r e k l a m a
Wiadomości

Oni żerują na ludzkiej tragedii

Kiedy jedni walczą z żywiołem i skutkami wielkiej wody jaka nawiedziła Jasło, inni wykorzystują zamieszanie i próbują zarobić na krzywdzie ludzkiej.

Już pojawiają się przypadki okradania powodzian.

Od czasu powodzi przyjęliśmy dwa zawiadomienia o popełnieniu kradzieży na terenach popowodziowych – mówi portalowi Jaslonet.pl Łukasz Gliwa, oficer prasowy KPP w Jaśle.

Szabrownicy

Pierwszy przypadek kradzieży miał miejsce w zeszły wtorek. Złodziej pod osłoną nocy, wykorzystując, że właścicielka śpi, wszedł przez otwarte drzwi do jednego z domów przy ul. Madejewskich. Z sypialni mężczyzna ukradł torebkę wraz z dokumentami, kluczami i pieniędzmi. Po kilkunastu minutach od zgłoszenia, policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tego przestępstwa. 

Do drugiego incydentu doszło wczoraj (środa 9 czerwca). Na ulicy Mickiewicza skradziono wystawione do dezynfekcji narty.

Policja od początku stara się czuwać nad bezpieczeństwem i ochroną mienia, zwłaszcza na terenach dotkniętych przez powódź. W pomoc policjantom z Jasła włączyli się ich koledzy z Rzeszowa, Krosna, Strzyżowa, Brzozowa, Łańcuta, Leska, Ustrzyk Dolnych i Przemyśla.

Bezcenna jest jednak pomoc mieszkańców. 

Wśród ludzi pojawiają się informacje  o krążących na terenach popowodziowych  tzw. „szabrownikach”, ale bardzo mało takich informacji do nas trafia – mówi Łukasz Gliwa.

Policja zwraca się do mieszkańców o zwrócenie uwagi na osoby obce, podejrzanie się zachowujące, przebywające w pobliżu zalanych przez wodę mieszkań. W przypadku, gdy ich zachowanie wyda się mieszkańcom podejrzane, należy niezwłocznie powiadomić policję.

Każdy może być powodzianinem

Powódź stała się dla wielu okazją do podreperowania budżetu domowego i wyposażenia łazienki w proszki i detergenty. Nie milką głosy, że w kolejkach po środki czystości ustawiają się osoby z zalanych osiedli, ale których powódź nie dotknęła bezpośrednio.

W kolejce ustawiają się mieszkańcy z wyższych pięter, gdzie woda w ogóle nie dochodziła. U nas, na parterze, brakuje wszystkiego – skarżyła się w niedzielę pani Małgorzata, mieszkanka bloku przy ul. Szajnochy.

Od mieszkańców pojawiły się także – niepotwierdzone przez nas – sygnały, że niektóre osoby „nie dość, że zabierają środki dla powodzian, to jeszcze odsprzedają je innym.”

„Wczasy nad Soliną”

W niedzielę, kiedy w Jaśle zaczęło się wielkie sprzątanie, odwiedziliśmy najmocniej doświadczone osiedla. Na jednym z nich, na nasz widok padły słowa „te skur.. syny z Internetu znowu będą nam zdjęcia robić”.

Jednak nasze obawy, co do wrogiego nastawienia mieszaków zalanych osiedli szybko zostały rozwiane. Gdy zaczęliśmy rozmawiać, otwierali się, zapraszali nas do domów, pokazywali zniszczenia, żalili się, pytali o pomoc.

Tu przyjeżdżają wszyscy. Wy chcecie to pokazać, pomóc… rozumiemy, ale tu przychodzi każdy, żeby nagrać sobie powodzianina.. śmieją się – skarżyła nam się jedna z mieszkanek. 

Proszę pana, robią sobie tu wczasy nad Soliną! Boli, gdy my pracujemy w tym smrodzie, a tam ktoś z kamerą stoi i się śmieje – skarży się inna powodzianka i pokazuje nam gapiów stojących na wałach.

Faktycznie, w czasie tej powodzi gapiów nie brakowało. Byli wszędzie – kiedy woda wdzierała się do miasta; na wałach, kiedy trwało ich umacnianie; podczas sprzątania. Każdy za pomocą aparatu w telefonie, aparatu czy kamery uwieczniał „historyczne chwile” z zalanego Jasła, nieraz przeszkadzając służbom ratunkowym. 

„Turystyka wałowa” zostanie ukrócona

Żeby ułatwić pracę służbom ratunkowym, wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta zakazał wstępu na wały w powiatach dotkniętych powodzią.

Tłumy gapiów w obrębie wałów na osiedlu Gądki

Rozpowszechnia się turystyka wałowa, a wały są bardzo nasiąknięte – mówił Gazecie Wyborczej Karapyta
 
– Tylko brakuje, by ludzie zaczęli na wałach robić grille – potwierdza w Gazecie Wyborczej obecność gapiów na wałach Zbigniew Szablewski, szef podkarpackich strażaków.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TTT
TTT
2024 lat temu

Brak słów, kiedy słyszy się o ludziach okradających powodzian… Co za zwyrodnialcy.

janko
janko
2024 lat temu

Cały PiS żeruje na ludzkiej krzywdzie!

józek
józek
2024 lat temu

Janko! Współczuję twojej mamie – świadomość, że urodziło się idiotę musi być naprawdę przykra!

wwww
wwww
2024 lat temu

janko ales wrogo nastawiony do pisu walnij sie w ten pusty leb i idz ucaluj palikota
janko puknij sie w ten pusty narzad i idz ucaluj palikota

ja
ja
2024 lat temu

odpowiedź dla janko
ciebie człowiecze zżera straszna nienawiść odpuść sobie a będzie ci lepiej żyć i innym z tobą Zycie takie krótkie

klaudia
klaudia
2024 lat temu

Bardzo dobry i obiektywny artykuł, rzygać się chciało od amatorskich paparaci.

ciech
ciech
2024 lat temu

Podziękujcie Kurowskiej i PiSowi za wały na Gądkach. Dawniej zalewało tylko Gądki, teraz także Jasło. To jest właśnie solidarność w wydaniu PiSu.

Gienek
Gienek
2024 lat temu

Jestem jaślaninem z dziada pradziada i teraz muszę się wszędzie tłumaczyć – dlaczego w takim pięknym mieście tylu zajadłych PIS-owców…wstyd…

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Jakby był stan wyjątkowy, to możnaby sobie takiego złodzieja, albo paparazzo odstrzelić na przykład. A tak nawet w mordę dać nie można, bo stuknie się świnię, a będzie odpowiadać za człowieka.

Szczera
Szczera
2024 lat temu

widzę, że niektóre komentarze nie są dodawane 🙂 krytyka aż tak boli Panowie redaktorzy?

uczciwy
uczciwy
2024 lat temu

a jak z cenami materiałów budowlanych? Ciekawe czy tym też się ktoś zajmie?

zak
zak
2024 lat temu

PiS najbardziej żeruje na wszelkich tragediach.

Po
Po
2024 lat temu

A co chcecie od Janka,cale Jasło tak myśli tylko się boi co będzie dalej pisuary w moim mieśćie

ace
ace
2024 lat temu

ok. ale dlaczego wojewoda chce zabronić chodzenia po wałach w jaśle, przecież ich nie przerwało, tylko okazały się że państwo wybudowało je za niskie!

Czarni 1910 Jasło
Czarni 1910 Jasło
2024 lat temu

Ludzie ja osobiscie przejzałem na oczy.Mieliście racje wszystko przez PIS i pania Burmistrz.Zima była mrozna jak nigdy-wina PIS-u,katastrofa Soleńska-bezdyskusyjna wina PIS-u,powódz Tysiaclecia i zalanie Jasła-no to juz niepodważalna wina PIS-u.Teraz bede głosował na PO bo premierem jest człowiek,który potrafił przewidziec to wszystko czyli CUDA!!! No i jeszcze jeden post niejakiego ciech wyborcy i sympatyka jedynej i najwspanialszej partii politycznej PO…Podziękujcie Kurowskiej i PiSowi za wały na Gądkach. Dawniej zalewało tylko Gądki, teraz także Jasło. To jest właśnie solidarność w wydaniu PiSu…. Jasne przeciez najważniejsze ze Tamci mieli zle ,my mielismy dobrze.Nie mam wiecej pytań.Wstydze sie za Was jaslanie za Wasze… Czytaj więcej »

k
k
2024 lat temu

chyba normalne ze ludzie chcą zobaczyć na własne oczy wielką wode, co w tym takiego irytującego

albin
albin
2024 lat temu

Do Czarni 1910-to nie są jaślanie tylko zwykli gó…niarze internetowi,bezmózgi którym tylko dac bejzbola do ręki-takich tępych młokosów niestety u nas coraz więcej.Internet ich wychowuje i media

iksi
iksi
2024 lat temu

tym bardziej, że w jasielskich mediach brak było informacji na bieżąco… 🙂 to każdy chciał zobaczyc jak sytuacja sie kształtuje, czy go nie podtopi itd.

ciech
ciech
2024 lat temu

Kibolu Czarnych Jasło: To, że wały na Gądkach spowodują zalanie Jasła przewidział nie Tusk tylko hydrolodzy z prostego powodu – wysokość wybudowanych w l. 70 wałów dla Jasła zakładała możliwość rozlewania sie wód Ropy i Wisłoki na części Gądek, gdzie wyłaczono tereny spod budownistwa. Sam znam gościa znającego się trochę na rzeczy, który po wybudowaniu wałów na Gądkach zaczął ubezpieczać swój dom od powodzi mimo że mieszka prawie 1 km od Wisłoki. Tacy mądrale jak ty pukali się wtedy w czoło gdy doradzał to innym. Teraz to on może tobie i takim chłopskim filozofom jak ty popukać w czoło. A… Czytaj więcej »

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

ciekawe dlaczego nie ogłaszano zagrożenia powodziowego w piątek rano z megafonów wśród mieszkańców mieszkających za strażą pożarną w stronę jagiełły i na osiedlu XXlecia i nie włączono syren ostrzegawczych? Ludzie zdołaliby więcej mienia zabezpieczyć i dlaczego w piątek rano nikt nie podjął decyzji by budować wał z worków wzdłuż szkolnej lub skłodowskiej i mickiewicza, chyba wiedzieli jaką ilość spuszcza Klimkówka i potrafili wyliczyć że się przeleje przez wały a są mapy jaki teren zostanie zalany przy określonej wodzie i przynajmniej część terenu można bronić i ogłosić to mieszkańcom by przyłączyli się do pracy. Nie było wodza który by podjął zapobiegawcze… Czytaj więcej »

jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

Bo wśród tych gapiów, robiących zdjecia stoją szabrownicy, który tylko patrza i obserwuja, kto sie ewakuuje i co by tu jeszcze ukrasc. Polija powinna sie tym podejrzanym bardziej przygladac bo to sa ukryci zlodzieje

sabina
sabina
2024 lat temu

PiS powinien przeprosić za lata zaniedbań ,zarówno w Jaśle jak i na całym Podkarpaciu.

powodzianin
powodzianin
2024 lat temu

Moim skromnym zdaniem teren po powodzi powinien być ZAMKNIĘTY dla osób z poza osiedli zallanych, zeby nikt nie urządzał sobie niedzielnych spacerów i kamerowanie ludzkiego nieszczęścia. krew mnie zalewała jak ludzie ładnie ubrani spacerują i oglądają sobie ludzi sprzątających i przezywających nieszczęscie.

REMIGIUSZ ROSTWOROWSKI
REMIGIUSZ ROSTWOROWSKI
2024 lat temu

ORCZYKI NIEDOROBIONE – NARZEKACIE NA "PIS" ALE SAMI CO ZROBILISCIE DLA POLSKI. BRAK WAM KACAPOW
KOMUNISTYCZNEJ BANDY ? KACAPSKIE NASIENIE POWINNO ZAWISNAC NA SUCHYCH GALEZIACH NA RYNKU
W JASLE !! PRECZ Z KACAPAMI !! NIECH ZYJE WOLNA POLSKA !!!!

ciech
ciech
2024 lat temu

Remigiusz kacapie zacznij od siebie.

zak do REMIGIUSZ ROSTWOROWSKI
zak do REMIGIUSZ ROSTWOROWSKI
2024 lat temu

Przypominam ci tylko że to PiS jest w najbliższej komitywie z SLD.Przypomnij sobie skok na TVP.Tyle w tym temacie.Pisanie dużymi literami na forum jest niegrzeczne i oznacza kompleksy,które nie pozwalają na konfrontację.Ludzie tak piszący starają się wszystkim narzucić swe poglądy.:yes:

Back to top button
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x