r e k l a m a
Wiadomości

Obchody Dnia Wojska Polskiego… ze zgrzytami

Podczas obchodów Dnia Wojska Polskiego, w wielu miastach naszego kraju odbywają się uroczyste parady oddziałów wojskowych a na Grobie Nieznanego Żołnierza składa się kwiaty.

W Jaśle w tym roku uroczystości patriotyczne miał uświetnić przejazd ulicami miasta Szwadronu Niepołomickiego na czele z dowódcą Janem Znamcem, jednakże burmistrz Maria Kurowska nie wyraziła na to zgody. Powód? W szeregach Szwadronu Niepołomickiego był radny powiatowy Jan Urban, dowódca sekcji jasielskiej.

Burmistrz miasta Jasła nie wyraziła zgody na nasz przejazd w szyku konnym przez ulice miasta, stąd też udział ułanów w dzisiejszych uroczystościach był fragmentaryczny – mówił Wojciech Staniszewski, Szwadron Niepołomice, w barwach 8 Pułku Ułanów.

Okrojone uroczystości

Brak zgody na udział w uroczystościach Dnia Wojska Polskiego, nie powstrzymał ułanów przed pokazaniem się jaślanom. Na mszy świętej w Kościele Franciszkanów obecny był poczet sztandarowy Szwadronu Niepołomickiego.

Po zakończeniu mszy świętej, podjechaliśmy pod Kościół odebraliśmy nasz sztandar, zrobiliśmy zwrot, przejechaliśmy obok uroczystości, pokazaliśmy się mieszkańcom i pojechaliśmy do naszych przyjaciół – mówi Jan Znamiec, dowódca Szwadronu Niepołomickiego.

Zamiast asysty przy przemarszu do Grobu Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim, ułani udali się na uroczystość Matki Boskiej Zielnej do Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Swoją obecność w Parku Miejskim ułani zaznaczyli tylko złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza przez delegację Szwadronu Niepołomickiego.

Pojechaliśmy uczestniczyć w asyście wieńca z osiedla Kaczorowy albowiem tam jest wiele koni, które służą w kawalerii. I tam byliśmy mile i sympatycznie przyjęci, dodaliśmy splendoru świętu Matki Boskiej Zielnej – dodaje Jan Urban, dowódca sekcji jasielskiej Szwadronu Niepołomickiego. 

Ułani, to piękna oprawa i wzruszenie

Decyzja pani burmistrz jest niezrozumiała, tym bardziej, że pojawienie się ułanów, wśród których byli goście z Krakowa, Niepołomic, wzbudziło gromkie brawa mieszkańców Jasła.

Należy tylko i wyłącznie żałować, że nie zwraca się uwagi na taką inicjatywę. Zwłaszcza w takiej sytuacji, kiedy armia jest armią zawodową, nastawioną na zadania bojowe, natomiast funkcje reprezentacyjne świetnie w całej Polsce pełnią właśnie odziały rekonstrukcyjne, dodając kolorytu i uroku każdej imprezie patriotycznej – mówił Jan Znamiec.

Szwadron Niepołomicki, jest jednym z największych i najlepiej uzbrojonych oddziałów, który często zapraszany jest na różnego rodzaju pokazy.

Zwłaszcza przed dużymi uroczystościami jak 11 listopada telefony się rozdzwaniają z wielu gmin i miast, żebyśmy przyjechali i pokazali się. Niestety nie zawsze możemy podołać wszystkim zaproszeniom. Wszędzie gdzie się pojawiamy widzowie przyjmują nas gromkimi brawami, starsze panie – płaczem, białymi chusteczkami i kwiatami – mówi jeden z najmłodszych ułanów Wacław Telega, Szwadron Niepołomice, w barwach 8 Pułku Ułanów.

Dlaczego burmistrz nie chciała ułanów?

Dlaczego więc pani burmistrz nie chciała w Jaśle ułanów? Początkowo Kurowska twierdziła, że Urząd Miasta zbyt późno został poinformowany o inicjatywie a poza tym, zdaniem Kurowskiej, zgody nie wyraziła Wojskowa Komenda Uzupełnień. Co innego twierdzą pomysłodawcy inicjatywy.

O naszym udziale była poinformowana, przez pana Jana Urbana, Wojskowa Komenda Uzupełnień, tam wyrazili zgodę na nasz udział. Nigdy nie mieliśmy problemu z organizacją, bardzo często imprezy były organizowane ad hoc, na telefon, zawsze jak przyjeżdżaliśmy na różnego rodzaju imprezy byliśmy przyjmowani bardzo serdecznie i radośnie – mówił Wojciech Staniszewski.
 
Osobiste animozje

Co więc spowodowało, że Maria Kurowska podjęła taką decyzję?

– Jak zrozumiałem z rozmów z panią burmistrz zadecydowały tutaj kwestie osobiste, w stosunku do jednego z członków naszego stowarzyszenia – mówi Staniszewski.

Tym członkiem jest Jan Urban, dowódca sekcji jasielskiej i radny powiatu jasielskiego. Czy więc niechęć Kurowskiej do radnego była powodem zgrzytu podczas dzisiejszych uroczystości?

Nie będę komentował decyzji pani, która pełni obowiązki burmistrza w Jaśle. Jesteśmy ponad to. Siła kawalerii tkwi w tradycji. Kontynuujemy tradycję pułku, który ma ponad 200 lat historii. Ludzie się zmieniali, systemy się zmieniały a kawaleria bądź idee kawalerii były i będą – mówił dziś zażenowany całą sytuacją Jan Urban.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chwat
Chwat
2023 lat temu

Odkryła twarz. Cokolwiek by robiła to i tak nie będzie BURMISTRZEM w następnej kadencji. Takie działanie pokazuje jej bezsilność.

ja
ja
2023 lat temu

Konie w XXI wieku? to już za drugiej wojny światowej było przestarzałe, a my dalej na konikach walczymy….

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2023 lat temu

Następny popis pani nauczycielki.Czy nikt nie
jest w stanie tej pani zdyscyplinować?
Musimy czekać do wyborów…:yes::uhoh:

ixi
ixi
2023 lat temu

jej Nadetosc Burmistrz Kaczynska mysli ze jest "pania i wladczynia Jasla"..coz bedzie zimny prysznic na Wyborach – a zaraz potem rozliczenia..czesta przed Sadem , Prokuratorem i NIKiem!:yes:
Calym sercem z Kawaleria!

Kazimierz
Kazimierz
2023 lat temu

Wielka różnica pomiędzy "pełni obowiązki burmistrza", a jest burmistrzem Miasta Jasła.

Kibic
Kibic
2023 lat temu

Do stajni koni pilnowac, a nie takie glupie decyzje podejmowac!!!

kubatron
kubatron
2023 lat temu

no coz pani burmistrz 😉 sama sie pani prosi o krytyke i obraze, obiecuje pani ze chodzbym mial sie zesrac to postaram sie zeby przed wyborami rozwiesic wszedzie plakaty z pani porazkami i sukcesami nie(udanymi) zeby jaślanie zobaczyli pani twarz a szczególnie mochery które wybrały takiego kogos jak mamy wlasnie i sie wstydzi młode pokolenie ! mysle ze pani czas sie skonczyl tak jak wiekszosci politykow zaczynajac od Jarka Kaczynskiego 😉 pozdrowienia do zobaczenia przed i na wyborach 😉

Jaślanin.
Jaślanin.
2023 lat temu

Śmiech na sali.No ale jak się uczy od Kaczyńskich to nie ma się co dziwić.

Jaślanin
Jaślanin
2023 lat temu

…Obchody Dnia Wojska Polskiego a są tacy, którzy nie mają "za grosz" honoru…oto Jasło właśnie 🙁 …

ViP
ViP
2023 lat temu

Konie ładne placki zostawiły na drodze <lol>

mieszkaniec
mieszkaniec
2023 lat temu

Jestem ciekawy czy szwadron ułanów posprzątał odchody końskie z ulicy?, miasto to nie łąka.
Służby poruszające się na koniach mają obowiązek posprzątać po swoich pupilach.

ut
ut
2023 lat temu

Historia pułku to 200 lat ,-przy tym kadencja tej pani, to jak " mgnienie oka"- nie warte nawet wspomnienia !-chociaż niesmak i wstyd na długo pozostanie z Jaślanami .

Wuj
Wuj
2023 lat temu

No i po co trzymac taka krowe???

anna
anna
2023 lat temu

Znowu pokazała co umiała ale to są jej ostatnie podrygi…nie pozwólmy aby jedna nieodpowiedzialna baba podejmowała decyzje za ogół i jeszcze kierowała się osobistymi odczuciami-wstyd!!!!!

MIESZKO
MIESZKO
2023 lat temu

WSTYD MI ZA P.BURMISTRZ. P. CZERNECKI TO JEDNAK MIAŁ KLASĘ!! A OD DZIŚ JASŁO JESZCZE BĘDZIE BARDZIEJ ZNANE, CZEKAMY NA "UWAGĘ" TVN, MŚIWOŚĆ, MŚĆIWOŚĆ !!!NASZEJ BURMISTRZ I NIE TYLKO!!! PROKURATURA ŚLEDZI I NIE BĘDE WIECEJ PISAŁ

Elżbieta
Elżbieta
2023 lat temu

Ja rozumię,ze powodem odmowy parady ułanów,był fakt,ze konie mogły sie wystraszyć drzewa Adolfa Hitlera i stratować krawężniki nowych parkurów samochodowych przed urżnięciem szarfy,no i p.Urban jako ułan,co moge zrozumieć,bo wyglada w mundurze jak Szwejk,a fala śmiechu(ewentualna) zmroziła by rytuały…

Mery
Mery
2023 lat temu

PiS-manie dlaczego milczysz?

anna
anna
2023 lat temu

Pani burmistrz nie lubi Pana Urbana a większość nie lubi pani burmistrz więc?????? zróbmy tak żeby nie chodziła po UM jak po swoim prywatnym domu i do tego podejmowała bezsensowne decyzje.Czyż nie ma na nią rady?????

PIS
PIS
2023 lat temu

Do MIESZKO . Nie przypominaj mi Pan tego poprzednika Czerneckiego. O tym jaką on miał klasę, to ja wiem najlepiej po "donosach" jego wiejskiego zastępcy do rożnych instytucji. Brawo Pani Burmistrz. Z tego co słyszałem, to koniki miały być wewnątrz kościoła. Koniki sa dobre na łące – kościół jest do modlitwy Panie Urban. Gdybyś Pan nie miał koni – nic by o Panu nie było słychać – a tak – to proszę. Pozdrawiam.

kubatron
kubatron
2023 lat temu

czemu wy sie boicie ?:| ludzie zyjemy i zyje w 21 wieku ! dlaczego pani burmistrz ma swoja władza traktowac ludzi tak jak hitler gdy zaczynal swoje dyktatorskie władze?:| ja nie bede sie bal burmistrz bo tu mieszkam kur** od 20 lat i nie bedzie mi jakas nauczycielka ktora nie jest stad tylko jakiejs wsi dyktowac co mam robic, jak jaslo ma wygladac, co ludzie maja robic, co mozna wybudowac, i jeszcze wolnosc slowa ? czyzby to tyczylo sie tylko zwyklych ludzi ?oj przepraszam pani mario kazdy czlowiek jest rownym i gdzies to nawet jest zapisane wiec jesli bedziemy sie… Czytaj więcej »

Sydney
Sydney
2023 lat temu

do PIS-mana puknij się w czoło błaźnie, naprawdę wstyd ze mamy takich mieszkańców jak ty.Na temat koni to wyraźnie było widać przed mszą odpustową w Farze jak mieszkańcy z dziećmi czekali na przejazd więców i zobaczenie koni niestety bardzo mała grupka konnych zaprzęgów się pokazała.

filmar
filmar
2023 lat temu

Czy czyjes hobby jako ulan,harcerz zmusza wszystkich do tego,zeby klaskali i podziwiali.A p.Jan byl na ustach wszystkich podziwiany,ogladany.Ciekawi mie czym zaimponuje nam za 5 lat,10 lat,

Agent Delegat
Agent Delegat
2023 lat temu

Na burmistrz Kurowską jest sposób i to bardzo prosty – najbliższe wybory samorządowe. Odstawić na moment klawiaturę, iść do urny i powiedzieć pani Marii głośne i dobitne WON stawiając krzyżyk przy innym nazwisku.
Pamiętacie minę Tuska po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich? A pamiętacie minę Kaczyńskiego po ujawnieniu rezultatów ostatnich wyborów do sejmu? Tu będzie tak samo, pod warunkiem, że się jaślanie zmobilizują!
Natomiast dla pana Jana – za robienie czegoś pożytecznego w ramach hobby, za pasję i poświęcenie pełen szacunek.

Antek
Antek
2023 lat temu

Czy na prawdę, psiakrew, co tydzień musimy podziwiać kolejne wykwity zajęczej głupoty ? I wypiski PiS czy innych mManow ? Szkoda, że głupota nie jest jednak lżejsza od powietrza, wtedy całe to towarzycho po prostu odfrunęłoby z wiatrem:upset:

osa
osa
2023 lat temu

Dlaczego czepiają się pana Jana.On jest ułanem.Nie całym pułkiem!Dlaczego odmawia się pokazu kawalerii z głupich małostkowych powodów?Szuka się powodów dla których można by ewentualnie zabronić takiego pokazu!Po co?Czemu to ma służyć?Bo z p[ewnoscią nie posłuży do zdobycia odpowiedniej ilosci pozytywnych głosów w wyborach.Czas otworzyć oczy i zobaczyć, że KTOS tu jest NIECHCIANY, NIELUBIANY, wrecz ZBĘDNY!!Jasło miało wejsć na salony!A gdzie trafiło?Szkoda słów.Ale widać że KTOŚ czyta – denerwuje sie,nie podobają się komentarze, szuka sposobu walki ze społecznoscią.Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie…czas rozpocząć końcowe odliczanie…

ric
ric
2023 lat temu

…chce przypomnieć że konie w sekcji jasielskiej to nie tylko p.Urban i tu też chce zauważyć że sekcja liczy 14 ułanów i jest to hobby nie tylko dowódcy a jezeli komus przeszkadzają odchody końskie to radziłbym szybko pozbierać do kwiatów w doniczkach ponieważ szybko zostana rozniesione przez samochody i rozmyte przez deszcz po za tym to sama natura

jaśko
jaśko
2023 lat temu

Każdy dzień przynosi nową informację świadczącą o braku kompetencji,klasy,wyczucia i czegokolwiek tej pani.Ciekawe jak czuje się Senator Zając który ją wymyślił i co teraz z nią zrobi.

genia
genia
2023 lat temu

Wstyd i zenada:(::( Kobieto opamietaj się. Tak sie nie robi.

TadekNiejadek
TadekNiejadek
2023 lat temu

Samiście sobie taki los zgotowali…

roman
roman
2023 lat temu

Mieszkam w Kłodzku. Ze względu, że moja rodzina nieszka w Jaśle często odwiedzam portale jasielskie. Współczuję mieszkańcom miasta Jasła, że mają jako Burmistrza osobę stale wywołującą skandale i kompromitującą to wspaniałę miasto. Na temat Jasła za przyczynkiem Pani Burmistrz powstało wiele anegdot i opowieści ośmieszających to urokliwe miasto. Przykro powiedzieć ale wiele jest dyskusji i wyśmiewania w tak odległym mieście jakim jes Kłodzko. Niestety smutne jest i to, że niektórzy z Rady Miasta popierają działania Pani Burmistrz i starają się wspierać w jej działaniach. Wiem, że ktoś może stwierdzić że jest to sprawa mieszkańców Jasła- odpowiem tak ale należy zaznaczyć,… Czytaj więcej »

LUKAS
LUKAS
2023 lat temu

SAMI SOBIE ZGOTOWALI!! SAMI! – DZIŚ WIELU Z POŚRÓD 5 TYSIĘCY, KTÓRZY OCHOCZO głosowali NA KUROWSKA DZIS RóWNIE OCHOCZO JA KRYTYKUJE..
CO? zatkało KAKAO ZE ZDZIWIENIA PISOWSKą POLITYKą?
5 TYSIĘCY BARANóW!

jasło
jasło
2023 lat temu

u nas co drugi burmistrz sie udaje .Panowie Kachli i Czernecki to byli prawdziwi Burmistrzowie zobaczymy za rok.Zyczmy sobie mądrych wyborów.

PiS-man
PiS-man
2023 lat temu

Antek – ależ ty masz kompleksy Pana Senatora Stanisława Zająca 😀 Sydney – idź do okulisty albo się ucz alfabetu Braillea 😀 Lukas – a ja myślę, że jeżeli PiS ponownie wystawi panią Marią Kurowską na stanowisko burmistrza to Ona spokojnie wygra wybory, bo kto się przejmuje ujadaniem na forum smarkaczy z gimnazjum 😀

TK
TK
2023 lat temu

PiS, klasy tzw. "Wiejskiego zastępcy" wystarczyłoby do obdzielenia nie tylko całego obecnego zarządu miasta, ale i całej twojej jasielskiej partyjki, i jeszcze by troche zostało:D

LUKAS
LUKAS
2023 lat temu

Coz, niestety zgodzę sie z PiS-manem banda smarkaczy z gimnazjum- bez praw wyborczych – nie spowoduje zmiany władzy. Kandydaci na nowych szefów sa za słabi, trzeba zatem mierzyć wyżej :))

Antek
Antek
2023 lat temu

PiSman – to nie obsesja, a konsekwencja. Kto obwoził kandydatkę Marię K. po Jaśle, żyrując opowiadane przez nią głupoty ? Stanisław Zając. Kto więc jest odpowiedzialny za obecną degrengoladę ? Stanisław Zając. Szkoda czasu, by dyskutować z Panią K. o czymkolwiek, skoro po trzech latach nauki nie opanowała jeszcze elementarza zarządzania miastem, natomiast zasięg zniszczeń wymaga wskazania winnego – nazwisko i imię jak wyżej. Dlaczego trzeba go wyraźnie wskazać i przypominać o tym przy każdej okazji ? Bo albo nie umie ocenić przydatności osoby na wysokie stanowisko, albo też uznał, że ciemny ludek jasielski kupi wszystko, i nie ma powodu… Czytaj więcej »

dylan
dylan
2023 lat temu

Nosić taki mundur to trzeba mieć honor panie Urban

Back to top button
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x