Wiadomości

Pensjonariusze DPS w Foluszu mają swoją audycję w radiu

Już od 1 marca w Katolickim Radiu Via rusza autorska audycja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej – „Ja to powiem.” Pierwszy 10 minutowy program poświęcony będzie Światowemu Dniu Chorego.

Postanowiliśmy porozmawiać o chorobie ale o chorobie przez pryzmat bycia mieszkańcem DPS. Nasi mieszkańcy opowiadali o tym jak trafili do Domu Pomocy czym się tutaj zajmują. Te osoby biorąc udział w dyskusji przekazywały pozytywny sygnał – nie jest im tutaj źle – mówi dyrektor Gużkowski.

Audycja radiowa będzie miała charakter cykliczny. Pierwszy program był nagrywany w Foluszu, kolejny, dyrektor Gużkowksi, planuje nagrać w studiu. Poruszane tematy będą dotyczyć problemów osób z zaburzeniami psychicznymi ale również bogatej działalności DPS.

Chcemy mówić o własnych problemach przez pryzmat wszystkich niepełnosprawnych osób. Mamy obecnie rok wyborczy, może nasi lokalni działacze zechcą wziąć udział w naszym programie i opowiedzieć o problemach osób niepełnosprawnych – mówi Rafał Gużkowski, dyrektor DPS w Foluszu.

W radiu nie widać choroby

Pomysł na tworzenie audycji radiowych przez osoby z zaburzeniami psychicznymi jest zdaniem dyrektora świetną formą terapii oraz przekazu, ponieważ radio zapewnia tym osobom anonimowość ponieważ mogą ukryć swoją chorobę za mikrofonem.

Nie chcą się pokazywać ze względu na skromność, sposób bycia, charakter czy chorobę. A radio jest takim miejscem gdzie można to ukryć a barwą głosu przekazać to czego się chce – tłumaczy Gużkowski.

Podczas nagrania mieszkańcy dają z siebie wszystko, cieszą się, że mogą tworzyć audycje, trochę się stresują jednak myślę, że atmosfera jest bardzo i myślę, że mieszkańcy będą chcieli w tych zajęciach uczestniczyć – mówi Katarzyna Kuchta, terapeuta zajęciowy, opiekunka grupy biorącej udział w projekcie.

„Ja to powiem”

Tytuł dla audycji autorskiej mieszkańców DPS zaproponowali oni sami. Początkowo program miał się nazywać „Dzwony z DPS-u” jednak przy nagrywaniu zapowiedzi programu zrodził się inny pomysł. 

Zrobiliśmy burzę mózgów i jedna z naszych redakcyjnych mieszkanek wymyśliła nazwę „Dzwony z DPS-u”. Pomyśleliśmy, że nazwa ta wskazuje, że coś tam gdzieś dzwoni, że ma być o nas głośno, więc postanowiliśmy, że wszyscy zakrzykną tą nazwę. Każdy zaczął się przekrzykiwać – ja to powiem – ja to powiem – i wtedy padła myśl, żeby program nazwać właśnie „Ja to powiem” – opowiada Rafał Gużkowski.

Na falach Radia Via

Audycja powstaje przy współpracy Katolickiego Radia Via, zaś nagrywaniem programów zajmuje się oddział jasielski, który prowadzony jest przez ks. Jacka Szczęcha.

Pomysł tworzenia programu narodził się dwa miesiące temu podczas spotkania z dyrektorem i podopiecznymi DPS w Foluszu przy okazji wernisażu prac plastycznych osób niepełnosprawnych prezentowanych w muzeum w Bieczu. I wtedy zastanawialiśmy się bardziej nad stroną techniczną niż nad samym pomysłem, który wtedy bardzo nas zaintrygował – mówi Piotr Chojecki, dziennikarz Radia Via.

Pomysł został przedstawiony szefom Radia Via w Rzeszowie i zyskał aprobatę. Na pytanie czy zdając sobie sprawę, że nagrania będą profesjonalnie przygotowane od strony technicznej, redaktorzy Radia Via nie bali się, że wartość merytoryczna będzie odstawać od standardów radiowych, redaktor Chojecki odpowiada:

Osoby, które biorą udział w tej audycji same również pilnują tego, aby ich wypowiedzi były przejrzyste. Używają takich sformułowań jakich nie powstydziłyby się osoby zdrowe i wykształcone. Zatem myślę, że również oni jak i my będziemy dokładać wszelkich starań aby program od strony technicznej i merytorycznej był spójny, ciekawy i przełamujący stereotypy i strach przed osobami z chorobami nerwowymi czy psychicznymi – tłumaczy Piotr Chojecki.

Niech słuchacze ocenią

Dyrektor DPS podkreśla, że od słuchaczy będzie zależeć czy taka forma mówienia o problemach osób chorych psychicznie ma prawo bytu akurat w radiu.

Niech słuchacze ocenią, czy pomysł aby mieszkańcy DPS w Foluszu  prowadzili taki program jest dobrym pomysłem. I jeśli ktoś powie, że „tak” lub „nie”, to niech oceni czy to co usłyszał jest na dobrym poziomie –  mówi Rafał Gużkowski.

Audycję „Ja to powiem” można będzie usłyszeć w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca po godzinie 14.00 w autorskim paśmie Marty Januszewskiej „Moim Zdaniem” w Radiu Via. Radio Via można odbierać na częstotliwości  94,1 FM lub 103,8 FM.   

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
Kazimierz
2024 lat temu

Gratuluje pomysłu i życze pomyslności.

Janusz
Janusz
2024 lat temu

Doskonała inicjatywa.Dawno nie było tak doskonałej wiadomości,na tej ponurej ziemii jasielskiej z patologią odmienianą na wszystkie przypadki…Czyżby światełko w tunelu??? Pewnie tak,bo polityki,wyborczych harców tu ni cholery nie widać.Gratulacje!!!

:)
:)
2024 lat temu

Gratuluję pomysłu. Dobrze wiedzieć, że niektórym jeszcze zależy i chcą coś robić, pomagać. Powodzenia z całego serca!

Ta Ona :)
Ta Ona :)
2024 lat temu

Świetna inicjatywa:)Bardzo się cieszę,że ktoś wpadła na taki wspaniały pomysł:)Miałam przyjemność być na jednym z występów kabaretu "Oriento",który tworzą pensjonariusze DPS-u.Są to wspaniali ludzie,którzy zasługują na wszystko co najlepsze:)Uważam,że ich skecze są o stokroć lepsze niż znanych polskich kabaretów:)Bo są z głębi serca,a nie komercyjne i pod publikę:)I jestem pewna,że audycje też takie będą:)Ja osobiście trzymam za to mocno kciuki:)Pozdrawiam Pana Dyrektora,wszystkich pracowników DPS-u i oczywiście pensjonariuszy:)

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x