Wiadomości

Odprawa roczna Policji. W powiecie jasielskim ciągle bezpiecznie

Dziś odbyła się odprawa roczna Policji i Straży Miejskiej. Komendant Powiatowy Policji w Jaśle  mł. insp. Robert Woźnik przedstawił statystyki z 2009 roku, z których wynika, że powiat jasielski jest jednym z najbezpieczniejszych w województwie.

W minionym roku policjanci wykryli i zatrzymali  sprawców blisko 80%  przestępstw.

Wykrywalność jasielskich policjantów w 2009 roku była najwyższą w ciągu minionych 6 lat. Policjanci wykryli 1318 przestępstw – mówi młodszy aspirant Łukasz Gliwa.    

Zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, czyli tych najbardziej dokuczliwych społecznie.  2009 r. na terenie powiatu jasielskiego stwierdzono 1.650 przestępstw i było ich mniej o 158 niż w 2008 r. Ograniczono również przestępczość w największym stopniu szkodliwą społecznie – przestępczość o charakterze kryminalnym. Czynów tej kategorii odnotowano o 97 mniej.

Taka liczba przestępstw dała korzystny tzw. wskaźnik zagrożenia, który informuje o tym ile zaistniało przestępstw w przeliczeniu na 10.000 mieszkańców. Dla powiatu jasielskiego wskaźnik ten wyniósł 143,9 – zdecydowanie poniżej średniej dla całego Podkarpacia która wyniosła 184,3 przestępstwa. Ten poziom świadczy o tym, że ludność powiatu jasielskiego jest w niższym stopniu zagrożona przestępczością, aniżeli mieszkańcy większości powiatów naszego województwa.

Wypadków mniej, ale groźne

W minionym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 81 wypadków drogowych. Ich skutkiem była śmierć 11 osób, a 96 osób zostało rannych. W porównaniu do roku 2008 nastąpił spadek o 17 wypadków, spadek o 23 osoby ranne, spadek o 6 osób, które poniosły śmierć.

Z liczby 81 wypadków w 45 udział brali niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści), śmierć poniosło 4 osoby niechronione, rannych zostało 46.

Głównymi przyczynami wypadków było przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu – mówi Łukasz Gliwa.

Nowy sprzęt dla jasielskiej Policji

Jasielska Policja otrzymała również nowy sprzęt, jak komputery i urządzenia biurowe, ale do funkcjonariuszy trafiły głównie pojazdy.

Otrzymaliśmy dwa samochody terenowe marki kia sorento, otrzymaliśmy oznakowane kia sit, głównie do ruchu drogowego i służb prewencji. Teraz dostaniemy dwa motocykle marki triumph 1050 z pełnym wyposażeniem, łącznie z kombinezonami dla policjantów – mówił komendant jasielskiej Policji Robert Woźnik.

Kiedy nowa komenda?

Jasielscy policjanci nadal czekają na realizację budowy nowej komendy w Jaśle, jednak ta nadal przesuwana jest w czasie.

Są dwie inwestycje w skali województwa podkarpackiego, które znalazły się w planie inwestycyjnym Komendy Głównej.  Na pierwszym miejscu  jest budowa komendy powiatowej w Jaśle, ale środki na rozpoczęcie inwestycji się jeszcze nie znalazły –  mówi zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Janusz Golenia – w najbliższym czasie na szczeblu komendy głównej będą prowadzone pertraktacje, aby te środki pozyskać, tym bardziej, że dokumentacja na ten budynek  jest już gotowa – dodaje Golenia. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

więc to ze względu na statystyki policja nie chce przyjmowac zgłoszeń o wykroczeniach.

Były mieszkaniec Jasła
Były mieszkaniec Jasła
2024 lat temu

Przyjeżdżam do Jasła co dwa lata i muszę powiedzieć że kultura policji wzrosła. Więcej jest młodych i uprzejmych.

zak
zak
2024 lat temu

Bezpieczniej bo PiS zrobnił z Jasła i powiatu zadupie.Nikt nie chce przyjeżdżać bo i po co?

luzik
luzik
2024 lat temu

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: sprzęt, komputery śmiechu warte,dostali to co inne firmy wyrzuciły na śmietnik i to jest całe nowe wyposażenie

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x