r e k l a m a
Wiadomości

Powstaje Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej

W Foluszu na terenie należącym do Powiatu Jasielskiego został zakończony pierwszy etap prac przy powstającym Parku Rekreacji i Edukacji Ekologiczne.

Park położony jest w atrakcyjnym krajobrazowo terenie na lewym brzegu potoku Kłopotnica na przeciwko Domu Pomocy Społecznej. Zajmuje powierzchnię blisko 2,5 hektara. Graniczy bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym i wchodzi w skład otuliny parku.

Prace związane z urządzeniem Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej rozpoczęły się w roku ubiegłym. Pierwszym krokiem było sporządzenie koncepcji architektonicznej parku, której autorem jest inż. Architekt Ruben Bardanaszwili oraz uprzątnięcie z terenu zalegających śmieci z nielegalnego wysypiska. Działanie to zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Powiat Jasielski.  Pracownicy Arboretum w Bolestraszycach przygotowali nieodpłatnie program ścieżek edukacji ekologicznej.

W roku bieżącym zakończono I etap prac w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, podczas których zostały wykonane:

– ścieżki spacerowe,

– ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, których wykonawcą jest Spółdzielnia Usług Wodno – Kanalizacyjnych Produkcji Rolnej i Handlu „ROLWOD” w Skołyszynie.

Ponadto wykonano:

– dziewięć tablic informacyjno – przystankowych rozmieszczonych na ścieżce edukacyjno – przyrodniczej,

– czterdzieści sześć tabliczek informacyjno – stanowiskowych, informujących o występującej faunie i florze w obrębie parku,

– podbudowę pod boisko do siatkówki plażowej,

– podbudowę pod plac zabaw dla dzieci,

– pierwsze nasadzenia osiemdziesięciu krzewów derenia przekazanych przez Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla,

– przyłącz wodociągowy do sadzawki.

Wartość całej inwestycji w pierwszym etapie realizacji wynosi około 250 tyś. zł. Powiat Jasielski na realizację zadania otrzymał po 50 tyś. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W roku 2009 planuje się dalsze prace przy realizacji koncepcji Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, podczas których zostaną wykonane następujące prace:

– budynek sanitariatów przystosowany dla osób niepełnosprawnych,

– elementy małej architektury – altana, piaskownica, dokończenie budowy boiska do siatkówki plażowej oraz place zabaw z urządzeniami zabawowymi,

– sadzawka,

– oczko wodne z kaskadą,

– miejsca do grillowania,

– nowe miejsca parkingowe.
 
Powstający Park prowadzony będzie przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W Parku będą realizowane zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Powstający park stanie się atrakcyjnym miejscem sobotnio – niedzielnego wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin z terenu Jasła, Powiatu Jasielskiego oraz turystów przyjeżdżających z innych regionów kraju. Przyczyni się również do podniesienia atrakcyjności turystycznej miejscowości Folusz.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
jasiekz jasła;)vvvvbeskidnikborsucc Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
matrix
Gość
matrix

wreszcie sensowna inwestycja, aż wierzyć się nie chce że powiatowcy "sami" na to wpadli

borsucc
Gość
borsucc

fajna sprawa 😉 gratuluje wykonawcą,

beskidnik
Gość
beskidnik

ooo spoko.. 🙂

vvvv
Gość
vvvv

Kiedy ROLWOD uporządkuje par w Skołyszynie. Przez lata był pod ich nadzorem. Jest to park zabytkowy o unikalnym drzewostanie.

z jasła;)
Gość
z jasła;)

fajnieeee:)

jasiek
Gość
jasiek

Czy Zając jest rodziną z Edgarem Gosiewskim?Uderzające podobieństwo:P:lol:

Close
X