Wiadomości

Pamięci mjr Krementowskiego

Dąb zasadzony przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 będzie przypominał o losach mjr Włodzimierza Krementowskiego, byłego ucznia jasielskiego gimnazjum, lekarza, zastrzelonego przez NKWD w wieku 38 lat w Charkowie.

Na uroczystości obecna była rodzina oficera. Wzruszenia nie krył siostrzeniec majora Andrzej Krupa.

Długo musieliśmy czekać na dzień, kiedy będziemy mogli uczcić jego pamięć. Mam nadzieję, że drzewo dziś zasadzone będzie rosło w znak pamięci tych wszystkich, którzy bezimiennie zginęli podczas walki o wolność naszej ojczyzny – mówił Andrzej Krupa, siostrzeniec majora.

Senator Alicja Zając podkreśliła, że do niedawna rodzina mjr Krementowskiego mogła go jedynie „czcić w myślach i w sercach.”

Od kilku lat możemy te miejsca w miejscach publicznych pielęgnować i tę tradycję przekazywać kolejnym pokoleniom. Jestem bardzo wzruszona, że ta uroczystość również odbywa się w Szkole Podstawowej nr 2, w szkole, w której 50 lat temu rozpoczęłam naukę. Jest to również moja szkoła – mówiła senator Zając.

Opiekę nad dębem obejmą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którym burmistrz Jasła Maria Kurowska złożyła życzenia.

Życzę całej społeczności szkolnej, aby to miejsce było miejscem wielkiej nauki patriotyzmu, aby młode pokolenia jaślan uczyły się na tym wybitnym wzorze jak kochać ojczyznę i aby się uczyły jak pracować dla ojczyzny –  podkreśliła pani burmistrz.

* * *

Mjr Włodzimierz Krementowski ur. 1 sierpnia 1902 roku w Jaśle. Absolwent tutejszego Gimnazjum, SPSan. 1926, OSSan. 1927 i studiów medycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1920 roku służył w Wojsku Polskim, od 1931 roku pełnił funkcję naczelnego lekarza 16 pułku piechoty. W 1939 roku został ewakuowany z Warszawy wraz z personelem i rodziną. W drodze do Lwowa zatrzymany osadzony w obozie przejściowym, gdzie pracował w jednym ze szpitali. Proponowano mu pomoc w ucieczce ale odmówił. Wraz z towarzyszami został wywieziony do Starobielska. Zamordowany w Charkowie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaślanka
Jaślanka
2024 lat temu

Pani Senator, Pani Burmistrz, Panie Wojewodo, Szanowni Przestawiciele Władz! Jak Wam nie wstyd fotografować się z dziećmi na tle takiej rudery, bo inaczej nazwać nie można budynku, którego elwacja jest w takim stanie! To Wy jesteście odpowiedzialni, że w świat znowu idzie niepochlebny przekaz o Jaśle, tworząc wizerunek prowincjonalego zaniedbanego miasteczka. Szkoła w centrum miasta, z ponad 100-letnią i dzieci na tle obskurnej ściany, a wnętrza też nie imponujące! Nietrudno zauważyć, że potrzebne są gruntowne remonty szkół, modernizacja sal dydaktycznych i zaplecza socjalnego oraz nowe pomoce dydaktyczne. Termoizolacja i pomalowanie elewacji kilku budynków niewile pomoże, jeżeli np. dzieci w przdszkolu… Czytaj więcej »

olo
olo
2024 lat temu

Gdzie tam widzicie Wojewodę? Ja nie widzę…
za to ruda pani jest na pierwszym planie…

ixi
ixi
2024 lat temu

Inni inwestuja w nowe pokolenia,wdrazaja nowe technologie, pracuja, buduja szkoly, szpitale, zlobki, autostrady itd a w PiSogrodzie Ciemnogrodzkim!? Deby sadza, krzyze i tablice, apele i odczyty..ble ble ble..a PRACOWAC NIE MA KOMU! Bedziecie zyli debami i tablicami! PUKNIJCIE WY SIE W PUSTE LBY!:no:

belfer
belfer
2024 lat temu

młodzież piękna, szkoły w mieście Jaśle – jak widać…

anty pis
anty pis
2024 lat temu

ja mam pytanie czy funkcja senatora, posłanki polega tylko na nowej rzezby Archanioła lub tylko na pokazywaniu się na uroczystościach…
co sądzicie zachęcam do dyskusji…

Zbycho
Zbycho
2024 lat temu

No tak.Łatwiej postawić pomnik niż wytynkować obskurną elewację szkoły.Ale przy pomniku oczywiście medialna Pani MK (nie kwestionuję broń Boże zasadności uczczenia pamięci majora Krementowskiego).Niedługo Pani burmistrz będzie się fotografować przy każdej nadarzającej sie okazji, np. po załataniu dziury w asfalcie, pomalowaniu barierek na moście itd.I smieszno i straszno, jak mawiają nasi przyjaciele zza Buga.A poza tym nie macie wrażenia ,że trąci to trochę PRL-em?

aguska
aguska
2024 lat temu

piekny dab dzieciaki ladne wladze jasla to takie dumne stoja jakby in conajmniej nasr,,,,, w gacie. tylko szkoda ze szkola sie sypie i kiedys dab zostanie zniszczony:?/

loo
loo
2024 lat temu

piekny dab dzieciaki ladne wladze jasla to takie dumne stoja jakby in conajmniej nasr,,,,, w gacie. tylko szkoda ze szkola sie sypie i kiedys dab zostanie zniszczony:?/ co sobie pani mysli!??

olo
olo
2024 lat temu

żal tylko tych biednych dzieciaków które dla uciechy chcących pokazać się "nibydziałaczy" muszą karnie śpiewać i podrygiwać na ich skinienie – a dąb ??? no cóż temu jest głaboko w korzeniach jakę budowlę rozsadzi gdy urośnie lub czy gdy zmienia się czasy to nie będą o nim żle mówić jak np. o znanym nawet w Chinach jasielskim dębie tego facia od mordowania ludzi – a tak naprawdę – TO BOLI LUDZI GDY RZĄDNI WŁADZY ROBIĄ SZOPKI ZA NASZE PIENIĄDZE – niedługo was rozliczymy !!!!

obywatelka
obywatelka
2024 lat temu

piekny dab dzieciaki ladne wladze jasla to takie dumne stoja jakby in conajmniej nasr,,,,, w gacie. tylko szkoda ze szkola sie sypie i kiedys dab zostanie zniszczoony
Droga Jaślanko "aguśko" pani sama jest dumna i chyba pani ktos nas… w gacie nie ma pani w ogóle serca . napewno pani dziecko nie chodzilo do 2 bo inaczej by pani tak nie napisała .a jak pani chce jechac po dzieciach to proponuje nie anonimowo!!

osa
osa
2024 lat temu

Poubierali dzieci na czarno – poszaleli! dzieci odstały na tym zimnie w pogrzebowych czarnych sukieneczkach i zaczęło się – angina, grypa, gorączka – a koszty ponoszą rodzice.Szkoda słów!Co za głupota!Krupa wzruszony!!!??? śmiechu warte!To w ogóle wszystko jakieś chore i nienormalne!!!:no::mad::upset::confused:

Zobacz także
Close
Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x