Wiadomości

Podtopienia na cmentarzu w Jaśle (wideo)

Podtopione uliczki starego cmentarza, woda wdzierająca się do grobowców, uszkodzone mogiły, to skutki podtopień, do jakich doszło 17 maja. Film nakręcony przez Wojciecha Michalskiego trafił do radnych dzielnicy Śródmieście, którzy postanowili interweniować w tej sprawie u burmistrza Miasta.

Uważałem to za mój obowiązek. Złożyliśmy pismo w tej sprawie dnia 20 maja i do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówił we wtorek Tomasz Kasprzyk, przewodniczący osiedla Śródmieście. 

W piśmie, radni osiedla wyrazili obawę o szczelność wałów, podkreślili też, że woda, która dostała się na stary cmentarz podtopiła część mogił. Także tych, w których pochówki odbyły się w ciągu ostatnich miesięcy m.in. Ks. Kazimierza Trygara. Zwracają się również z pytaniem o to, czy zostały dopełnione procedury zabezpieczenia cmentarza.

Nie tylko ja, ale też urzędnicy Miasta widzieli, że cmentarz zostaje wyraźnie podtopiony i wydawało się, że zapadnie decyzja ze strony urzędników, że ta część cmentarza, która została zalana, zostanie ogrodzona taśmą i że zostanie zawiadomiona  stacja sanitarno-epidemiologiczna – mówił Kasprzyk. 

Kasprzyk dodaje, że rzecznik prasowy inspektoratu sanitarno-epidemiologicznego podkreślał  konieczność bezwzględnej oceny hydrologicznej wody powodziowej, a w szczególności podtopionych cmentarzy. Zdaniem przewodniczącego w Jaśle tego nie zrobiono. 

Nie zrobiono tego i uważam, że to było duże niedopatrzenie ze strony pracowników Urzędu Miasta, odpowiedzialnych za cmentarz – mówił Tomasz Kasprzyk.

Radni osiedlowi wyrazili obawę również o stan wałów okalających cmentarz. 

Stan techniczny prawie 30 letnich betonowych wałów na rzece Jasiołce wymaga ich przeglądu i podjęcia działań zmierzających do ich uszczelnienia – czytamy w piśmie do burmistrza Miasta Jasła

Jak zapewnił Andrzej Polakiewicz, kierownik inspektoratu Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie z/s w Jaśle, zostanie zrobiony przegląd wałów.

Na rzecze Jasiołce występuje łączenie wałów ziemnych z betonowymi. Przeprowadzimy gruntowny remont tych elementów betonowych. Obecnie badamy te wątpliwe wycieki z terenów wałów, podkreślam wątpliwe, bo domniemam, że nie są one od rzeki, a prawdopodobnie są to przebicia od kanalizacji burzowej – mówi Andrzej Polakiewicz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ocena
ocena
2024 lat temu

Ocena hydrologiczna pomogła by jak umarłemu kadzidło. W ogóle to urzędnicy powinni zabronić rzekom wylewać, boborom bobrować, deszczom opadać, wulkanom wybuchać, samolotom spadać itp. itd. Winni są, bo niedopatrzyli tych obowiązków.Gdyby zgłoszono zalanie do sanepidu, to ten nakazał by zebrać wodę z cmentarza w jedno miejsce i oczyścić przed zrzutem do Jasiołki.

Kasia
Kasia
2024 lat temu

Pan Polakiewicz ma poczucie humoru-tego się nie da ukryć,nawet za płacone mu społeczne pieniądze….:lol:

ixi
ixi
2024 lat temu

sadzic ich, niech bula milionowe odszkodowania – to na drugi raz zaczna robic raz a dobrze – a nie prowizorki!!!

O znowu aktywny!
O znowu aktywny!
2024 lat temu

To jest ten facet od pomnika dla faceta 600 lat temu, cmentarze to chyba jego specjalność!

aj
aj
2024 lat temu

Tomasz Capstrzyk na prezydenta !

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

Panie Kochany przestań się pan lansować bo jest to lans przedwyborczy, jak chciał się pan wykazać to była okazja jak zniszczyli skrzyżowanie pamiętające 18 wiek i jak wycinali wierzbę i inne drzewa WTEDY TRZEBA SIĘ BYŁO WYKAZAĆ PANIE TOMASZU. A wody pan ani nikt nie jest w stanie powstrzymać, stary cmentarz już wiele wiele razy był zalany i to o wiele bardziej niż w ty roku, już lepiej niech się pan zajmie pomnikiem. Jadę w tym roku do Malborka to pozdrowię Krzyżaków od Pana i Zyndrama

Koroner
Koroner
2024 lat temu

To dziwne,ze te pokazane na filmie 4 woreczki piasku nie uratowały cmentarza przed wodą.Kto tak wyliczył ów wał??:lol: Pewnie nigdy sie nie dowiemy.Może same duchy przytachały????:upset:

sasiedzi z osiedla
sasiedzi z osiedla
2024 lat temu

kasprzyk nie osmieszaj sie na lenartowicza jest twoje miejsce nie rob z siebie idioto-historyka jak chcesz chlopie to sobie popstrykaj zorka 5 a pozniej sobie te zdjecia wkrec ……

DUCH
DUCH
2024 lat temu

Nieświadomi i niedouczeni "sąsiedzi z osiedla" nie mają pojęcia czym grozi zalanie mogił, zwłaszcza świeżych. I z pewnością nie mają też na tyle wyobraźni by jako sąsiedzi cmentarza zdawać sobie sprawę, że ten problem ich dotyczy. Kondolencje.

historyk
historyk
2024 lat temu

Idioto-historyk? A cóż to za dziwoląg słowotwórczy. Nie znam. Oświećcie mnie "sąsiedzi z osiedla"! A Lenartowicza pisze się wielką literą i zdania oddziela się kropką. Zawistni jacyś ci pożal się Boże "sąsiedzi". Swoją drogą współczuję takich sąsiadów Panie Kasprzyk. I nie zazdroszczę mieszkać wśród nich. Pozdrawiam.

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

do – historyk i duch jak piszesz z jednego IP to pisz z jednego nicka i nie wszyscy którzy się nie zgadzają z pana poglądami mieszkają na Lenartowicza panie Tomaszu.:upset:

Zobacz także
Close
Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x