Wiadomości

Pektowin: Strajk przeniesiony na 10 lipca

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny działający w ZPOW „Pektowin” S.A. w Jaśle informuje, iż w dniu 10 lipca 2009 roku w godz. 10:15 – 14:00 zostanie przeprowadzony strajk. Zgodnie z przyjętą procedurą działania o godz. 10:15 przy bramie zakładu odbędzie się 15 minutowy wiec a następnie pracownicy udadzą się na swoje stanowiska pracy.

Strajk jest konsekwencją trwającego od 18 maja br. sporu zbiorowego w którym zakładowe organizacje związkowe żądają podwyżki płacy zasadniczej o minimum 300 zł brutto dla każdego pracownika.

26 czerwca br. Związki Zawodowe otrzymały odpowiedź Ministra Skarbu Państwa na swoje zaproszenie wysłane 2 czerwca br.:

W związku z Państwa wystąpieniem z dnia 2 czerwca 2009 roku uprzejmie informuję co następuje:

Akcje Spółki Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „PEKTOWIN” S.A., której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, wchodzą w skład zasobu majątkowego Skarbu państwa. Zgodnie z ustawą z dnia 8 sierpnia 1996 roku o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493 z póź. zm.). Minister Skarbu Państwa wykonuje w imieniu Skarbu Państwa prawa z akcji Spółki i z tej racji jest zobowiązany do monitorowania jej sytuacji.

Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa

Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „PEKTOWIN” S.A. w Jaśle znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Poniesiona w 2008 r. strata netto sięgnęła prawie 10 mln zł. W istotny sposób pogorszyła się również płynność finansowa Spółki. W tych okolicznościach Zarząd Spółki podjął szereg działań mających na celu utrzymanie działalności, miejsc pracy oraz aktywności przemysłowej w regionie, w którym Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „PEKTOWIN” S.A. funkcjonują. W związku z powyższym opracowany został „Program restrukturyzacji majątkowo-kosztowej Spółki”, którego skuteczna realizacja daje podstawy poprawy wyników oraz odzyskania przez Spółkę konkurencyjności na rynku. Jest to jednak proces długotrwały, wymagający zarówno od organów Spółki jak i jej pracowników, determinacji w podejmowanych działaniach zmierzających do minimalizacji kosztów oraz maksymalizacji przychodów. Jedynie współdziałanie w tych dziedzinach może uchronić Spółkę przed upadłością.

W zaistniałej trudnej sytuacji Spółki Zarząd jest zobligowany do podejmowania decyzji wpły-wających na kształtowanie kosztów w sposób szczególnie rozważny, przede wszystkim z uwzględnieniem interesu Spółki i zabezpieczenia możliwości dalszego jej funkcjonowania.

Wyrażam przekonanie, ze działania podejmowane przez Zarząd przyczynią się do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego „PEKTOWIN” S.A.  w Jaśle, co tym samym pozwoli na podjęcie rozmów dotyczących wynagrodzeń pracowników.

Zdaniem MKP, treść pisma świadczy, iż minister Aleksander Grad w sposób istotny zmienił swoje stanowisko w stosunku do swojej wypowiedzi z 29 maja br. w której oskarżył zakładowe organizacje związkowe działające w „Pektowinie” o „działanie na szkodę Spółki” oraz „sabotaż”.

Od strajku ostrzegawczego, który odbył się 2 czerwca br. Zarząd Spółki nie podjął żadnych działań mających na celu rozwiązanie sporu zbiorowego.

Za Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny
Antoni Wiśniowski
Edmund Gondek

Czytaj więcej:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pracownik
pracownik
2024 lat temu

już po kampanii ! To czego się spodziewacie jakiegoś zainteresowania "PEKTOWINEM "!!!! Dostała się Ela do euro-koryta i o to chodziło.Poczekajcie { o ile zakładu wcześniej szlag nie trafi } do wyborów samorządowych !-to się znów zlecą sępy walczyc o koryto . To zobaczycie jakie "cuda na kiju " będą obiecywac .

Corel
Corel
2024 lat temu

Pektowin UMRZE.
Niedonwestowany, źle zarządzany, nieruchawy rynkowo, państwowy relikt PRL padnie na ryj a wraz z nim załoga. Szkoda ludzi i szkoda znakomitych wyrobów.
Tak się kończy etatyzm i własność państwowa w gospodarce.

magneto
magneto
2024 lat temu

Panowie zwiazkowcy zaopatrzcie sie w wodę do picia i czapki,bo bedzie upał na zapowiadany przez was piknik upadłościowy.To,że zarząd w klimę zaopatrzony bedzie patrzył jak spacerujecie to pewne.On ma was w powazaniu,jak i Ci z Warszawy.Padniecie,to kwestia czasu-do wigilii na 100 %.I oto tym 2 om ww chodzi.Nie spacerujcie a działajcie po chłopsku,a nie jak kolo gospodń wiejskich,bez urazy dla pań…Jakie to zwiazki? Bardziej małżeńskie niż zawodowe.Widac,ze rozwodu nie chcą,takie z nich przykladne katoliki(haha)…
Dobrej zabawy życzę i wielu wrażeń…

pilny obserwator sceny
pilny obserwator sceny
2024 lat temu

Corel.Myślisz,że gdyby Pektowin był w prywatnych rękach,to by nie upadł?

Grzegorz S.
Grzegorz S.
2024 lat temu

Pektowim musi upaść bo ma pektynę tak chce Platforma Obywatelska partia kolesiów i kombinatorów !!!!!!!1

pracownik TUR-u
pracownik TUR-u
2024 lat temu

Magneto – jakiś ty mądry, że ho ho ho. Ale, może zamiast, internetowego bełkociku pójdziesz do "Pektowinu" i podpowiesz tym zwiazkowcom, jak mają działać, by przyniosło to skutek. Na razie – według mojej wiedzy – w piątek strajku nie będzie (zdecydowało o tym jedno słowo, a ty pleciesz trzy po trzy).:no:

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x