MiastoWiadomości

„Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”

Pod takim właśnie hasłem przebiegała sobotnia akcja zorganizowana przez członków Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska, którzy wspólnie z policjantami z jasielskiej komendy zachęcali kierowców samochodów i jednośladów do bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"

Sezon motocyklowy w pełni. Jest to czas wyczekiwany przez wszystkich miłośników jednośladów każdego roku. Jednak ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Corocznie funkcjonariusze drogówki wzywani są do wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z kierowców jednośladów zostaje rannych, niestety niektórzy giną. Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem. Nie bez winy pozostają również kierujący samochodami.

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"

Aby zachęcić kierowców samochodów i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się i koegzystowania na drogach, policjanci jasielskiego wydziału ruchu drogowego włączyli się do akcji „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”. W minioną sobotę na drogach Jasła można było spotkać wspólne patrole policjantów i członków Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści propagowali wśród kierowców bezpieczne zachowania na drodze, wskazywali zagrożenia i skutki brawurowej jazdy, apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"

Ponieważ motocykle są słabiej widoczne w lusterkach pojazdów niż samochody i częściej mogą się znaleźć w tzw. martwym punkcie, członkowie Klubu Motocyklowego za zgodą zatrzymanych do kontroli kierowców, we wskazanych przez nich miejscach, naklejali na samochody specjalne naklejki z hasłem „Patrz w lusterka –motocykle są wszędzie”. Przypominali również, że jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie"

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
andrzej
andrzej
2024 lat temu

wielka szkoda że takie akcje nie odbywają się w czasie kiedy niektóre matoły na dwóch kołach popisują się swoją głupotą i 'fruną’ na tym właśnie odcinku.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x