r e k l a m a
Wiadomości

Odkomarzanie ruszy przy sprzyjającym wietrze

Zaplanowana na wtorek akcja odkomarzania miasta przesuwa się ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. A dokładniej przez zbyt silny wiatr.

Na razie śmigłowiec ze sprzętem opryskowym przyciąga uwagę najmłodszych

Na lądowisku na MOSIR-ze czeka śmigłowiec. Wszystko jest przygotowane. Załoga jest w gotowości bojowej, jedynie pogoda wstrzymuje rozpoczęcie akcji. Mamy zbyt silny wiatr, panowie czekają, aż będzie mniejsza siła wiatru i chmury trochę się rozejdą – mówiła dziś portalowi Jaslonet.pl Joanna Pawelec, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta w Jaśle.  

Jeśli do końca dnia nie uda się przeprowadzić akcji odkomarzania będzie ona przesunięta na środę. Ze śmigłowca, na obszarze całego miasta, zostanie rozpylony środek likwidujący komary.

Efekt na jaki liczymy, to takie wyeliminowanie komarów, aby osiągnąć normalną ilość tych owadów. Taką jak w latach nieklęskowych, kiedy występowały w okolicach wody stojącej, ale nie były – tak jak teraz – wszędzie, łącznie z pomieszczeniami – mówi Joanna Pawelec.

Aby akcja była skuteczna, odkomarzanie chce przeprowadzić również gmina Jasło (na obszarze 600 ha) i gmina Kołaczyce. 

Te gminy ościenne trochę nas wspomogą, bo komary niestety od miejsca wylegnięcia do miejsca żerowania mogą się przemieszczać do 15 – 20 km. – tłumaczy Pawelec – największy efekt byłby osiągnięty, gdyby powstał wokół miasta Jasła 10-15 km bufor – dodaje.

Do tego trzeba jednak koordynacji i przeprowadzenia akcji w jednym terminie, lub ponowienia oprysku. To drugie rozwiązanie jest jednak zbyt kosztowne.

Gminy mają podpisane umowy z firmą, nie wiem jednak jak będzie to rozwiązane, czy da się to zrobić w jednym dniu, czy dzień po dniu. To są już kwestie techniczne, które należą do wykonawcy – tłumaczy Pawelec.

Joanna Pawelec podkreśla, że nie było łatwo znaleźć firmę, która miałaby wolny termin do przeprowadzania takiej akcji w Jaśle.

Przy klęsce powodzi, jaka nawiedziła Polskę bardzo dużo miejscowości było przymuszonych do walki z komarami i firmy świadczące takie usługi są bardzo oblegane. Większość firm, do których się zwróciliśmy niestety nam odmówiła ze względu na dużą ilość zamówień – tłumaczy kierownik referatu.

Dlatego nie mogąc zawrzeć umowy z Zakładem Usług Agrolotniczych z Mielca, miasto zdecydowało się na podpisanie umowy z firmą z Jaworza (k. Bielska). Udało się wynegocjować niskie koszty odkomarzenia miasta. Zabieg pochłonie 307 tys. zł z kasy miasta. Zdaniem Joanny Pawelec, nie są to wysokie koszty.

Godzina samej pracy helikoptera kosztuje 7 tys. 200 zł, nie mówiąc już o kosztach preparatu i obsługi –  tłumaczy pani kierownik.

Koszty poniesione przez Miasto na odkomarzanie mają się zwrócić. Pieniądze w formie dotacji zostaną przekazane Jasłu przez wojewodę podkarpackiego. Reszta pochodzić ma od sponsorów – firmy Lotos.

Używane w trakcie odkomarzania preparaty są nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt, posiadają aktualne atesty i karty charakterystyki. Zaleca się jednak, aby w dniu oprysku unikać przebywania na terenach opryskiwanych.

23.06.2010r.
Od godzin porannych, na terenie miasta trwa akcja odkomarzania z użyciem śmigłowca wyposażonego w sprzęt opryskowy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nielubimykomarów
nielubimykomarów
2024 lat temu

dzisiaj juz od 5 rano latał nad miastem jak wielki buczący szerszeń, dziękujemy 🙂 teraz będzie lepiej 🙂

j
j
2024 lat temu

ale rupieć

MM
MM
2024 lat temu

Udało się, ale akcja miała nie dojść do skutku. Ekolodzy planowali, że przypną się łańcuchami to tego helikoptera w obronie komarów.

www
www
2024 lat temu

j…palnij się w łep
napewno coś będzie lepiej

ANARCHIA
ANARCHIA
2024 lat temu

a mnie to wnerwia..!! bo nie lata nad terenami które zalało, tylko nad sama rzeką Jasiołką leciał..!! o dupę rozbić taki interes..!!!:upset:

jaja komara
jaja komara
2024 lat temu

Efekt nalotów może być taki jak jaja komara. Podobno są, bo przecież komar sie rozmnaża, ale nikt ich nie widział….

pan kleks
pan kleks
2024 lat temu

niech przeleci nad Urzedem Miasta tam jest duzo komarów z gatunki pis

powtórka
powtórka
2024 lat temu

Cytat z innego portalu – moim zdaniem dosyć niebanalny: Widziałem go, komara – uciekał w panice za miasto, wezwać posiłki- jutro wróci z kolegami z ościennych gmin. Zemsta będzie krwawa. Z Pawelec nie zostanie nawet 1/4, jak po pobraniu krwi w PCK.
Tylko, że gryzą podobno komarzyce, nie komary. Co na to feministki?:o:confused:

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x