Wiadomości

O tym, jak ułani w Jaśle świętowali Dzień Wojska Polskiego… (foto)

I Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Zwyczajem powoli się staje, by Dzień Wojska Polskiego Szwadron Niepołomice świętował w garnizonie Jasło.

Więcej zdjęć w fotogalerii

Poranek 15 sierpnia przywitał ułanów  słońcem. Tuż przed godz. 8.30 szyk kawalerzystów stanął na jasielskim rynku. Przodem ruszyła orkiestra, za nią poczty sztandarowe oraz władze miasta i mieszkańcy. Pochód zamykał Szwadron Niepołomice dowodzony przez porucznika Jana Urbana. Wszyscy kroczyli ulicami miasta pod Krzyż Katyński, a potem pod Kościół oo. Franciszkanów. Tam nastąpiło przekazanie sztandaru Szwadronu do szyku pieszego, który dowodzony przez chorążego Zdzisława Krzyżostaniaka wraz z sztandarowym chorążym Wojciechem Staniszewskim oraz asystującym ułanem Markiem Oszajcem udał się na mszę św. w jasielskim kościele Franciszkanów. Już po raz drugi w Dniu Wojska Polskiego w tej świątyni zadzwoniły ułańskie ostrogi…

Po zakończeniu nabożeństwa na oczach tłumnie zebranych jaślan nastąpiło ponowne przekazanie sztandaru z szyku pieszego do szyku konnego. Kolumna marszowa ruszyła spod kościoła do Pomnika Nieznanego Żołnierza. Szwadron odprowadził z należnymi honorami poczty sztandarowe i delegacje pod pomnik.

Po tej patriotycznej uroczystości ułani ruszyli na osiedle Kaczorowy w Jaśle. Tradycją się bowiem stało odprowadzanie przez ułanów Szwadronu Niepołomice do Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej wieńca wykonanego na święto Matki Boskiej Zielnej przez mieszkańców tej dzielnicy Jasła.

Tego roku spotkało nas miłe zaskoczenie, mianowicie na wieńcu umieszczono napis: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a całość tworzyły ryngraf i stylizowane szable ułańskie, które stanowiły oczywiste nawiązanie do „kawaleryjskości” osiedla Kaczorowy… Stamtąd wszak pochodzą ułani ochotnicy Bogdan Śliż, Rysiek i Dawid Drozdowie, Damian Garbacik… Tam też znajduje się Stajnia „Huzar”, której konie są na służbie niepołomickich ułanów… Także z „Kaczorów” pochodzi Kasia Śliż, zawsze i wszędzie podążająca za „złotymi otokami”…

Wieniec do kościoła wniosła delegacja, a w jej składzie 4 ułanów i cztery dziewczyny w strojach ludowych, gdyż motyw ”ułan i dziewczyna” jest od dawna obecny w polskiej tradycji. Proboszcz parafii, ks. Tadeusz Gąsiorowski przywitał nas bardzo serdecznie –widok imponujący – tym bardziej, że na oczach rzeszy wiernych…Na koniec nabożeństwa odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Przy baldachimie asystowali, ku ogromnemu zdziwieniu farosza świątyni i oczywista w ułańskich mundurach: Zdzisław Krzyżostaniak i Wojciech Staniszewski…

Po nabożeństwie ułani ponownie ruszyli do Kaczorów. Szwadron prowadził Jan Urban, obok niego zgodnie z ubiegłoroczną tradycją piękne panie: Ania Czerska i Kasia Śliż.  Za nimi taczanka z wieńcem i bryczka ze starostami oraz ułanami, którzy nieśli wieniec do kościoła.

Społeczność osiedla po zakończeniu uroczystości zaprosiła nas na obiad. Był smaczny rosół, pyszne drugie danie, jeszcze coś na słodko i do picia… także i dla tych, którzy 18 urodziny obchodzili lata temu.

Po obiedzie ułani wrócili do swoich koni, które nakarmione i napojone oczekiwały na nich w stajni Bogdana Śliża, zaś grupa w składzie: Zdzisław Krzyżostaniak, Mirosław Rejdych, Sławomir Baj, Paweł Ważkiewicz i Wojciech Staniszewski udała się do Dębowca. Na tamtejszym cmentarzu pochowany jest bowiem kapral Feliks Żebracki, ułan 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego, kawaler orderu Virtuti Militarii, bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, człowiek, o którego czynach można rozprawiać godzinami. Złożyliśmy mu w ten sposób hołd, drugi już raz w Dniu Wojska Polskiego. Były biało – czerwone kwiaty, wspólna modlitwa nad grobem i oddanie honorów…

O godz. 16.00 ruszył wreszcie I Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Jeśli ktoś ma gdzieś jakąś powinność względem bohatera narodowego, to z pewnością Jasło względem mjr. Hubala. Przecież ten Jaślanin, ułan, olimpijczyk z Amsterdamu, ostatni żołnierz września i pierwszy partyzant, zasłużył na to, by taką imprezę w Jaśle mu poświęcić… Rozumieją taką potrzebę jasielscy ułani, mieli chęć, wolę i zaangażowanie, by taką imprezę zorganizować… Niestety prośba skierowana do Pani Burmistrz Miasta Jasła Marii Kurowskiej o objęcie patronatem tej imprezy i ufundowanie pucharów dla zwycięzców została odrzucona. Jej zapowiedź wsparcia imprezy, kiedy zostanie ona już wypromowana, nie zaliczamy już nawet do dobrego żartu.

Szczęśliwie w Jaśle jest jeszcze Starosta Powiatu Pan Adam Kmiecik (nota bene całkiem dobrze trzymający się w siodle jeździec, co sprawdziliśmy po naszych zawodach), który pokazał, co to znaczy chcieć coś zrobić dla ludzi ze swojego miasta… W południe natknął się na ułanów w Kaczorowach, a o godz. 17.30 wręczał już puchary zwycięzcom Memoriału…Dokonał rzeczy niewyobrażalnych w samo święto, w dzień wolny od pracy znalazł 3 puchary, a jeszcze szukał nawet grawera, by znalazły się na nich stosowne napisy. Brawo Panie Starosto, po trzykroć dziękujemy!!! Pańskie zdjęcie w rogatywce z otokiem „starego złota” i ucałowanie szabli ułańskiej odczytujemy, jako wielki szacunek dla całej tradycji kawaleryjskiej!

Zawody zorganizowane zostały w sporej staraniem kaprala KO Ryszarda Drozda, który zlokalizował je na terenie stadionu w Bryłach pod Jasłem oraz wysiłkiem społeczności dzielnicy Kaczorowy. Lokalizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Duża przestrzeń pozwoliła na zorganizowanie dynamicznych zawodów – a po nich – jeszcze piękniejszych pokazów. Walka o zwycięstwo w Memoriale była niezwykle wyrównana i do ostatnich chwil nikt nie był pewny wygranej. W końcu sędzia główny zawodów – chorąży Zdzisław Krzyżostaniak, uhonorowany przez Starostę Adama Kmiecika odznaką powiatu jasielskiego – ogłosił wyniki.

Zwyciężył kapral KO Piotr Staniszewski na koniu Eryk, drugie miejsce zajął kapral KO Witold Wierzbiński na Marsie, a trzecie starszy ułan Paweł Urban na Miśku. Tuż za tą trójką uplasował się z nieznaczną stratą ułan Sławomir Baj z Przeworska. Cały memoriał oglądało kilkaset osób, które nie szczędziły braw i okrzyków dopingujących naszych kawalerzystów.

Po zakończeniu samego memoriału rozpoczęły się popisy indywidualne ułanów, fantastycznymi i dynamicznymi pokazami zachwycali zwłaszcza Witek Wierzbiński i Sławek Baj, którzy na szybkich arabach „dokazywali cudów”. Piękny pokaz władania dwiema szablami zaprezentował Dawid Drozd. Zgromadzonym spodobał się także pokaz musztry paradnej w wykonaniu dwóch sekcji pod dowództwem kaprala Wierzbińskiego.

Na uwagę oglądających zasłużył konkurs skoków przez przeszkody, które wygrał Eryk dosiadany przez Piotra Staniszewskiego. Spore wrażenie pozostawił także Moduł, koń Pawła Urbana, którego skoczność wszyscy podziwiali. Swe zdolności jeździeckie zaprezentowała również  Katarzyna Śliż. Kładzenie konia oraz rzadka umiejętność zdejmowania siodła w galopie i kontynuowania jazdy „na oklep” spowodowały zachwyt publiczności. Całość zakończył Piotr Staniszewski małym pokazem dżygitówki dedykowanym obecnemu na trybunach swojemu dziadkowi Włodzimierzowi. W pokazach wzięli jeszcze udział: Grzegorz Miszczuk, Tadeusz Mroczka, Piotr Urban, Marcin Giebułtowski, Damian Garbacik oraz Tadeusz Janusz, Paweł Wawrzkiewicz i Bogdan Śliż. Obecny był także na uroczystościach jasielskich w szyku pieszym Janusz Dziadosz.

Żal było rozstawać się z widzami, ułani zafundowali jeszcze najmłodszym fanom koni przejażdżki i oprowadzanie na swoich wierzchowcach. Wreszcie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni powoli rozjechali się do swoich domów. Żal było rozstawać się z Jasłem, ale wszyscy mówili jedno: „Wrócimy tu za rok”…

A więc za rok, do Jasła, do Brył zapraszamy wszystkich na II Memoriał Majora Hubala, może i władze miasta Jasła się do nas przyłączą?…

Zapraszamy.

Wojciech Staniszewski

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

CZY INSPEKCJA DROGOWA NIE POWINNA ZWAŻYĆ ŁADUNEK KONIA Z PIERWSZEGO ZDJĘCIA A ZIELONI SPRAWDZIĆ CZY NIE DOSZŁO DO ZNĘCANIA SIĘ NAD KONIEM ??????????????????

weterynarz
weterynarz
2024 lat temu

OJ COŚ TEN KOŃ POD DRUHEM TRZYMA ŁEB NISKO ŻEBY NIE CHCIAŁ NÓG ZA CHWILE WYCIĄGNĄĆ

harcerz
harcerz
2024 lat temu

Ten Pan to ułan , a ja jestem kosmonautą !

Pani z Urzędu Pracy
Pani z Urzędu Pracy
2024 lat temu

W jakich służbach Urban jest porucznikiem bo w wojsku chyba nie był??

pan kleks
pan kleks
2024 lat temu

CI UŁANI TO SAMODZIELNY ODZIAŁ GROM-u MOZE KTOS Z MON-u WYSLE ICH DO AFGANISTANU BYŁO BY DUZE WZMOCNIENIE:lol:

uroda
uroda
2024 lat temu

Moim zdaniem konie wyglądają dużo ładniej niż jeźdzcy. Są przystojniejsze, zachowują się naturalnie, nie robią głupich min. Na następnej paradzie powinna być zamiana ról.

realista
realista
2024 lat temu

aj szkoda mi tego konia co musi "wielce szanownego" p. Urbana na swoim grzbiecie nosić 🙁

rzecznik konia Moduła :)))
rzecznik konia Moduła :)))
2024 lat temu

Koń Urbana pojechał pod Komarów i kazał powiedzieć : Ciekawemu, Weterynarzowi, Harcerzowi, (Panią z urzędu pracy kazał ucałować), Urodzie i Realiście, żeby go pocałowali pod ogonem, tylko wszyscy naraz, bo nie ma czasu stać dla każdego z osobna :))) Przykro mi Panie Kleks, ale Pana zupełnie zlekceważył :))

klacz
klacz
2024 lat temu

DRUH ZAJEŻDZI TEGO KONIA I KOPYTA WYCIĄGNIE

zachwycony
zachwycony
2024 lat temu

super impreza ,tak trzymać.

Drużynowy
Drużynowy
2024 lat temu

A druh Urban z czerwonego harcerstwa zna pp.Janusza Tarnawskiego bo on go dobrze zna!

obserwator
obserwator
2024 lat temu

wiecie co czy "my Polacy" musimy wszystko zawsze skrytykować???? pewnie tak, pewnie taka nasza natura, że sami niewiele potrafimy, niewiele robimy ale udajemy że się na wszystkim znamy i najchętniej oceniamy……pozdrawiam wszystkich którzy na pokazie nie byli ja byłem i podobało mi się!!!

Dranka
Dranka
2024 lat temu

Urban jak pracował w Gamracie to zajmował się odrabiającymi wojsko!Czyżby WSW?Dlatego takie konekcje z Kmieciem!Wkrótce nowe informacje na temat tego najmłodszego towarzysza i wielkiego kur…..a!!

maja_Bryły
maja_Bryły
2024 lat temu

Piękne hobby, wspaniała impreza. Nie przejmować się Trollami tylko robić! Zapraszamy zawsze Panowie Ułani.

pan kleks
pan kleks
2024 lat temu

ułani z JASLA jedzcie pomoc komandosow w afadnie byla by to nowosc komandosi na koniach :lol::lol::lol:

Pszczola
Pszczola
2024 lat temu

Ale jaja w halówkach siadł na konia a to dobre !

bq
bq
2024 lat temu

Aż strach pomyśleć jakie będą komanterze jak przedstawimy wam naszą Jasielsko-Rzeszowską grupę odtwarzającą Wehrmacht! To sie wtedy posypią głupie komentarze dopiero, olaboga!

..
..
2024 lat temu

"W jakich służbach Urban jest porucznikiem bo w wojsku chyba nie był??" Był "harcerzem" – HSPS (jeśli komuś to coś mówi. Mo0dlił się wtedy do … sierpa i młota. Czasy się zmieniają.

do komentatorów
do komentatorów
2024 lat temu

No i dzisiaj wszyscy w kościele pięknie paciorki do bozi mówili – zapomnieli, że Pan Bóg wszystko z nieba widzi i w odpowiednim czasie rozliczy z każdego słowa napisanego w necie. Czepili się Pana Urbana i nawracają "w koło macieja" przy każdym artykule to samo. Niejeden z powyższych komentatorów jest młodszy i piękniejszy, a jednocześnie leniwy i zgnuśniały (kości zastane) potrafi tylko narzekać i krytykować (oczywiście siedząc przed ekranem). Ruszcie tyłki i zacznijcie uprawiać sporty, choćby jeździectwo. Przekonacie się, że to wymaga wysiłku i systematycznego treningu. Żaden z Was nie utrzymałby się ani pół minuty w siodle w kłusie, nie… Czytaj więcej »

rzecznik konia Moduła :)
rzecznik konia Moduła :)
2024 lat temu

Uprzejmie informuję, że Urban nie ma na własność kilkunastu ułanów, co więcej, każdy z nich sam decyduje o sobie i Urban może ich pocałować tam, gdzie koń Moduł kazał się całować reszcie :)) Śmieszy mnie to głupie wymyślanie, bo wyglada na to, że Urban zakupił sobie na własność kilku niewolników, przebrał ich w stroje ułanów i za ich pomocą walczy z Kurowską. To tak mniej więcej jak opowiadanie z CK Dezerterów o łodzi podwodnej, która wpłynęła do Dunaju, a następnie zaatakowała Von Nogaya w miejskim szalecie :)…Informuję gmin myślący w taki sposób, że w szwadronie znajdują się ludzie rozsądni i… Czytaj więcej »

Transformers
Transformers
2024 lat temu

Pod jakie służby podlega ten szwadron, i dlaczego rekrutacja jest tak słaba, że dziś ułanem może być każdy, nawet chodowcy pszczół !

cierpliwy
cierpliwy
2024 lat temu

Tylko tylu PiSowców krytykuje? Więcej Was nie ma??? No dalej, pisać kto jakie może mieć hobby i zainteresowania. I oczywiście napiszcie kto może być patriotą, a kto tego nie godzien!!!

Wydra
Wydra
2024 lat temu

Harcerska Służba Polsce Socjalistycznej !!Ciekawe kiedy składał przysięgę 22lipca czy 1 maja?W Jaśle jest więcej takich patriotów Polski Ludowej!!

do IP: 94.251.195.
do IP: 94.251.195.
2024 lat temu

Człowieczku korzystający z kompa o numerze IP: 94.251.195. Nie jestem PIS-owcem i polityka w ogóle mnie nie interesuje. Jak to mówią "Uderz w stół, a nożyce się odezwą" ale najważniejsze, że artykuł bardzo podoba Ci się – można to odczytać z ilości Twoich wejść na tę stronę i komentarzy. Pozdrawiam 🙂

IP 94.251.195
IP 94.251.195
2024 lat temu

G… mnie obchodzi czy akurat Ty jesteś PISowcem, chyba, że pisałeś wszystkie poprzednie komentarze. Ale już bardzo mnie obchodzi, kiedy ktoś sobie zawłaszcza rozumienie i wyjaśnienie pojęcia patriotyzm. No, ale "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"… Człowieczku.

Zobacz także
Close
Back to top button
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x