InwestycjeWiadomości

Powiatowi szkoda 20 tys. zł na drogę do przedszkola?

Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle czeka na budowę traktu pieszo – jezdnego. Miasto zabezpieczyło na ten cel 60 tys. zł, powiat współwłaściciel drogi miał zwrócić miastu 1/3 kwoty jednak wymigał się od przekazania 20 tys. zł.

Dotychczasowa droga do przedszkola

Radni zdecydowali o zdjęciu projektu uchwały z porządku sesji i skierowania go do komisji. Twierdzili, że powiat powinien zastanowić się nad przekazaniem sumy na inwestycję miasta, skoro radni miejscy zabezpieczyli całość kwoty.

Jeżeli jest informacja taka, że ma to kosztować 60 tys. zł. to rozumiem, że miasto  zadanie tak czy inaczej zrealizuje – czy dostanie 20 tysięcy od powiatu, czy nie. Z tego co słyszę to sytuacja finansowa w mieście Jaśle jest doskonała, więc 20 tysięcy przy 50 milionach dotacji, które pani burmistrz pozyskała z Unii Europejskiej nie powinno stanowić żadnego problemu – mówił Tadeusz Górczyk.

Za upór trzeba płacić

Rozczarowania decyzją powiatu nie kryje burmistrz Ryszard Pabian.

Ryszard Pabian, wiceburmistrz Jasła

Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że powiat uparł się, aby mieć współwłasność tych nieruchomości. Gdybyśmy byli w całości właścicielem, ta droga na dzień dzisiejszy by funkcjonowała. Jeżeli jest współwłaścicielem powiat to także niech ma udział w budowie tej drogi. Wydaje mi się, że jest to rzeczą normalną – mówi Pabian.

W podobnym duchu wypowiada się dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3.

Na etapie uzgodnień, kiedy dzielono tą działkę uzgodniono, że wykona się tutaj drogę dojazdową. Powiat się zgodził na współwłasność.. Nie rozumiem, dlaczego teraz nie mogą się dogadać – dziwi się dyrektor Bogumiła Sojka

Dla bezpieczeństwa i wygody rodziców

Zgodnie z planem, do Przedszkola Miejskiego nr 3 ma prowadzić trakt pieszo – jezdny, o szerokości 4 metrów, (między ścianą budynku II LO a ogrodzeniem Zgromadzenia Sióstr Michalitek) zakończony placem nawrotowym przy przedszkolu.

Jako droga wewnętrzna, ma służyć dostawcom, służbom ratunkowym oraz rodzicom, którzy w końcu będą mogli zaparkować na terenie przedszkola i bezpiecznie odprowadzić pociechy do budynku.

Nie wiedzą, nad czym głosują?

Argumentów za ściągnięciem projektu z posiedzenia sesji powiatu było kilka, głównie wysuwanych przez radnego Górczyka.

Tadeusz Górczy, radny powiatowy

Nie widzę sensu budowania tam drogi, bo jest to wąski przesmyk pomiędzy nieruchomością sióstr Michalitek a naszym liceum. Jeśli ktoś chce zrobić kostkę brukową, to niech to zrobi na swój koszt, chyba że powiat ponosi skutki rozebrania tej kostki – argumentował Górczyk.

Jaki przesmyk?! Przecież on ma mieć 4 metry! – dziwi się dyrektor Sojka. – Czy ktoś oglądał mapę, wie na co się zgodzono przy podziale tej działki.  Ktoś chyba nie wie, o co chodzi, wypowiada się na temat rzeczy, które są ewidentnie śmieszne – komentuje pani dyrektor.

Alternatywa Górczyka budzi emocje

Alternatywnym rozwiązaniem podsuniętym przez Tadeusza Górczyk miałoby być poprowadzenie dojazdu do przedszkola drogą za Galerią Europa, która zdaniem radnego należy do miasta.

Droga od strony zachodniej (obok CH Europa)

Dokumenty są w mieście, można zawsze sprawdzić to w księgach wieczystych i geodezji, że takie obciążenie tych nieruchomości jest. Być może to niewiedza, ale zawsze powtarzam, że jeżeli odbiera się głos wieloletnim pracownikom to później jest taki problem, że nie wie się, co się działo wcześniej. Jasło powstało znacznie wcześniej niż w 2006 roku, 6 grudnia – mówi Tadeusz Górczyk.

Pomysł nie podoba się dyrekcji przedszkola.

Czy ktoś oglądał jak to wygląda? To nie jest droga dojazdowa do przedszkola, to jest droga dojazdowa owszem, ale do posesji pana Pośpiecha. A budynek przedszkola stoi kilka metrów dalej – mówi Bogumiła Sojka.

A także miastu.

Decyzje w powiecie zmieniały się kilkukrotnie, na początku postanowiono nam przekazywać nam ten teren na poszerzenie drogi, potem z tego się wycofano. Tak wygląda prawda – mówi Ryszard Pabian – Jest to wąska droga i nie ma potrzeby robienia jej na takiej długości, skoro tutaj mamy dosłownie kilkadziesiąt metrów, żeby przyłączyć się do drogi publicznej – tłumaczy burmistrz.

Miasto samo wybuduje drogę?

Droga dojazdowa do Przedszkola Miejskiego nr 3 koło II LO powstanie. Burmistrz Pabian zapewnił, że prace ruszą nawet bez pomocy powiatu

Będziemy szukać takich rozwiązań, które pozwolą na zrobienie tej drogi, bez przepychanek – tłumaczy.

I dodaje, że miasto nadal liczy na  wywiązanie się powiatu z uzgodnień. Ostateczną decyzję w sprawie przekazania 20 tys. zł radni powiatowi podejmą na następnym posiedzeniu.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

TO CHODZI O SIOSTRZYCZKI CZY PRZEDSZKOLAKÓW ?????

z Przysiek won
z Przysiek won
2024 lat temu

A co na to wszechwiedzący pupil fotografów Pawluś?:lol:

dawid
dawid
2024 lat temu

TO WSZYSTKO WINA PIS-u :):lol:

Porządkując miasto
Porządkując miasto
2024 lat temu

może Panowie Górczyk i Pabian wypowiedzą się w sposób rzeczowy nt.zagospodarowania budynku po Przedszkolu Kolejowym i całej infrastruktury wraz z drogami dojazdowymi.Może czas całość uporządkować,pościągać dechy z okien i drzwi,odchwaścić,usunąć meliniarzy,którzy ciągle kopcą wewnątrz ogniska.Urząd Miejski utzymując straszydło w centrum miasta ponosi niemałe koszty,dzieci czekają na miejsca w publicznych przedszkolach,a buduje się za ogromne pieniądze małe "chatki puchatki"nie nadające się do normalnego funkcjonowania

opsewator
opsewator
2024 lat temu

hehehehe no i co sojka????? Warto było włazić pis-owi do doopy?

dfsf
dfsf
2024 lat temu

a na fontanny za 200 tys to maja…

UMJ
UMJ
2024 lat temu

Panie Górczyk,czy pańskie dziecko takie małe też by chciało chodzić po kamieniach do przedszkola i wracać ? To pytanie za 100 punktów.Może Pan będzie tamtędy chodził do pracy,a nie bramą GŁÓWNĄ

Adam K.
Adam K.
2024 lat temu

To wszystko wina Górczyka to on zbałamućił nieświadomych radnych !Zarząd Powiatu był za (oprócz Kmiecika).Lechowski , Muzyka głosoawlai za drogą do przedszkola!!!!

takie_życie
takie_życie
2024 lat temu

Nie wyobrażam sobie jak będzie to wyglądało w czasie zimy. To całe dojście do przedszkola w tej chwili jest śmiechu warte,a gdy te kamienie będą zabłocone i pełne śniegu, wtedy może zrobić się nawet niebezpiecznie.

Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x