r e k l a m a
Wiadomości

Ostatni dzwonek na zakup podręczników!

Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym już za parę dni, ale dla rodziców uczniów ostatni na zakup podręczników i innych przyborów szkolnych. A w tym roku koszty są wyjątkowo wysokie. Duże koszty poniosą rodzice uczniów pierwszych klas podstawówek oraz gimnazjów. Od września w klasach 1 gimnazjum, zmienia się podstawa programowa a wraz z nią lista podręczników.

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej, koszt podstawowego zestawu to ok. 140 – 150 zł w zależności od wydawnictwa. Do tego należy dodać  koszt podręcznika do języka angielskiego – 40 zł i ćwiczenia. W gimnazjum po zmianie programowej, koszt podręczników waha się w granicach od ponad 300 zł do ok. 400zł, w zależności też od zestawu – mówi Marta Pisula, kierownik księgarni „Libra” w Jaśle.

Koszty zwiększają się, gdy rodzice mają więcej niż jedno dziecko. Do tego należy dodać wydatki związane z innymi niezbędnymi rzeczami jakie muszą zaleźć się w tornistrze.  

Mam troje dzieci – w drugiej klasie technikum, w pierwszej gimnazjum i w czwartej szkoły podstawowej. To są wysokie koszty, prócz podręczników dochodzą do tego zeszyty, przybory szkolne, strój gimnastyczny, obuwie, więc w tym roku wyprawka kosztować nas będzie ponad 2 tys. zł – mówi pani Krystyna.

Pani Krystyna dodaje, że wydatki z nowym rokiem szkolnym byłyby większe gdyby nie możliwość zakupienia podręczników używanych.

Różnica w cenie to około połowa ceny nowych  podręczników – mówi Jacek Nowosielski, właściciel Księgarni „U Jacka”.  

Nic więc dziwnego, że coraz więcej jaślan odwiedza antykwariaty z używanymi podręcznikami i kiermasze książek, na których można znaleźć większość wymaganych przez szkoły autorów.

Wystarczy uzbroić się w listę książek i cierpliwość i można większość pozycji znaleźć po przystępnych cenach. Wprawdzie jakość tych książek bywa różna, część jest poniszczona ale jest kilka punktów w Jaśle, więc zawsze  można znaleźć lepsze  podręczniki – mówi pani Beata.

Faktycznie w Jaśle wybór jest spory. Ponadto w niektórych szkołach organizowane są kiermasze podręczników używanych. W jasielskim „Ekonomiku” tego typu forma wymiany książek sprawdza się od wielu lat.    

Bierzemy książki w komis, głównie od uczniów i absolwentów tej szkoły aby sprzedać młodszym rocznikom. Książki pokrywają się z wymogami określonymi przesz szkoły, więc jest spore zainteresowanie uczniów tej szkoły jak i innych – mówi sprzedający na kiermaszu Paweł Mastej.

Szkoły starają się wychodzić na przeciw rodzicom, których nie stać na zakup podręczników. Rodzice uczniów  mogą skorzystać z  „wyprawki szkolnej”, czyli częściowego zwrotu kosztów poniesionych na zakup podręczników. Uczniowie ze szkół podstawowych mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 150 (klasa I i II szkoły podstawowej) lub 170 zł (klasa III szkoły podstawowej). Gimnazjaliści mogą liczyć na 280 złotych.

Podstawowy wymóg jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o „wyprawkę” to wykazanie  dochodu  rodziny. Nie może on  przekraczać 351 zł  na osobę. Do wniosku, który jest do pobrania w szkole, rodzice dołączają dokumenty pokazujące faktyczną sytuację rodzinną. Klasy pierwsze gimnazjum mają zwrot kosztów do 280 zł. Przy czym musimy mieć pokrycie na tę kwotę, więc każdy rodzic przedstawia nam fakturę za zakup podręczników maksymalnie do 280 zł – tłumaczy Magdalena Mikrut, z Gimnazjum nr I w Jaśle.

Wnioski na dofinansowanie można składać do 10 września. Następnie trafią one do Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM. Realizacja zwrotu kosztu zakupu podręczników na podstawie dowodu zakupu nastąpi do 28 listopada 2009 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
aaa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aaa
Gość
aaa

:mad::no::no::no:Ksiązki drogie są faktycznie. Ale to wina rządu i tych ustaw o nowych programach nauczania! Niech więc dołożą pieniędzy uczniom ale niech się zastanowią nad kryterium 351zł – ? Który z rzadzących przeżyłby miesiąc za tą kwotę!!!!!!!!!!!!!
Niech się zastanowią co prezentują

Close
X