r e k l a m a
Wiadomości

Plakat – zarządzenie – rozkaz. Rozstanie z tym co sercu bliskie

Kto dziś jeszcze pamięta, że zaledwie 65 lat temu 17 stycznia 1945 r. mieszkańcy Jasła powrócili z wysiedlenia do miasta, którego nie było. Z tej okazji w Kościele Farnym odbyła się Msza Święta w intencji jaślan oraz koncert słowno-muzyczny „Tryptyk wojenny Jasła”. Znany i ceniony Chór „Echo” wyśpiewał  wiersze jasielskiego regionalisty  Henryka Zycha.  Muzykę skomponował dyrygent chóru Stanisław Świerad, a w roli lektora wystąpił pochodzący z Wielopola Wiktor Rataj.

Ruiny domów przy ul. 3-go Maja
Czytaj więcej: „17. stycznia – niefortunna rocznica (foto)

Nieprzypadkowo koncert odbył się w najstarszym kościele naszego miasta. Pochodzący z XV wieku gotycki budynek w ciągu wieków dzielił los jego parafian. Wielokrotnie palony podczas licznych pożarów miasta, w czasie II wojny światowej został skazany na zagładę. Dzięki uporowi jaślan przetrwał. Niech słowa wiersza  Henryka Zycha odtworzą atmosferę tamtych dni: „Powrót – do  n i c z e g o, w mroźny styczniowy dzień, był dniem szczęśliwym. Wszystko  zaczęto   o d   n o w a!” W ciszy i skupieniu wsłuchiwaliśmy się w słowa i tak jak autor zadawaliśmy to pytanie? „Pomiędzy dwiema „zwycięskimi armiami” zginęło niewinne miasto! Dlaczego?”

Piękna muzyka i przejmujące słowa głęboko zapadły w dusze słuchaczy. Wspaniała akustyka kościoła i artyzm wykonania pieśni niezwykle sugestywnie oddziaływały na wszystkich zebranych. Po smutnych, przejmujących melodiach  nadszedł jednak czas na nadzieję, którą przyniosły nam słowa  Kolędy ruin – jasielskiej pastorałki: „Hej kolęda, kolęda! Podniosło Dziecię rączkę, dotknęło serca miasta i powróciło życie do zburzonego Jasła. Więc radujmy się razem, że się Chrystus narodził… Jasło wstało z popiołów, kolędować się godzi. Hej kolęda, kolęda!”

Ostatnia część koncertu została poświęcona Honorowemu Obywatelowi Jasła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością  władze samorządowe, kapłani i licznie zgromadzenie jaślanie. Mam nadzieję, że ten piękny, patriotyczny występ będą mogli zobaczyć i usłyszeć również inni mieszkańcy regionu, a zwłaszcza młodzież jasielskich szkół. A wraz ze słowami wiesza pana Henryka niech „jasielski marsz wesołą miną, w szczęśliwe jutro wiedzie nas”.                         

Ewa Pietraszek

– – –
Czytaj więcej:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
2024 lat temu

Tak,W Jaśle to tylko ciągle coś się obchodzi,świętuje…Nie umiejsza to pojęcia pamięci,ale więcej życia potrzeba we współczesny i perspektywiczny rozwój miasta… Wspomnienia są dobre dla tetryków.

ulka
ulka
2024 lat temu

Nasze miato poprzez wojnę zostało zubożone o wiele zabytków. Czy nie waro by pokusić się o przypomnienie mieszkańcom o istnieniu takich obiektów w przeszłości poprzez "instalacje" tablic ze zdęciem i historią budowli której w danym miejscu już nie ma.(Podobne rzeczy ma Białystok , Warszawa).
Byłaby to lekcja historii dla dzisiejszych jaślan. Okazałoby się też , że nie możemy wstydzić się braku zabytkowych budowli..

ace
ace
2024 lat temu

popieram cę ulka, to świetna inicjatywa!! zwłaszcza że tak naprawdę prawie nikt nie wie jak miasto wyglądało kiedyś jakie było piękne

Obywatel Jasła
Obywatel Jasła
2024 lat temu

ULKA! Brawo! podpisuję się pod Twoim pomysłem.

Obserwator
Obserwator
2024 lat temu

Ten pomysł był już rok temu poruszany na zebraniach Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Nawet został napisany projekt ścieżki. Ale nie znalazł aplauzu… Najważniejsze,że są jednak ludzie, którym ten pomysł się spodobał.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x