Społecznych.

Wczoraj decyzję Zarządu, Kmiecik komentował tak:

Niczym takim dyrektor nie zasłynął, nie wyróżnił się, nie wzbudził zaufania w Zarządzie, aby powierzyć mu funkcję bez konkursu na kolejne pięć lat.

I podkreślał, że konkurs to standardowy tryb powoływania dyrektora placówki oświatowej. A w przypadku Stęgowskiego był już dwukrotnie stosowany.

30 sierpnia 2010

W piśmie do Zarządu Powiatu, Witold Lechowski pisze, że zaproponował objęcie na jeden miesiąc obowiązków dyrektora Markowi Stegowskiemu, ten jednak odmówił. Odmówili też wicedyrektorzy ZS nr3 – Jolanta Łupkowska i Maria Roś. Zgodę na przejęcie obowiązków dyrektora wyraził Mariusz Pochroń. Od 1 września pełni funkcję p.o. dyrektora ZS nr 3 przez 10 miesięcy.

Próbowaliśmy także skontaktować się z wicestarostą Witoldem Lechowskim, aby odpowiedział  na nasze pytania. Niestety dzisiaj był nieuchwytny dla dziennikarzy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
antidotum
antidotum
2024 lat temu

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

...
...
2024 lat temu

odpłacimy się panie kmiecik i pani burmistrz

vv
vv
2024 lat temu

wywalcie Kmiotka i w starostwie będzie spokój to jest truteń

Ola
Ola
2024 lat temu

Piękoś do roboty a nie tylko latać po mieście między biurem senatorskim a urzędem!Przecież ty jako naczelnik masz wiele do powiedzenia!

Micah Ali
Micah Ali
2024 lat temu

Pan Stęgowski powinien się pogodzić z tym że z zawodu jest tylko nauczycielem, a dyrektorem jest z mianowania. No chyba że ma wpisane w CV w miesjcu zawód wyuczony: "DYREKTOR". Słuszna decyzja Zarządu Powiatu. Jeszcze raz napiszę Panie Stęgowski do roboty koniec laby !

lord
lord
2024 lat temu

Dyrektor Stęgowski to wspaniały człowiek! Może warto zapytać współpracowników jaim jest zarządcą,a nie dokonywać zmian! co tu się dzieje w starostwie znowu jakiś układzik?

Antek z Bączala
Antek z Bączala
2024 lat temu

Z tego, co mi wiadomo to za merytorykę pism odpowiedzialne są poszczególne wydziały i ich Naczelnicy tak, że w tym wypadku Pan Naczelnik z "Bożej Łaski" albo lepiej "Senatorskiej" niejaki Pan W. Piękoś, dla którego priorytetem jest albo opiepszanie ludzi albo wchodzenie w ….. dlatego wcale się nie dziwię całej tej sprawie skoro taki człowiek był za nią odpowiedzialny, a jeśli chodzi o Pana Dyrektora to może w końcu wyjdzie "Szydło" z worka i okaże się, jakim to on jest albo lepiej rzecz BYŁ "Ideałem" i "Wspaniałym człowiekiem" (już jednego takiego mieliśmy w Jaśle wybitnego, niejakiego Pana Dyrektora II LO… Czytaj więcej »

hipokryzja Kmiecika
hipokryzja Kmiecika
2024 lat temu

Nie tylko poprzez pokazany chichot uwydatnia się dwulicowość i obłuda Kmiecika ze Starostwa Powiatowego.Poprzednio przedstwawiał Stęgowskiego jako człowieka,któremu zaufał i wyróżnił w Starostwie uznaniem za Dyrektorowanie.Obecnie,mając ciepło w gaciach kaja się przed Lechowskim i słynnym Pawlusiem.Określ człowieku swoje miejsce i miej ludzką godność bronić tego,co wcześniej prezentowałeś.

rrrrrrrr
rrrrrrrr
2024 lat temu

stegowski madrzejszy od kmiecika i oto chodzi

po co
po co
2024 lat temu

Pan Stegowski, nie jest niezastapiony. I nauczyciele i uczniowie z chemika wiedzą jak to wyglądało. Znam lepszych dyrektorów i nie ma co płakać.

jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

dojaslankabrze,że zbliżają się wybory,wreszcie trzeba rozwalić tą kompromitującą klikę. Jest mi wstyd, że tu mieszkam

matura 98
matura 98
2024 lat temu

mnie Stęgowski uczył 12 lat temu i jako pedagog to był gorzej niż średni, ale miał zadadki na przywódcę, lubiał pokazywać kto tu żądzi.

ja
ja
2024 lat temu

znam pana S. tylko z kilku spotkań nie mogę wiele powiedzieć, ale wydaje mi się człowiek w porządku, ale pan K. może swą lubą chce na stołek dyr. wsadzić bo może już nauka w I LO się znudziła….

kjh
kjh
2024 lat temu

Kmiecik wylecisz.
Stegowski byl swietnym dyrektorem.. czas na zmiany Panie kmiecik.

Michał
Michał
2024 lat temu

Ani Stęgowski, ani jego zastępczynie nie byli dobrymi dyrektorami/sodówa do kwadratu/-wiem coś o tym. Uważam ,że starostwo podjęło słuszną decyzję.

Antek - ten prawdziwy
Antek - ten prawdziwy
2024 lat temu

IP: 109.196.43 – To Lechowski zmienił imię na Antek i przeprowadził się do cioci don Bączala ! Możliwe też, że z żalu podciąga promilki, w końcu 3 to jeszcze nie rekord Polski. Nie ma co zwalać winy na Piękosia, to nie on podejmuje decyzje, ani próbować obrony rzekomą znajomością IPN-owskich papierów. Z papierów, to najlepiej przygotujcie sobie obaj z Adasiem kartony na wyprowadzkę. Czasu macie coraz mniej.

Ewa
Ewa
2024 lat temu

Stęgowski wynajmował pomieszczenia szkoły dla Liceum Społecznego i Wszechnicy irównocześnie dorabiał tam do swej skromnej pensji dyrektorskiej!Przypadek ?? A tylu młodych nauczycieli poszukuje pracy!

s
s
2024 lat temu

i dzieki temu we wwszechnicy mlodziez moglA sie uczyc

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Obecny dyrektor Pochroń i wicedyrektor Kluszczyk też dorabiali we Wszechnicy, widać tak "dobrze" zarabia się w szkole że trzeba szukać dodatkowej pracy w soboty i niedziele

Zmigrodzianin
Zmigrodzianin
2024 lat temu

Antek to nie ip. Lechowskiego on mieszka w mieście a jeżeli chodzi o rekordy to wy z wójtem podobno większe bijecie!A pakować to ty się zacznij bo przecież już kończysz kanalizację!!

Znajomy
Znajomy
2024 lat temu

Antek nie bój się tak dokumentów z IPNu przecież ty byłeś tylko na szkoleniu wojskowym a twój wójt nigdy nie miał jako nauczyciel problemów wychowawczych z uczennicami!Ty biedaku nie mogłeś mieć takich problemów bo..bo nigdy chyba w tych Roztokach nie byłeś wychowawcą.Zresztą sekretarki w urzędzie wojewódzkim też się wstydziłeś!Pamiętam jaki byłeś czerwony jak chcieliśmy cię z nią umówić do kina!Wódki nikomu nie żałuj bo pamiętam cię w wielu sytuacjach promilowych!Sliwowica to twój ulubiony napój!Wtedy nie było wprawdzie portali ale byli tacy co obserwowali i dużo na twój tamat moga powiedzieć!Lechowski to przy tobie święty człowiek!

Tadek
Tadek
2024 lat temu

Ja pamiętam , że Antek w tych promilowych sytuacjach zawsze do kogoś startował.Zresztą książkę by napisał co ci ludzie wtedy wyrabiali w tych urzędach!

Jurek
Jurek
2024 lat temu

Antek a pamiętasz Podzamcze i tą salkę na górze?! To były czasy i imprezy teraz ci to małe pikusie!

Andrzej
Andrzej
2024 lat temu

Ten Stęgowski to pupil Kurowskiej,Zającowej,Gancarza,Dacylowej,Kielara,Piękosia i to dlatego wszyscy przeciw Kmiecikowi!A przecież to taka miernota!

Eryk B.
Eryk B.
2024 lat temu

Te Antek i ten twój napromilowany wójt uważajcie żeby wam jaka skarpa nie spadła na łeb w czasie budowy tej kanalizacji!

Adam
Adam
2024 lat temu

Ale jak tak może być przecież na ostatniej sesji Rady Powiatu walczył o niego Górczyk czyżby wszystkie służby ręce na pokład??Chodzi oczywiście o służby miejsko- powiatowe i społeczno-oświatowe żeby Broń Boże ktoś nie pomyślał o innych!A Antka z Bączala pozdrawiamy i radzimy dobrze a co to on wie najlepiej!!!!

Bolek
Bolek
2024 lat temu

Antek z Bączala try masz pod górkę bo goście wiedzą kim ty jesteś!!!!

Zobacz także
Close
Back to top button
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x