Wiadomości

Pomagają dzieciom od 90 lat

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci obchodzi w tym roku 90-te urodziny. W Jaśle TPD działa od 60-ciu lat. Z tej okazji 15 grudnia, w PGNiG została zorganizowana uroczystość, podczas której wręczono odznaki Przyjaciela Dziecka a członkowie TPD, przypomnieli początki działania organizacji w naszym mieście.

Towarzystwo powstało po I wojnie światowej, kiedy skala biedy oraz liczba osieroconych dzieci powodowała potrzebę pomocy i rozwijania działalności opiekuńczej.

Początkowo TPD koncentrowało się na wspieraniu socjalnym i organizowaniu opieki nad dziećmi osieroconymi – tłumaczy Marian Duda, prezes oddziału okręgowego TPD w Krośnie.

W okresie Polski Ludowej, organizacja co prawda była wkomponowana w struktury państwa, ale odnosiła ogromne sukcesy w działalności opiekuńczej. To wtedy za sprawą Teresy Strzembosz powstała unikatowa na skalę Europejską koncepcja rodzinnych domów dziecka. Zostało również stworzone słynne hasło „Wszystkie dzieci są nasze.” To również czas społeczników, który jak pani Genowefa Szerląg byli w stanie poświęcić wiele dla dzieci.

W 1945 roku na Mikołaja piekłyśmy mikołaje w jedynej w Jaśle piekarni, która mieściła się w rynku. Kobiety z poszczególnych wsi, tam gdzie było najbiedniej, gdzie były wsie zniszczone po wysiedleniu, przychodziły i zabierały te Mikołaje z piernika w chustce związanej w koszyku i niosły do dzieci do wsi – wspomina pani Genowefa.

Obecnie TPD zajmuje się wspieraniem socjalnym dzieci i rodzin a także poradnictwem psychologicznym i pedagogicznym. Ponadto organizacja zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw dziecka.

Przy oddziale okręgowym TPD działa Rzecznik Praw Dziecka, który ma bardzo wiele spraw. Występuje przed organami administracji publicznej, sądem, interweniuje w różnych sytuacjach – mówi Marian Duda.

Specjalną Odznakę Honorową PRZYJACIEL DZIECKA przyznaną przez Zarząd Główny TPD – jedyną w Jaśle i niepowtarzalną bo nadaną z okazji Jubileuszu TPD z rąk Prezesa Zarządu Okręgu Mariana Dudy otrzymał Zbigniew Dranka Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego TPD w Jaśle.

Podczas wtorkowej uroczystości przyznano odznaki Przyjaciel Dziecka. Uhonorowano również przedsiębiorców, którzy wspierają i pomagają dzieciom  Złota Odznaka Zasłużony Działacz TPD  trafiła do Zbigniewa Myśliwca – Prezes Spółki „Trans – Wiert” Jasło.

Jestem bardzo mile zaskoczony i wzruszony. Tak zostałem wychowany, żeby wspomagać wszystkich w miarę swoich możliwości. Do dnia dzisiejszego to czynię. Szczególnie dla dzieci. Widzę, że one oczekują naszej pomocy, bo to jest nasza przyszłość. My odejdziemy ze swoich stanowisk i one nas będą zastępować – mówił Zbigniew Myśliwiec.

Uroczystości uświetnił występ dzieci z teatrzyku „Jeżowy kolec” działającym przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym, które zaprezentowały spektakl „Kim naprawdę jest Kopciuszek”.

Główna bohaterka usiłowała przekazać to, że różnie w życiu się przydarza, że nie jest zawsze idealnie ale gdy spotkamy na swojej drodze kogoś, kto nam pomoże, zawsze to życie jest łatwiejsze. Myślę, że o to chodzi w pracy z takimi dziećmi.

Prace nad przedstawieniem trwały rok  Efekt końcowy docenili obecni na uroczystości goście, którzy nie kryli wzruszenia.

Widziałem wielkie wzruszenie wśród kolegów i koleżanek. Łza w oku się kręciła. Myślałem, że przygotowania do spektaklu zajmują pół roku, okazuje się, że trzeba na to cały rok. To było coś niesamowitego. Takie spotkania naprawdę  powodują w ludziach dobroć i  miłość – mówił Zbigniew Myśliwiec.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x