r e k l a m a
Wiadomości

Oddali blisko 8 litrów krwi! (foto)

Krew łakomym kąskiem dla wampirów? Jasne! Ale to nie hrabia Drakula jest głównym bohaterem tej historii, a… Koło Honorowych Krwiodawców w jasielskiej Budowlance.

W Polsce wykonuje się około 1 500 000 transfuzji rocznie. Jest wiele osób, które można leczyć przetaczając brakujące składniki krwi lub produkty krwiopochodne uzyskane  w wyniku frakcjonowania osocza. Wiecie? To posłuchajcie! W zaburzeniach krzepnięcia (np. hemofilia), przy przeszczepach narządów, w chorobach układu krwiotwórczego (np. białaczka), podczas interwencji chirurgicznych – potrzebna jest krew. Zapotrzebowanie na krew wzrasta!

 
Koło Honorowych Krwiodawców działające przy Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle urządziło 29 kwietnia Krwistą Środę.  Szesnastu krewkich młodych ludzi, pod wodzą opiekuna, p. Marka Kmiecika, postanowiło dać coś z siebie jednego dnia, w z góry upatrzonym miejscu – Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Pozwolili utoczyć sobie łącznie 7 650 ml krwi na wagę złota.

Kontynuując dzieło dzielenia się z innymi – słodycze otrzymane po oddaniu krwi przekazali dzieciom przebywającym w Domu Dziecka w Wolicy.

Krwiodawstwo w Budowlance to nie jednorazowa, spektakularna akcja. To stałe, wieloletnie działania, propagujące tę formę aktywności społecznej, obejmujące również tych uczniów, którzy nie mogą oddawać krwi (dawcą można zostać po ukończeniu 18 lat).

Jak wskazuje nazwa – krwiodawstwo jest honorowe, nie szuka więc poklasku. Jednak dostrzeżenie mile łechce. Satysfakcję sprawił zatem Medal 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK za wieloletnią aktywną działalność dla Klubu Honorowych Krwiodawców przy Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle, przyznany przez Przewodniczącego Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK Sławomira Kaczyńskiego oraz Prezesa Zarządu Głównego PCK Andrzeja Podsiadło.

Krew nie woda. Z potrzeby zrobienia czegoś dla innych, bycia pożytecznym, powstało Koło Honorowych Krwiodawców Budowlance. Oddawanie krwi wchodzi w krew i rodzi braterstwo krwi. Ale dość o tym, bo kogoś gotowa nagła krew zalać!

Marek Kmiecik

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jaślanin
jaślanin
2021 lat temu

BRAWO !!!!!!!!!!!!!!! no widzę pozytywne strony tej szkoły … podziw naprawdę 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X