Ważne wydarzeniaWiadomości

Ostatni wywiad z Zygmuntem Kachlikiem przed śmiercią (tv)

To był ostatni wywiad Zygmunta Kachlika udzielony kilka miesięcy przed śmiercią. – Chciałem być kominiarzem – wspomina w rozmowie z Adrianem Biernackim, autorem krótkiego filmu o byłym żołnierzu Armii Krajowej.

Zygmunt Kachlik (fot. Wojciech Żebracki)
W 1939 roku młody Zygmunt został wcielony do wojska. Brał udział w kampanii wrześniowej. Wśród wspomnień o wojnie jedno jest wyjątkowo silne. Jeden z jego kolegów był poważnie ranny, cierpiał i prosił o śmierć.
Prosił, żeby go zastrzelić. Mówił – „kropnij” mnie kolego, bo nie wytrzymam tego bólu. Musiałem go zostawić, bo przecież nie zastrzelę człowieka, jeszcze swojego. I to do dziś widzę. Jego przerażający wzrok i słyszę ten krzyk – opowiada Kachlik.
Materiał filmowy dostaliśmy od jego autora, Adriana Biernackiego:

Po wojnie Zygmunt Kachlik był organizatorem lokalnych uroczystości patriotycznych, opiekunem miejsc pamięci narodowej, w latach 1983 – 1997 prezesem Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Jaśle, współzałożycielem oraz wieloletnim prezesem koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle. Był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.
Zmarł 24 października 2010 roku w wieku 92 lat.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
amc
amc
2024 lat temu

dobry wywiad, szkoda tylko, że użyto zdjęcia archiwalne, na których nie ma polskich żołnierzy. natomiast miło przeczytać, że Pan Kachlik został wcielony do podziemia przez struktury narodowej demokracji

js
js
2024 lat temu

amc: A po 1990 r. był członkiem Unii Demokratycznej.

amc
amc
2024 lat temu

zonk, szkoda

soprano
soprano
2024 lat temu

Wywiad to są pytania i odpowiedzi, a tu pytań brak.

liturg
liturg
2024 lat temu

@soprano Zapraszam do Z.Bauer „Dziennikarstwo i świat mediów”. Wywiad telewizyjny może mieć różne formy, niekoniecznie sztampową wersję „pytanie-odpowiedź-pytanie-odpowiedź”. Pozdrawiam

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x