Wiadomości

Powstaje Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej

W Foluszu na terenie należącym do Powiatu Jasielskiego został zakończony pierwszy etap prac przy powstającym Parku Rekreacji i Edukacji Ekologiczne.

Park położony jest w atrakcyjnym krajobrazowo terenie na lewym brzegu potoku Kłopotnica na przeciwko Domu Pomocy Społecznej. Zajmuje powierzchnię blisko 2,5 hektara. Graniczy bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym i wchodzi w skład otuliny parku.

Prace związane z urządzeniem Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej rozpoczęły się w roku ubiegłym. Pierwszym krokiem było sporządzenie koncepcji architektonicznej parku, której autorem jest inż. Architekt Ruben Bardanaszwili oraz uprzątnięcie z terenu zalegających śmieci z nielegalnego wysypiska. Działanie to zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Powiat Jasielski.  Pracownicy Arboretum w Bolestraszycach przygotowali nieodpłatnie program ścieżek edukacji ekologicznej.

W roku bieżącym zakończono I etap prac w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, podczas których zostały wykonane:

– ścieżki spacerowe,

– ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, których wykonawcą jest Spółdzielnia Usług Wodno – Kanalizacyjnych Produkcji Rolnej i Handlu „ROLWOD” w Skołyszynie.

Ponadto wykonano:

– dziewięć tablic informacyjno – przystankowych rozmieszczonych na ścieżce edukacyjno – przyrodniczej,

– czterdzieści sześć tabliczek informacyjno – stanowiskowych, informujących o występującej faunie i florze w obrębie parku,

– podbudowę pod boisko do siatkówki plażowej,

– podbudowę pod plac zabaw dla dzieci,

– pierwsze nasadzenia osiemdziesięciu krzewów derenia przekazanych przez Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla,

– przyłącz wodociągowy do sadzawki.

Wartość całej inwestycji w pierwszym etapie realizacji wynosi około 250 tyś. zł. Powiat Jasielski na realizację zadania otrzymał po 50 tyś. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W roku 2009 planuje się dalsze prace przy realizacji koncepcji Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, podczas których zostaną wykonane następujące prace:

– budynek sanitariatów przystosowany dla osób niepełnosprawnych,

– elementy małej architektury – altana, piaskownica, dokończenie budowy boiska do siatkówki plażowej oraz place zabaw z urządzeniami zabawowymi,

– sadzawka,

– oczko wodne z kaskadą,

– miejsca do grillowania,

– nowe miejsca parkingowe.
 
Powstający Park prowadzony będzie przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W Parku będą realizowane zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Powstający park stanie się atrakcyjnym miejscem sobotnio – niedzielnego wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin z terenu Jasła, Powiatu Jasielskiego oraz turystów przyjeżdżających z innych regionów kraju. Przyczyni się również do podniesienia atrakcyjności turystycznej miejscowości Folusz.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
matrix
matrix
2024 lat temu

wreszcie sensowna inwestycja, aż wierzyć się nie chce że powiatowcy "sami" na to wpadli

borsucc
borsucc
2024 lat temu

fajna sprawa 😉 gratuluje wykonawcą,

beskidnik
beskidnik
2024 lat temu

ooo spoko.. 🙂

vvvv
vvvv
2024 lat temu

Kiedy ROLWOD uporządkuje par w Skołyszynie. Przez lata był pod ich nadzorem. Jest to park zabytkowy o unikalnym drzewostanie.

z jasła;)
z jasła;)
2024 lat temu

fajnieeee:)

jasiek
jasiek
2024 lat temu

Czy Zając jest rodziną z Edgarem Gosiewskim?Uderzające podobieństwo:P:lol:

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x