Wiadomości

Powodzianie czekają na pieniądze od wojewody, ale nie wszyscy je otrzymają

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle spłynęło już 1530 wniosków powodzian o pomoc finansową. Do tej chwili udało się wypłacić większość środków do 6 tys. zł, jednak jest to kropla w morzu potrzeb.

Zalane osiedle Gądki, czerwiec 2010

W pierwszym tygodniu byliśmy zmuszeni do wymiany zalanego pieca. Kwota, jaką ponieśliśmy na zakup nowego wyniosła ponad 10 tys. zł – mówi pani Anna, z osiedla Podwale.

Te pieniądze wystarczyły nam na posprzątanie i na zakup kilku wiader farby – mówi mieszkanka ul. Szajnochy.

Czekają na przelew

Podczas środowego spotkania powodzian z władzami miasta, większość obecnych czekała na informację, kiedy zostaną wypłacone środki do 20 tys. zł. (na prace remontowo – budowlane) i do 100 tys. zł (na odbudowę).

Jeśli chodzi o środki do 20 tys. zł w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy i w ten piątek z urzędu wojewódzkiego otrzymamy 500 tys. zł. Mam nadzieję, że gdy te środki będą spływać, wydamy je w ciągu trzech tygodni – mówi Dorota Lignar, z MOPS w Jaśle.

Na pomoc do 20 tys. zł, MOPS założył do wojewody zapotrzebowanie na kwotę 3 mln 250 tys. zł. Zgodnie z wytycznymi, środki te mogą być wydawane na prace remontowo – budowlane (prace murarskie, tynkarskie, posadzkarskie, stolarskie), ale nie na zakup mebli i sprzętu AGD.

Wiele mieszkań oraz domów zostało zniszczonych
przez wdzierającą się do środa wodę

Jeszcze nie mamy informacji z urzędu wojewódzkiego, czy ta pomoc, na ten sprzęt może być przyznawana – mówi dyrektor MOPS-u.

Wiele osób waha się czy aplikować o pomoc do 20 tys. zł czy do 100 tys. zł, na którą trzeba jeszcze poczekać.

My do wojewody złożyliśmy zapotrzebowanie na 9 mln zł. Na dzień dzisiejszy nie mamy środków przyznanych, ale już rzeczoznawcy szacują straty. Z tego, co wiem, w Wydziale Gospodarki Mieniem jest kilka kosztorysów. Jeśli dostaniemy pieniądze, będziemy je szybko wypłacać – mówi Lignar.

Dodatkowo miasto uruchomiło pomoc dla osób, którym zostały zalane piwnice. Powodzianie mogą otrzymać do 600 zł.

Pomoc dla uprzywilejowanych?

Mimo wcześniejszych zapewnień, że środki finansowe będą obejmowały wszystkich powodzian, MOPS zastrzegł, że pieniędzy nie otrzymają osoby, które mają zbyt wysokie dochody.

Zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu, co nie oznacza, że nie trzeba go badać. W związku z rozmiarem tragedii mamy wytyczne wojewody i możliwym jest wydanie decyzji odmownej, gdy rodzina dysponuje raz wysokim dochodem, dwa wysokim zasobem – mówił radca prawny MOPS.

Oni się zachowują jak pomoc społeczna, która ma decydować, komu ma przyznać te pieniądze. To jest klęska żywiołowa i wszyscy ucierpieli bez względu, jakie mają dochody – mówi pani Maria z osiedla XX-lecia.

Przedsiębiorcy ucierpieli najdotkliwiej

Największe straty ponieśli przedsiębiorcy. Panu Tomaszowi Kołodziejowi woda zalała dom i firmę.

Miałem 1,5 metra w domu a 2 metry wody w biurze – mówi Kołodziej – Gdybym nie wyprowadził samochodu straty wyniosłyby mnie pół miliona złotych – dodaje przedsiębiorca.

O pomocy dla przedsiębiorców – jak mówi – nie słyszał.

Zostaliśmy sami sobie. Indywidualni ludzie owszem mogą liczyć na pomoc a dla nas zero pomocy, zero ingerencji ze strony włodarzy miasta. Był tylko jeden telefon z urzędu skarbowego i tyle – dodaje Tomasz Kołodziej.

ARP pomoże przedsiębiorcom

Z pomocą dla przedsiębiorców wystąpiła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. O wsparcie mogą ubiegać się średnie i duże przedsiębiorstwa.

Finansowanie obejmować może w szczególności projekty skierowane na odtworzenie majątku produkcyjnego, zapasów, surowców i materiałów do produkcji utraconych w wyniku powodzi oraz na dalszą realizację inwestycji w budowie, których kontynuowanie zostało zagrożone przez powódź.

Osobom, które zwrócą się o pomoc będzie ona udzielana w formie: pożyczka, zakup obligacji zabezpieczonych, wyemitowanych przez beneficjenta, poręczenie i gwarancja, objęcie akcji lub udziałów poprzez podwyższenie lub/i wniesienie kapitału zakładowego (dokapitalizowanie).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARP S.A.: www.arp.com.pl w zakładce Program antykryzysowy oraz w Departamencie Projektów Restrukturyzacyjnych ARP S.A., pod numerem telefonu 022 460 36 10 lub 022 460 36 18.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adamowski
Adamowski
2024 lat temu

PAN kOLODZIEJ RZECZYWISCIE MIAL DOM ZALANY KONKRETNIE ,ALE SOBIE PORADZI ,TACY CO MAJA SZMAL ZAWSZE IDA DO GORY .A TAKI CO GO NIE MA ZAWSZE WIATR W OCZY:yes:

POWODZIANIN
POWODZIANIN
2024 lat temu

MUSIMY SIĘ WSZYSCY ZEBRAĆ TAK JAK W SANDOMIERZU I NAPISAĆ POZEW ZBIOROWY.OK DADZĄ NAM NA ŚCIANY I PODŁOGI A SPAĆ TO BĘDZIEMY PEWNIE NA BELCE STYROPIANU

EWKA
EWKA
2024 lat temu

pan kolodziej to nie tylko bardzo madry, ale bardzo pracowity czlowiek i tylko dlatego zyje lepiej, mysle ze ci ktorzy zazdroszcza mu pieniedzy "NIECH SIE WEZMĄ DO PRACY" A NIE CZYHAJA NA ŁASKĘ mopsu

lolol
lolol
2024 lat temu

Dlaczego poszły w górę cent : farb, usług budowlanych, i nawet gumiaków

Pawian
Pawian
2024 lat temu

Gdzie jest Pani Burmistrz?Czemu nie pomaga ludziom otrzymywać środki,które się im należą po powodzi?!

Adamowski
Adamowski
2024 lat temu

laska mopsu jest wielka ,gora szmalu:lol:

stary
stary
2024 lat temu

nie tylko mops ale i gops zajmuje sie wyplata odszkodowan i praca tegoz gopsu nalezaloby sie przygladnac bo urzednicy tejze instytucji to
malo kompetentne osoby niepotrafiace z redagowac prostego pisma bo chyba uwazaja
ludzi za przedmioty i to jest sprawa dla NIKu
a moze nawet dla prokuratury to moze panie zajmujace cieple posadki za nasze pieniadze
nauczyly by sie pracowac i powaznie traktowac ludzkie sprawy

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Może pan wojewoda z pslu-u w dalszym ciągu prowadzi analizy tego, co pani burmistrz robiła na wałach, więc nie ma czasu na swoje obowiązki? 😀

Ada
Ada
2024 lat temu

To nie sprawiedliwe kazdy powinien dostac pomoc niezaleznie od dochodow.

zalany.
zalany.
2024 lat temu

I znowu mamy podział społeczeństwa na pracowitych dorabiających się ciężką pracą i jednocześnie odprowadzających z tej pracy podatki.. i obiboków bądz ludzi nieudolnych czy po prostu leniwych, którzy systematycznie korzystają z podatków odprowadzanych przez tych wcześniej opisanych. DLACZEGO WIĘC CI CO ZAPIEPRZAJĄ NIE MAJĄ DOSTAĆ ŻADNEJ POMOCY?? przecież to właśnie oni odprowadzają do budżetu większe środki – DLACZEGO SĄ WIĘC KARANI ZA TĄ PRACĘ?? Jak się to ma do zapisu konstytucji o równości… wszystkich obywateli? Może jakiś prawnik się tym w końcu zajmie.:o

Wiesław
Wiesław
2024 lat temu

Tuskowe obietnice jak widać bokiem wychodzą powodzianom,a po tyłku łaje się władze samorządowe.Przypomina się "ukochany"socjalizm
Tusk jak mówi to znaczy ,że mówi…Resztę ma w d….Aby być u żłoba,to zasada nr 1.A durnie oby głosowali!!!:upset:

z.k.
z.k.
2024 lat temu

kaczynski tez obiecywal i co z tego masz?:|

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Mi zalało chodnik i też czekam na 6 tysiączków.Zrobię sobie nowy,bardziej wypasowy;P

Zobacz także
Close
Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x