r e k l a m a
Wiadomości

Połączenie ''ze światem'' dla przysiółka Zagrody w Kątach

Przysiółek Zagrody położony jest w południowej części wsi Kąty i oddzielony jest od reszty wsi rzeką Wisłoką, a od strony południowo – zachodniej wysokim stokiem górskim. Jedyna droga dojazdowa do kilkudziesięciu budynków prowadzi w bród przez rzekę Wisłokę, przez którą możliwy jest przejazd tylko w okresie niskich stanów wody.

Z uwagi na górski charakter rzeki często płyty drogowe w brodzie są wyrywane, co powoduje, że przejazd jest utrudniony lub niemożliwy. W czasie podwyższonego stanu wody w rzece jedyne przejście do „świata” to wisząca, stara linowa ława.

Wójt Gminy Nowy Żmigród wykazuje starania o wykonanie połączenia mostowego, ale to działanie ze względów finansowych będzie możliwe w odległym czasie.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Powiatu Jasielskiego zlecił opracowanie koncepcji na odbudowę ok. 200 metrowego odcinka prawego brzegu Wisłoki i przebudowę drogi dojazdowej w Zagrodach. Wstępne wyliczenia odbudowy brzegu koszy gabionowych i odbudowy drogi szacowane są na 1,5 mln zł.

Źródłem sfinansowania tych robót jest możliwość pozyskania środków z MSWiA przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na przeszkodzie tym działaniom stanął problem związany z wybudowanym garażem na maszyny rolnicze w części pasa drogowego przez Pana Andrzeja Wokurkę.

 W tej sprawie toczy się postępowanie przed Sądem Rejonowym w Jaśle, dotyczące zasiedzenia części działki, z wniosku Pana Andrzeja Wokurki oraz postępowanie administracyjne wszczęte przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jaśle o rozbiórce tego garażu.

Pan Andrzej Wokurka oświadczył w protokole, że jest inwestorem tego garażu, oraz że zbudowano go w latach 1970 – 72 i nie posiada żadnych dokumentów formalno – prawnych dotyczących pozwolenia na budowę oraz prawa dysponowania terenem działki nr 1517, na której zbudowano ten obiekt. Działka ta wg decyzji wydanej 22.12.1988 r. w Nowym Żmigrodzie przez Ryszarda Szarzyńskiego – Naczelnika Gminy została przekazana w zarząd na czas nieokreślony Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Rzeszowie jako droga wojewódzka.

Zgodnie z przepisami o reformie administracji publicznej z 1998 r. Powiat Jasielski stał się następcą prawnym Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Rzeszowie w zakresie tej drogi.Toczące się postępowania prawne mogą spowodować, że planowane rozpoczęcie prac na 2009 rok przy odbudowie brzegu rzeki i drogi mogą się opóźnić, a zaś budowa mostu z uwagi na brak środków finansowych prawdopodobnie nastąpi wraz z budową zbiornika wodnego Kąty – Myscowa po 2011 roku.

Czy w XXI wieku mieszkańcy Zagród pozostaną nadal odcięci od „świata”?

[Starostwo Powiatowe w Jaśle]
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LoL
LoL
2024 lat temu

Prawie identyczny artykół o identycznym tytule na jaslo4u napisany niedlugo po tym.
http://jaslo4u.pl/news.php?readmore=4675

romek
romek
2024 lat temu

no bo jaslo4u to zrzynacze!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x