r e k l a m a
Wiadomości

Od 10 lat II LO ma swojego patrona

II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle obchodzi jubileusz dziesięciolecia nadania imienia ppłk. Józefa Modrzejewskiego. Z tej okazji odbyła się dziś uroczystość z udziałem władz samorządowych oraz wojewódzkich. Obecny był również senator ziemi jasielskiej Stanisław Zając.

Ppłk Józef Modrzejewski został wybrany na patrona szkoły w 1999 roku. Podczas uroczystości dyrektor II LO Wacław Błasik przypomniał kilka kart z historii tego bohatera.

Ppłk Józef Modrzejewski to postać wybitna, nie tylko kraju, ale równie wybitna na skalę naszego regionu i miasta. Po zakończeniu wrześniowych działań wojennych ppłk Józef Modrzejewski nie złożył broni, rozpoczął działania bojowe w szeregach Arami Krajowej, został dowódcą okręgu Jasło. To dzięki jego działaniom udało się przeprowadzić spektakularną akcję odbicia broni – karabinów maszynowych z arsenału przy zakładach Gamrat – mówił dyrektor Wacław Błasik.

Za swoje zasługi dla ojczyzny, ppłk Modrzejewski został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Jest też honorowym obywatelem miasta Jasła.

Jego przesłanie „Zawsze wierni Polsce” jest naczelnym przesłaniem i podstawą programową naszej szkoły. Nasza młodzież ciągle myśli o swoim patronie nie tylko przy okazji takich uroczystości, ale także na co dzień – mówił dyrektor Błasik.

Młodzież II LO sprawuje opiekę nad grobem swojego patrona, którego prochy zostały pochowane na starym cmentarzu w Jaśle.

Podczas uroczystości zaproszeni goście podkreślali jak ważne dla wychowania młodego pokolenia było wybranie na patrona szkoły tak wybitnej postaci, jaką był ppłk Józef Modrzejewski.

Liceum wpisuje się w uzupełnienie tego, czym nasze miasto się wyróżnia, czym nasze miasto pokazuje, że pamiętamy o tych, którym zawdzięczamy wolność. Pragnę pogratulować i podziękować panu panie dyrektorze, wychowawcom za to, że państwo podejmujecie trud wychowania młodego pokolenia wspominając te karty, które chcemy, aby dzisiaj stanowiły tło godnego naśladowania nas, którzy realizujemy testament żołnierzy Polski wałczącej – mówił senator Stanisław Zając.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

az mdli od tej martyrologii…

Dwójka
Dwójka
2024 lat temu

A Pan Zygmuś to już niedługo zostanie generałem

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x