PolitykaWiadomości

Pankiewicz: Jasło potrzebuje posła, który trzeźwo będzie patrzył na problemy Podkarpacia

Dlaczego Jasło potrzebuje „swojego” posła? Czy samorządowcy powinni startować do parlamentu? I czy istnieje realny sposób na zmniejszenie bezrobocia na Podkarpaciu? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w rozmowie ze Stanisławem Pankiewiczem, wójtem gminy Jasło, kandydatem na posła z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stanisław Pankiewicz
Stanisław Pankiewicz (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Redakcja: Blisko rok temu startował Pan w wyborach samorządowych, teraz ubiega się Pan o mandat poselski. Nie jest trochę tak, że samorządowcy zbyt szybko chcą się pożegnać ze swoimi wyborcami?

Pankiewicz: Faktycznie, nie jestem jedynym kandydatem – samorządowcem, który ubiega się o mandat. Jednak w przeciwieństwie do konkurentów mam za sobą bagaż czterech kadencji piastowania funkcji wójta, a ta kadencja jest moją ostatnią. Przez ten czas gmina została ułożona organizacyjnie i finansowo. Zrealizowałem wszystkie inwestycje, o których mówiłem w programach ubiegając się o następną kadencję. Przygotowałem gminę i urząd – którego trzon stanowi przeszkolona kadra fachowców – dla nowego gospodarza.

Mówiąc krótko od ostatniego roku finalizuję dorobek 13 lat. Już teraz gmina mogłaby sobie poradzić beze mnie. Ponadto nie jestem w żadnym układzie koalicyjnym, gdzie brak mojej osoby spowoduje destabilizację urzędu. Liczę, że mieszkańcy Ziemi Jasielskiej docenią moją pracę i zagłosują na mnie w wyborach parlamentarnych.

Redakcja: Czy samorządowcy nie powinni zajmować się samorządami a sprawy państwa zostawić specjalistom od rozwiązań systemowych?

Pankiewicz: Nie zawsze. Długoletnie doświadczenie samorządowe daje przygotowanie do pracy w parlamencie, bo pozwala dostrzegać problemy samorządów lokalnych, a nie patrzeć na problemy Polski przez pryzmat Warszawy. W ten sposób można lepiej i w sposób systemowy rozwiązywać lokalne problemy oraz racjonalnie wydatkować pieniądze dla samorządów.

Redakcja: Czy Jasłu potrzebny „swój” poseł?

Pankiewicz: To lokalny patriotyzm sprawia, że chcemy, aby jaślanin reprezentował nas w parlamencie. To bardzo mądre i pragmatyczne. Jasło potrzebuje posła, który trzeźwo będzie patrzył na problemy Podkarpacia, który nie przyniesie wstydu Jasłu swoimi wypowiedziami i zachowaniami mogącymi ośmieszać nas na całą Polskę. Jasło potrzebuje posła, któremu nie uderzy woda sodowa do głowy z racji zajmowanego stanowiska. Pycha i buta są najgorszymi cechami, jakie niesie za sobą mandat poselski, bo w ten sposób człowiek odgradza się murem próżności od mieszkających tu ludzi. Ja twardo stąpam po ziemi, patrzę realnie na sprawy Jasła i Podkarpacia i nigdy nie odgradzam się od ludzi. Mam program wyborczy, który można zrealizować i wiem jak to zrobić.

Redakcja: Pracując w komisji finansowej i samorządowej? Bo nie ukrywa Pan, że tam chciałby podjąć aktywność, gdyby udało się Panu objąć mandat posła.

Pankiewicz: Mam przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy w komisji finansowej. Jest to pewna metoda, czy sposób na przyglądnięcie się jak są dystrybuowane środki na szereg zadań na inwestycje w kraju; czy Podkarpacie jest tu preferowane, a jestem przekonany, że nie. I myślę, że miałbym tutaj wpływ na przydział środków z budżetu państwa dla naszego terenu.

Redakcja: Między innymi na budowę dróg i obwodnic?

Pankiewicz: Byłem już o to pytany i odpowiedziałem, że my tu na dole kłócimy się którędy ma iść obwodnica, a potem zabiegamy o włączenie naszych planów do planów centralnych. I najczęściej kończy się to fiaskiem. To nie tak powinno działać. Najważniejsze by przekonać ministerstwo do pomysłu budowy obwodnicy dla Jasła. Wtedy fachowcy ocenią czy jest to realne, a jeśli tak to na zasadach przez nich określonych.

Stanisław Pankiewicz
Stanisław Pankiewicz

Redakcja: To znaczy?

Pankiewicz: W praktyce wygląda to tak, że specjalista na podstawie specustawy określa, że tędy będzie przebiegała obwodnica, a samorządy muszą się do tego dostosować. W innym przypadku wymyślanie rozwiązań komunikacyjnych „na dole” i walczenie o ich finansowanie w ministerstwie jest dość groteskowe.

Redakcja: A co z bezrobociem? Wielu młodych ludzi opuszcza nasze miasta i gminy, bo nie może znaleźć tu pracy, a nie stać ich na zakładanie własnych firm.

Pankiewicz: To prawda, nie wszyscy mogą podjąć wyzwanie założenia własnej działalności, ale dla tych, którzy chcą działać na rynku można stworzyć system pomocowy. Proponuję, aby małe zakłady i firmy jednoosobowe mogły korzystać ze wsparcia finansowego w formie dotacji pokrywającej połowę kosztów utrzymania dodatkowego pracownika przez okres 12 miesięcy. Byłby to system pomocniczy, dzięki któremu małe firmy mogłyby się sprawdzić na rynku i opłacałoby się im zatrudnić dodatkowego pracownika. Do tej pory firmy mogły wziąć na staż pracownika, który uczył się zawodu, a proponowane przeze mnie rozwiązanie pozwoliłoby na lepsze i skuteczniejsze działanie młodych firm, a przede wszystkim na zatrudnianie ludzi z doświadczeniem poszukujących pracy.

Redakcja: A nie boi się Pan, że po  roku firmy będą zwalniać pracowników?

Pankiewicz: Oczywiście jest takie ryzyko, ale małe firmy lub firmy jednoosobowe prowadzą osoby nastawione na rozwój, osoby chcące pracować, chcące rozwijać swoją działalność, między innymi zatrudniając dodatkowego pracownika, więc takie ryzyko byłoby małe.

Redakcja: A co z młodymi rolnikami, którzy chcieliby podjąć wyzwanie uprawiania roli?

Pankiewicz: Zawsze podkreślam, że młodzi ludzie podchodzą do rolnictwa w sposób nowoczesny. Prowadzenie gospodarstwa to dla nich jak prowadzenie firmy, dlatego rozwiązaniem dla młodych gospodarzy mogłyby być grupy producenckie. Proponuję więc stworzenie zachęt do ich tworzenia w postaci dotacji, niskoprocentowych kredytów oraz wsparcia administracyjnego i prawnego. Myślę, że jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, głównie dla młodych rolników.

Redakcja: Rolnictwo na Podkarpaciu ma specyficzny charakter. Myśli Pan, że te propozycje przełożą się na konkurencyjność naszych produktów?

Pankiewicz: Podkarpacie jest terenem podgórskim, tu nie mamy dużego areału uprawowego, ale właśnie ta specyfika regionu powoduje, że rolnicy są elastyczni, potrafią wykorzystywać te warunki np. do upraw ekologicznych. Tu rozwija się winiarstwo, czego przykładem jest gmina Jasło, w której działa kilka winnic, a w Trzcinicy powstała pierwsza w Polsce winiarska wioska. W naszym regionie możemy poszczycić się winami, miodami, doskonałymi wędlinami, pieczywem oraz owocami i warzywami. To pokazuje, że nie możemy z góry określać kierunków rolnictwa dla danego regionu, to musi być proces oddolny. I to musimy dostrzegać, bo dzięki temu możemy w realny sposób pomagać rolnikom oraz promować ich produkty.

Redakcja: W taki sposób promowaliście państwo winiarstwo na Podkarpaciu?

Pankiewicz: Dzięki temu, że Związek Gmin Dorzecza Wisłoki podjął się koordynowania i organizacji szkoleń dla winiarzy na terenie całego Podkarpacia rozwijają się profesjonalne winnice. I mimo, że polskie winiarstwo jest na początku swojej drogi, to jest to dobry prognostyk, że za dziesięć, dwadzieścia lat jasielskie i podkarpackie wino będzie rozpoznawalne w tej części Europy.

Redakcja: Ma pan gotowe rozwiązania dla Podkarpacia, ale w pojedynkę będzie trudno je zrealizować.

Pankiewicz: Będę zabiegał o rozwiązania tych spraw w ramach klubu parlamentarnego. Uważam jednak, że współpraca lokalnych posłów jest podstawą do rozwiązywania wielu problemów. Czego przykładem jest Tarnów, gdzie posłowie różnych klubów dogadali się i powstała obwodnica tarnowska. Nie wyobrażam sobie, aby w sprawach istotnych dla Podkarpacia tutejsi parlamentarzyści nie mówili jednym głosem. Tym bardziej, że udawało się nam na szczeblu gminnym i regionalnym – w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – rozwiązywać problemy mieszkańców mimo różnych interesów, więc również w Sejmie będę zabiegał o to, aby sprawy istotne dla Podkarpacia były rozwiązywane przy udziale i poparciu posłów ziemi podkarpackiej.

_________________________________________

Spot wyborczy Stanisława Pankiewicza

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Temida
Temida
2024 lat temu

„…Redakcja: A co z bezrobociem? Wielu młodych ludzi opuszcza nasze miasta i gminy, bo nie może znaleźć tu pracy, a nie stać ich na zakładanie własnych firm…” W UG Jasło od bardzo długiego czasu nie było żadnego wolnego naboru na stanowisko pracy… Natomiast kiedy młodzi, wykształceni w odpowiednim kierunku, mieszkańcy gminy poszukując pracy, pytają Wójta czy w najbliższym czasie będą jakieś oferty pracy w UG, Wójt proponuje im wyjazd w Polskę do dużych miast i tam poszukiwanie pracy… Obowiązkiem władz lokalnych jest stworzenie w Gminie takich warunków, w tym pracy, aby zatrzymać swoich mieszkańców w jak największej liczbie, gdyż to… Czytaj więcej »

Bohdan
Bohdan
2024 lat temu

Pan Pankiewicz twierdzi,że dotychczasowi posłowie byli nawaleni,i nie mogli nic zdziałać dla Podkarpacia??? On to będzie pierwszy trzeźwy??? No to jest dopiero atut do wybrania go na Wiejską….

pigwa
pigwa
2024 lat temu

Potrzebuje posła który do pracy w urzędzie gminy będzie tylko zatrudniał ludzi z poza Jasła.

AA
AA
2024 lat temu

a propos „trzezwy” i „urzednik”..jak tam kierownictwo niektorych urzedow do spraw „elektrycznosci” w Jasle!!???

j23
j23
2024 lat temu

Każdy poseł trzeźwy jak alkomat „bez atestu”

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Do tej pory wszyscy byli na bani – dopiero teraz jeden obiecuje, że będzie trzeźwy???…….
Niech mi który: jaśnie „wykształcony, oświecony przyszły poseł ,czy senator” wyjaśni i odpowie na tak często zadawane pytanie – jak żyć :
– za najniższą krajową aby wystarczyło minimum potrzebne do egzystencji { mieszkanie , jedzenie i ubranie},
– w chorej demokracji i braku równego dostępu wszystkich grup społecznych do decydowania o losach kraju
– dlaczego wszyscy uchylają się od odpowiedzi – na czele z Donaldem……..budowniczym drugiej Irlandii i innymi ,którzy nas okradali i okradają, czy chcą okradać …..?????

krs
krs
2024 lat temu

dziadek idz Ty bawić wnuki !!!!

PODKARPACIE
PODKARPACIE
2024 lat temu

PANKIEWICZ JA TRZEŻWO JAK TY STALE JESTES NA CHAJU…..

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Widać w Was nienawiść, albo głupote pisząc takie komentarze. Wszystko funkcjonuje w oparciu o przepisy prawa, a nie czyjeś „widzimisie”. Dlatego te przepisy należy „prostować” do naszych warunków – co wyczytałem w artykule. To wszystko mogą uczynić świadomi parlamentarzyści, a nie osoby wybrane dla robienia kasy.

4nubis
4nubis
2024 lat temu

Co, bucu, obiecywałeś wyborcom głosującym na ciebie w wyborach samorządowych. Jak, (…), zamierzasz spełnić te obietnice jeżeli uda ci sie spierd… do sejmu. Podobne pytanie ZADAJĘ wszyskim kandytatom pełniacym teraz funkcje w samorządach. Po co pchałas się salacho i RESZTO HOŁOTYna te stanowiska !!?? Jak wam, (..), w cokolwiek co powiecie WIERZYĆ. Jesteście złamasami. Chcecie się tylko NACHAPAĆ KASY.Reszta was nie obchodzi. 4nubis

savage12
savage12
2024 lat temu

Stawiam właśnie na Pana!

Sylwek
Sylwek
2024 lat temu

4 nubis-wiele racji w twoich słowach dostrzegam.Te kandydaty to tylko do koryta gnają zanim w samorządzie się zmachają!

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Sylwku, czy tą racją jest również 2-gie słowo w komentarzu „4nubis”?
Jeśli tak to obaj jesteście „WSPANIALI”

4nubis
4nubis
2024 lat temu

poprawiam literówki dla Kazimierza: zamiast „sie” powinno być SIĘ, zamiast „wszyskim” – WSZYSTKIM, zamiast „kandytatom” – KANDYDATOM, zamiast „pełniacym” – PEŁNIĄCYM. Proszę prócz tego, p. Kazimierzu, sprawdzić sobie ZNACZENIE słowa BUC 1.1 – http://pl.wiktionary.org/wiki/buc . Jeżeli znacznie bardziej pasuje panu drugie znaczenie (regionalizm krakowski), to już pana sprawa.

4nubis
4nubis
2024 lat temu

Do treści mojego wpisu w żaden sposób się „pan” „panie” Kazimierzu nie odniósł. SZKODA ! Bardzo lubię rozmawiać o tym „co było najpierw: jajko czy kura”.

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Kachlik ma honor a nie jak Bodzio :

Oskarżony o jazdę po pijanemu był kandydat PiS-u do sejmiku Bogdan Rzońca, były marszałek podkarpacki. Sąd uniewinnił go od tego zarzutu, a ukarał grzywną „jedynie” za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Rzońca kandyduje do sejmuku z Pis

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061020/REGION00/61019005

dmuchał aż mu się alkomat popsuł, pomógł święty Staszek OJ biedny ten naród

f,e
f,e
2024 lat temu

kazmierz a jak to jest raz w PIS-e raz w PSL-u dziad za dziada ?

Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Kryjecie się drodzy forumowicze jak byście się bali swojego oblicza. Stanisław swego oblicza się nie boi, ja także. Nikomu krzywdy nie wyrządziliśmy. Moja przynależność polityczna jest stała, jego była (do czasu obecnego) jedna. Nie pytajcie gdzie kto był, lecz pytajcie dlaczego poszczególne opcje zabiegały o takich ludzi!!!

Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x