Wiadomości

Pomnik upamiętniający bohaterów września został odsłonięty (foto)

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przy Urzędzie Miasta Jasła został odsłonięty pomnik upamiętniający bohaterstwo żołnierzy Wojska Polskiego oraz ofiarę życia i cierpienia mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego.


Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Farnym, której przewodniczył ksiądz infułat Józef Sondej. Po mszy poczty sztandarowe i goście przeszli przed Urząd Miasta gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika.

Burmistrz miasta Jasła Maria Kurowska przypomniała bohaterskie losy żołnierzy oraz mieszkańców Jasła i regionu.

1 września 1939 to jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszego państwa. To wtedy wszyscy stali się żołnierzami, bo wszyscy bronili naszej Polski. Wszystkim bohaterom, którzy za ojczyznę walczyli, którzy za ojczyznę ginęli, jak ksiądz Kazimierz Wojciechowski, jak Hubal, Madejewscy i wielu innych. Ten pomnik jest pomnikiem pamięci, bo wolność krzyżami się mierzy, bo wolność zawsze dużo nas kosztowała. Chciałabym, aby ten pomnik stanowił pamięć o tamtych czasach, o tamtych ludziach, ponieważ jestem przekonana iż to, że dzisiaj możemy żyć i pracować w wolnym kraju, to jest zasługa tamtych ludzi – mówiła burmistrz Maria Kurowska.

Burmistrz podkreśliła również, że pamięć o bohaterach winna być kultywowana przez młode pokolenie, dlatego pomnik został symbolicznie oddany pod opiekę młodzieży z Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.Chciałabym, aby ten pomnik nasza młodzież gimnazjalna i ze szkoły podstawowej pielęgnowała i aby się przy nim wychowywała. Naszą największą wartością jest Ojczyzna i dlatego chylę głowę przed wszystkimi bohaterami, dzięki którym mamy wolną Ojczyznę i proszę, aby młode pokolenie pamiętało, że ta Ojczyzna bardzo drogo nas kosztowała – podkreśliła burmistrz Jasła.

Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 4 Grażyna Idzik podkreśliła, że uczniowie szkoły będą się opiekowali pomnikiem bohaterów września.


Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, myślę, że te lekcje historii odrobimy na piątkę i nie zawiedziemy tych, którzy powierzyli nam w opiece ten pomnik. Nasza szkoła chlubi się tym, że patriotyzm jest dla nas bardzo ważny, przekazywanie tych idei patriotycznych, tożsamości narodowej, toteż opiekowanie się tym pomnikiem będzie dla nas kolejnym pretekstem, aby krzewić te szczytne idee – mówiła Grażyna Idzik.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotorelacja:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obywatelek miesciny
obywatelek miesciny
2024 lat temu

ale zainteresowani dzieciaki na sile sciagniete ze szkol tak jak do wszystkich imprez kierowane przez kurowska i innych a swoja droga czy sa papierki w szkolach od pani burmistrz na takie wycieczki czy tylko telefonik do dyrekcji no bo podczas marszu na taka imprezke moze cos dzieciaka sie zdarzyc.Czyli jak bylo za komuny tak jest tylko formacja sie zmienila dzieciaki nimi mozna wszystko obrobic

janko
janko
2024 lat temu

Otwieram lodówkę a tam co?PiS! Są wszędzie,jak bakterie w łazience.Równie groźne i złośliwe:yes:

Ciekawa
Ciekawa
2024 lat temu

Dlaczego nikt nie zamieścił nazwiska artysty który jest autorem pomnika? To dość ważna wiadomość, a została pominięta. Co jest panie redaktorze???:)

Zobacz także
Close
Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x