Wiadomości

Pabian: mamy szansę na strefę. Czeluśniak: mleko się rozlało

Miasto nie składa broni w sprawie strefy przemysłowej w Warzycach. Mimo iż ogólne zasady udzielania dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na realizację projektów nie ulegną zmianie, to zdaniem burmistrza Pabiana Jasło może tak dopasować projekt, aby kwalifikowalność środków w jak największym stopniu dotyczyła realizowanej inwestycji w Warzycach.

Droga prowadząca do planowanej strefy przemysłowej

Zrezygnowaliśmy z tego projektu wpisanego na listę indykatywną natomiast nie zrezygnowaliśmy z ubiegania się o środki lub realizowania w inny sposób tak, aby te tereny uzbrajać – wyjaśnia burmistrz Ryszard Pabian.

Teoretycznie więc miasto ma jeszcze czas na naniesienie korekt. 28 czerwca zostanie ogłoszony nabór konkursowy w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej a termin składania wniosków upływa w miesiącu wrześniu br.

Złudzeń nie ma z kolei radny Krzysztof Czeluśniak, który powołuje się m.in. na „Gzetę Wyborczą”, która sugerowała, iż Jasło nie ma szans ubiegania się o środki na strefę warzycką.

– W środę i czwartek ukazały się w mediach ogólnopolskich informacje, że niestety Jasło nie będzie mogło aplikować na strefę ekonomiczną. Pani burmistrz, mleko się rozlało, strefy nie będzie – mówił Krzysztof Czeluśniak.

Zdaniem burmistrza Pabiana obecne warunki proponowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie są realne do zrealizowania przez Miasto. Koszt obecnego projektu wynosi 46 mln zł zaś dofinansowanie z Unii jest rzędu 22%, czyli 10 mln zł zaś Miasto musiałoby wyłożyć 35 mln zł. Zdaniem Ryszarda Pabiana Jasło wypadało gorzej od Krosna, które również zrezygnowało z projektu.

Wartość projektu w Krośnie wynosiła ok. 25 mln zł, gdzie można było pozyskać 12 mln zł i Krosno odstąpiło od projektu, mimo że jest to prawie 50% dofinansowania – mówi burmistrz Pabian.

Decyzja o rezygnacji z projektu nastąpiła po wizycie burmistrza Pabiana w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego 18 lutego. Wtedy to dowiedział się o możliwości dofinansowania projektu zaledwie w 22%. Pomimo że  inwestycja ta była wpisana do budżetu, Miasto podjęło decyzję o wycofaniu się z tego projektu.

Dodatkowym problem Miasta jest brak gruntów pod strefę przemysłową w Warzycach. Obecnie Miasto posiada zaledwie 6 ha gruntów natomiast pozostałych 160 ha ciągle jest w rękach prywatnych (spółek należących do grupy Nowy Styl i osób fizycznych).

Kontrowersje budzi też „droga do nikąd”, która ma być częścią infrastruktury drogowej przyszłej strefy. Jak długo droga będzie prowadziła w szczere pola?

Trudno powiedzieć przez ile najbliższych lat droga będzie prowadziła do nikąd. Ponieważ jeśli się znajdzie konkretny inwestor to Miasto będzie uzyskiwać pieniądze w ramach konkursów na budowę i  na połączenie drogi, aby była ona drożna. Powstały fragment był to pewien etap, ponieważ jest cała sieć dróg w strefie warzyckiej, które będą realizowane – mówi Henryk Rak.

Droga w tej chwili prowadzi w pola, co wyraźnie wskazuje dzielnie świecąca latarnia. W oddali zakłady Nowego Stylu.

Póki co inwestora dla Jasła nie ma, bo ten na ogół wybiera lepsze warunki czy to w Rzeszowie, czy w Mielcu. Tymczasem  droga do nikąd, mimo że nie spełnia swojej funkcji z uporem jest oświetlana przez latarnie uliczne postawione wzdłuż pobocza.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pamięć wyborcy
Pamięć wyborcy
2024 lat temu

Obecna władza jak coś powie to na pewno to zrobi, wierzę w drugie podejście. Zbudujcie nam małą strefkę (dla trzech bezrobotnych), bo mamy już rondelek i deptaczek!

Andrzej
Andrzej
2024 lat temu

Ja nie pojmuję o co tu chodzi? W Jasle na dziś budować strefę pod inwestycje to absurd.Kto bowiem przyjdzie inwestować do Jasła, skoro stąd nawet trudno wyjechać bez kilku przesiadek(dot. PKP,PKS).Co tu jest czym mozna sie pochwalić? Zagrożenie powodzią z 3 rzek?…Kapitał idzie tam gdzie jest normalnie.Infrastruktura to mało,liczą się także obyczaje,a te jak wiadowmo dzięki uprzejmosci takich mentorów jak nie przymierzając radny Czelusniak nie przynosza chluby i splendoru dla miasta.Inwestor to nie szaleniec działający bo tak sobie ktoś wydumał On umie liczyć,także biorąc pod uwagę dobre samopoczucie,odpowiedzialność w miejscu składania"jaj".Czy w jasle tak jest-wątpię!!! Rada to zapora dla władzy… Czytaj więcej »

abcde
abcde
2024 lat temu

zaco ci radni biora tyle kasy wszyscy maja wysokie emerytury firmy budowlane.Panie rak skonczyl pan jpb dla swojej wygody

gbur
gbur
2024 lat temu

Panie Pabian – ciszej nad tą trumną !!!!
Trochę przyzwoitości wykaż pan aby przyznać się do błędów, a nie robić dalej ludziom wodę z mózgu. Wszyscy już wiemy, ile jesteście warci.

Pawian
Pawian
2024 lat temu

PiS nigdy nie przyzna się do niekompetencji.Są gorsi niż szarańcza,czego się nie dotkną to zniszczą.:no:

cris
cris
2024 lat temu

fajne zdj reebel

kuba
kuba
2024 lat temu

proponuje zeby Warszawa pompowała wszystkie swoje dochody w Jasło 😀 i staniemy sie potęga xd wybudujemy autostrade w 4 strony swiata, drogi ekspresowe, obwodnice północna, strefe przemysłowa z lądowiskiem dla inwestorów, pas startowy dla F-16 i samolotu prezydenta xd baze pod ziemią dla całej elity w tym p. Burmistrz zeby ukryla sie przed atakiem UFO w 2012 😀 wybudujmy takze stadion ŚWIATOWY w JAŚLE 😀 a na Jasiołce, Wisłoce i Ropie zrobmy pływające statki 😀 wybudyjmy tak jak w Niemczech sztuczna wyspe za pare miliardów euro (wkoncu nas bedzie stac 😛 ) potem może NASA weźmie pod uwage tzw. UFO… Czytaj więcej »

Pawian
Pawian
2024 lat temu

Panie Pawian daj se luz!!!!!!

romi
romi
2024 lat temu

czy ja dobrze widzę tę drogę odśnieżają za nasze pieniądze ,to już jest lekie przegięcie

vcx
vcx
2024 lat temu

ja też bym wypięła się na strefę ..niech sobie ministerstwo tą kasę wsadzi ….

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x