PolitykaWażne wydarzeniaWiadomości

O sile koalicji w mieście zdecyduje wybór burmistrza

To nie jest dla nas porażka – tak Henryk Rak (PiS) komentował piątkową deklarację PO, PSP i Jaślan o zawiązaniu koalicji w Radzie Miasta.

Henryk Rak, wiceprzewodniczący rady miasta (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Wprowadziliśmy do rady 7 radnych z Prawa i Sprawiedliwości, czyli tyle samo, co cztery lata temu, więc nie traktowałbym tego w ramach porażki, a to, że ktoś chce próbować swoich sił w zarządzaniu miastem w innym układzie, to ma do tego prawo – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Wybierając burmistrza zdecydują o układzie sił
Porozumienie pomiędzy dwunastoma radnymi PO-PSP-Jaślanie, daje im większość w Radzie Miasta, jednak o realnym rządzeniu będzie można mówić dopiero po wyborze burmistrza.
Najkorzystniejsze dla nowych koalicjantów jest zwycięstwo Andrzeja Czerneckiego, kandydata KWW Jaślanie. W przypadku braku wspólnego burmistrza koalicja będzie miała dylemat.
Wybór burmistrza zdecyduje, czy powstanie zdroworozsądkowy układ, który będzie chciał współpracować z burmistrzem lub czy będzie się chciał z nim „boksować”, co dobrze dla miasta nie wróży – podkreśla Henryk Rak.
Straszak wyborczy, czy chęć odsunięcia PiS-u od władzy?
Piątkowe porozumienie jest więc jasnym sygnałem dla jaślan, że od poparcia w drugiej turze wyborów zależeć będzie kształt władzy w mieście. Czy więc jest to straszak wyborczy, czy chęć wzięcia odpowiedzialności za miasto? To, co zastanawia, to brak dokumentu koalicyjnego, który cementowałoby współpracę PO – PSP – Jaślan nie tylko na potrzeby kampanii wyborczej.
Zdaniem Krzysztofa Czeluśniaka z KWW Jaślanie, piątkowe porozumienie jest wiążące dla komitetów i będą one współpracować w Radzie Miasta bez względu, kto zostanie burmistrzem.
W praktyce oznacza to jednak, że w przypadku zwycięstwa Marii Kurowskiej, burmistrz z PiS będzie miała przeciwko sobie Radę Miasta. Pytanie tylko, czy koalicjanci będą chcieli iść w zaparte doprowadzając do obstrukcji, a tym samym narażając się na krytykę wyborców?
Myślę, że zdecyduje zdrowy rozsądek – przekonuje Henryk Rak – Ja jestem optymistą, czy ta koalicja będzie wieczna, zobaczymy – podkreśla Rak.
Bastion upada przez nieufność do PiS
Podkarpacie uchodzące za bastion PiS-u już wkrótce może zmienić swoje oblicze. Koalicja PO-PSL-SLD w sejmiku wojewódzkim, dała sygnał lokalnym władzom do tworzenia koalicji przeciwko partii założonej przez braci Kaczyńskich. Dało też jasno do zrozumienia, że wraz ze zmianą koalicji w sejmiku może się zmienić strumień wydawania pieniędzy dla lokalnych samorządów.
Stąd skuteczna próba wyrwania z rąk PiS powiatu jasielskiego, w którym rządzić będzie koalicja PO-PSL-PSP. W mieście sytuacja jest bardziej skomplikowana, jednak w obliczu zmian oraz złych doświadczeń koalicyjnych z PiS, partia ta nie może liczyć na zaufanie.
Trochę się tak utarło, że na górze są kłótnie między dużymi partiami, ale na dole nie jesteśmy aż tak partyjniaccy i myślimy w kategoriach miasta – mówi Rak – Jeśli te ugrupowania w takim układzie chcą rządzić miastem, to zobaczymy czy będzie to dobry układ – dodaje.
Wiceprzewodniczący zapomina jednak o jednym, że to, co cementuje koalicjantów, to przekonanie, że z PiS-em nie można się dogadać a zwłaszcza z kandydatką tej partii na burmistrza Marią Kurowską.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jenkins
jenkins
2024 lat temu

Koalicja ta przypomina WRON po ogłoszeniu stanu wojennego. Potrzebny im jeszcze tylko generał ! No i propagandzista w stylu Urbana !!!!

kardynał
kardynał
2024 lat temu

„… do tworzenia koalicji przeciwko partii założonej przez braci Kaczyńskich. Dało też jasno do zrozumienia, że…” panie Kowalczyk zastanów się pan co Pan piszesz

absolutorium
absolutorium
2024 lat temu

czy już jest udzielone za wykonanie budżetu może za 10 miesięcy czeka nas referendum ws odwołania? jeśli radni przegłosują nieudzielenie go nam Panującej?

TW
TW
2024 lat temu

Pozbierajcie wszystkich TW oni się sprzedawali to i teraz się sprzedadzą – bo mają to we krwi, jak nie maja w niej alkoholu

KLAUDIUSZ
KLAUDIUSZ
2024 lat temu

Zgadzam się z opinią „Jenkinsa”… To potwierdza też obłudna deklaracja współpracy palnięta przez pożal się Boże „radnego ” Czeluśniaka.. Przecież jego rola w minionej kadencji ograniczała się do ataków na p. Kurowską,nękanie jej,szukanie aplauzu dla swojej osobistości.. zawsze na końcu kończoną klęską i ośmieszeniem owego geniusza Beskidu Niskiego..Ja uważam,że czas zatrzymać tą wyrachowaną pozbieraną zgraję koalicjantów,i postawić zaporę głosując za dotych czasową władzą,p. Kurowskiej.Jej obecność na fotelu burmistrza zapobiegnie bowiem wyżynaniu pracowników w urzędzie dla swoich kolesi,będzie przeciwwagą dla rozpasanego działania bez liczenia się z opinia publiczną,zapobiegnie stagnacji miasta.Nowy „stary” burmistrz realizował będzie politykę burzenia tego co zrobiła jego rywalka,i… Czytaj więcej »

kamil
kamil
2024 lat temu

„Piątkowe porozumienie jest więc jasnym sygnałem dla jaślan, że od poparcia w drugiej turze wyborów decydować będzie kształt władzy w mieście”
chyba zależeć będzie kształt, a nie decydować będzie kształt panie redaktorze 😛

leon
leon
2024 lat temu

klaudiuszku kochany zobacz soebie jaki był wynik w sądzie czy zarzuty przez KWW Jaślanie były kłamstwem wygrali w sądzie z pękna damą 3:1 o czym ty piszesz Krzysiu tak trzymaj

KLAUDIUSZ
KLAUDIUSZ
2024 lat temu

Szczególnie „biznesmeni” czują się zagrożeni, bo na współrządzeniu miastem czerpali niezłe profity. Pani Burmistrz dla dobra Miasta powinna zrezygnować ze stołka, bo nie ma najmniejszych szans na cokolwiek dobrego dla Jasła, mając za soba jedynie dwie „obfite” Maryśki, i jeszcze kilku miernych konfidentów. Reszta już ustawia się z koalicjantami. Nawet za rządów wicemarszałka niewiele sprowadziła środków finansowych, to teraz może jechać jedynie na deficycie. Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy. Razem z Krysią pakujemy. Pa,pa…

wyborowy
wyborowy
2024 lat temu

Przykre że Oni nie pracują dla Jasła a tylko dla kasy i dla niej są gotowi na wszystko.

Do Klaudiusza
Do Klaudiusza
2024 lat temu

Czy masz krótką pamięć czy może już sklerozę nie pamiętasz co się działo po objęciu fotela przez Panią Burmistrz zacytuję Twoje słowa..”wyżynaniu pracowników w urzędzie dla swoich kolesi,będzie przeciwwagą dla rozpasanego działania bez liczenia się z opinia publiczną” może zaprzeczysz że takie działania nie nastąpiły i następny cytat..”burmistrz realizował będzie politykę burzenia tego co zrobiła jego rywalka,i dogadzania swoim sponsorom z koalicji w ramach podziękowania za posadzenie swojej dobroci na fotelu”. Nie chcę podawać w obu przypadkach nazwisk ale zorientowani będą wiedzieć o kogo chodzi,

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

To z kim się teraz dogaduje partia Chlebowskiego i Drzewieckiego panie Kowalczyk? 😀

xc
xc
2024 lat temu

Mam dosyć !!! TESTEM na to KTO i CO chce zrobić dla Jasła będzie WYBÓR BURMISTRZA WBREW układającej się KOALICJI !!!! I wtedy zobaczymy KTO i jak będzie działał dla dobra miasta KTO nie potrafi ambicyjek schować w kieszeń.GŁOSUJĘ NA MK

Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
2024 lat temu

Ten zbuduje koalicję kto będzie miał burmistrza, a że wygra Pani Kurowska to wszyscy wiedzą, tym co leży na sercu dobro Jasła sami zadeklarują współpracę z Panią burmistrz, a z krzykaczami precz .

do PiS-man
do PiS-man
2024 lat temu

Byle się nie dogadywali tak jak w TV Beger „praworządni i sprawiedliwi” posłowie Mojzesowicz i Lipiński.Amen.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Bo to „dziki kraj” jest 😀

antidotum
antidotum
2024 lat temu

Panie radny za panią burmistrz to by pan w ogień wskoczył.A według mnie powinien pan dostać pierwszoplanową rolę w serialu „Rancho” na ławce przed sklepem.Nie trzeba by było pana charakteryzować ,bo te czerwone policzki mówią o tym ,że pan chyba lubi mamrota.
Ale ktoś wkoncu musi reklamować „Pektowin”.

cc
cc
2024 lat temu

w obecnej sytuacji w sejmiku, powiecie i mieście wybór Kurowskiej na burmistrza BĘDZIE DRAMATEM dla tego Miasta i zahamowaniem wszelkich środków unijnych i inwestycji w mieście

Do Górka Klasztorna
Do Górka Klasztorna
2024 lat temu

Na razie współpracę deklarują tylko ogonki i koziołki, no i dwie majki mające zarośnięte szparki

kania
kania
2024 lat temu

Panie Henryku.To już koniec

kibic
kibic
2024 lat temu

Klaudiusz widac ze pracujesz w urzedzie i boisz sie o swoja d…

PISoreczek
PISoreczek
2024 lat temu

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,8414528,Heavymetalowcy_bez_piwa___Bo_muzyka_satanistyczna_.html
W piątek burmistrz Maria Kurowska nie znalazła czasu na spotkanie z organizatorami festiwalu Krushfest, bo pędziła na kongres PiS-u do Rzeszowa.
Dzwonimy do Marii Kurowskiej. – Dostałam anonim podpisany przez „mieszkańców Jasła”. Musiałam zareagować – tłumaczy Kurowska. – Zadzwoniłam do dyrektora MOSiR-u. Powiedziałam mu, żeby był uczulony na to, co się dzieje na imprezie. Osobiście nie znam tych zespołów. To w anonimie napisano, że zespoły są satanistyczne i na festiwalu będą narkotyki – mówi Kurowska.
Więcej… http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,8414528,Heavymetalowcy_bez_piwa___Bo_muzyka_satanistyczna_.html#ixzz16iIcPp7u

dziwo z Dabrówki
dziwo z Dabrówki
2024 lat temu

O koncesję wystąpiliśmy tydzień przed festiwalem, zgodnie z przepisami – odpowiada Makoś. – Urząd o naszym festiwalu wiedział już w lutym. Dostaliśmy od niego 1000 zł dofinansowania.
Kurowska: – Myśli pan, że ja pamiętam, co się działo ponad pół roku temu? A po co tam miało być piwo? Muzyka nie wystarczyła?
Więcej… http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,8414528,Heavymetalowcy_bez_piwa___Bo_muzyka_satanistyczna_.html#ixzz16iJ4wz1T

PRAWDA
PRAWDA
2024 lat temu

Koalicja już istnbieje i basta Heniu daj spokój

edek
edek
2024 lat temu

poziom inteligencji większości przeciwnikow Pani Kurowskiej mowi wszystko 🙂

S-S
S-S
2024 lat temu

Niezależnie od koalicji rządzącej ,Ci którzy ciągle powtarzają,że wyleje się strumień pieniędzy pomocowych dla Jasła albo żyją w oderwaniu od rzeczywistości,albo nie mają pojęcia jak ciężko trzeba pracować na pieniądze.Pieniądze pomocowe spływają wówczas,gdy na sensowny pomysł wyłożysz pulę większościową.Za darmo można dostać po ryju na ulicy.Zadać należy kolejny raz pytanie.Który z rządzących Jasłem może się pochwalić ściągnięciem inwestorów do Jasła i z tym związane utworzenie nowych stanowisk pracy/nie mylić z marketami/Który przygotował tereny pod budownictwo mieszkaniowe.Ile oddano mieszkań do użytku?Najbliżsa debata,to wielkie nic,bo i Kurowska przez 4 lata w Jaśle niczego wielkiego nie dokonała,a Czernecki w Wiśniczu Starym jako v-ce… Czytaj więcej »

e
e
2024 lat temu

Właśnie dlatego tak szaleje Czeluśniak. Wielu ludzi tego nie zarobi przez rok takich pieniędzy, a On za nic dostaje.
Radny zasiadający w Komisji Rewizyjnej od samego początku trwania obecnej kadencji do dnia 26 października 2010 r. pobrał kasy miejskiej uposażenie w wysokości:
Krzysztof Czeluśniak – 59.301,97 zł !!!

aga
aga
2024 lat temu

Głosując na Czerneckiego skazujesz się na ciągłe wmawianie propagady sukcesu. Tylko zapewniam cie że go nie odczujesz. Chyba że masz kasę?!

Jola
Jola
2024 lat temu

jest mi wstyd za ugrupowanie „Jaslanie” CZY KTOS DOBRZE ZDAJE SOBIE SPRAWE JACY LUDZIE WCHODZA W JEJ SKLAD-KTO IM DAL ZEZWOLENIE WYSTEPOWAC W NASZYM IMIENIU- CO TO ZA AUTORYTET-TO WSTYD BY NASZE MIASTO TACY LUDZIE REPREZENTOWALI-KTO ICH UPOWAZNIL-TO TYLKO WSTYD NIC WIECEJ ROWNIEZ WSTYDZE SIE ZA BANIAKA.

niezdziwiony
niezdziwiony
2024 lat temu

przyrosła pupcia do stołka trzeba będzie przewietrzyć i strach ?????

mlody
mlody
2024 lat temu

tepa kampania wyborcza szkoda slow

KLAUDIUSZ
KLAUDIUSZ
2024 lat temu

Klaudiusz z 16,43 z 29,XI to nie ja.Proszę nie posługiwać się moim pseudo…Zaś Leonowi przypominam,ze to Czarnecki przepraszał p. Kurowską wyrokiem sądu i zapłacił kasę na PCK,a nie odwrotnie.Te 3 brednie to nieistotny szczegół służący ogłupianiu wyborców,których mocną stroną nie jest samodzielne myślenie…Mam wrażenie,że nerwy puszczają sztabowi Czerneckiego,bo jadu przybywa.Nie ma wątpliwości,ze reelekcja burmistrz Kurowskiej za parę dni stanie się faktem…

jenkins
jenkins
2024 lat temu

Ta koalicja to karykatura demokracji. Nigdy nie uwierzę że wyborcy tych poszczególnych ugrupowań chcieliby tego zjednoczenia ! Ciekawe jakie by mieli poparcie gdyby przed wyborami ogłosili z kim będą się potem bratać ? To jest cfaniactwo a nie kampania.

KLAUDIUSZ
KLAUDIUSZ
2024 lat temu

jenkins naucz się pisać,bo wstyd przynosisz pisiorom i babie z Dąbrówki

dragoness
dragoness
2024 lat temu

A ja się zastanawiam, po co w ogóle jakieś koalicje! Wszyscy przed wyborami deklarowali, że będą działać dla dobra miasta, więc niech po prostu to robią!

glosy
glosy
2024 lat temu

Dla miasta najlepiej, żeby wkoncu pani Kurowska znikneła z Jasła i pan Andrzej Czernecki znowu był burmistrzem- zdecydowanie lepszym od tej pani.

JASLO
JASLO
2024 lat temu

HENIU NIC NIE ZROBILES PRZEZ TE 4 LATA TYLKO FOTKI W PRASIE I TELEWIZJI DZIEKUJEMY TEMU PANU JUZ

Back to top button
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x