MiastoWiadomości

Pożary traw. Strażacy interweniowali ponad 50 razy! (foto)

Ponad 50 razy w dniu wczorajszym interweniowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w związku z pożarami traw na terenie miasta Jasła oraz powiatu jasielskiego. Wciąż spora ilość osób nie ma pojęcia, że ten proceder jest zabroniony i bardzo niebezpieczny.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność narażają tym swoje zdrowie i życie. Co roku kilka osób ginie w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia.

Jak poinformował nas dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, liczba interwencji nie jest jeszcze dokładną, gdyż nie zostały sporządzone jeszcze wszystkie meldunki, ale jest to liczba ponad pięćdziesięciu wyjazdów.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

W akcjach gaśniczych brały udział jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz okoliczne Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Z informacji uzyskanej od dyżurnego wynika, że do niektórych zdarzeń dysponowanych było kilka jednostek gaśniczych.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

Natomiast z informacji, które otrzymaliśmy od naszych Czytelników wynika, że płonęły trawy między innymi w Jaśle przy ulicy Granicznej, Sobniowskiej, Konopnickiej oraz w miejscowościach powiatu jasielskiego.

Spora ilośc pożarów traw powstaje na skutek podpaleń, które wynikają z błędnego przekonania, że spalanie roślinności poprawia jakość gleby. Pamiętajmy też, że wypalanie traw ma zabójczy wpływ na środowisko, giną rośliny i zwierzęta. Wypalanie traw jest surowo zabronione. Za ten czyn grozi kara grzywny lub nawet aresztu.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rudy
Rudy
2024 lat temu

Nawet murzyny wiedzą że wypalanie sawanny jest dla niej tchnieniem życia. Natomiast w uni to nic nie wiedzą… Zacofany ten kraj.. PS. Widziałem kilka pozarów.

do Rudy
do Rudy
2024 lat temu

nawet murzyny wiedzą że trawy i odłogi w Polsce to nie sawanna, i żyją w nich zające, sarny i wiele innych zwierząt, które podczas pożaru płoną żywcem. PS. może to Ty podaplales

Do "Rudy"
Do "Rudy"
2024 lat temu

ale z Ciebie burak!!

pewny
pewny
2024 lat temu

wina władz !!!!!!!! nie było by tego gdy by sprawców podoaleń odpowiednio karano i obciążano kosztami akcji.

Jaslo112
Jaslo112
2024 lat temu

Stałem pod JRG Jasło, co wróciła straż, już jechała następna, i tak cały dzień, pare nagrań mam zapraszam na http://www.youtube.com/user/Jaslo112

ppoż
ppoż
2024 lat temu

Obciążać właścicieli działek,na których został wzniecony ogień,to się opamiętają.Nikt obcy nie przyjeżdża podpalić Iksińskiemu zaugorzonej działkii.Sam podpala i udaje,że o niczym nie wie.Jeśli nie pomagają apele Instytucji czuwających nad bezpieczeństwem społecznym,to uderzyć po kieszeni,a to jest bolesne.

polak
polak
2024 lat temu

Dokladnie obciazyc ich tym calym kosztem akcji i na pewno by kurza melodia by sie jedbemu z drogim odechcialo.. ciekawe czy policja bedzie cos ustalac.

Tomek
Tomek
2024 lat temu

Ale sie poloło. Szkoda, że moze cos sie stać. Dzisisja tez tak jezdza jak szaleni!

ixi
ixi
2024 lat temu

Jestem za surowym karaniem podpalaczy – grzywna 100pln ZA KAZDY METR KWADRATOWY spalonej trawy PLUS koszty paliwa, pracy Strazy Pozarnej – publiczne opublikowanie danych osobowych i WNIOSEK DO Unii Europejskiej na wstrzymanie dotacji!

kobieta
kobieta
2024 lat temu

I co z tego, że redaktorzy piszą artykuły, strażacy narażają życie, jak sprawcą uchodzi wszystko na „sucho”. Jak jeden, z drugim nie dostanie karę 15 tys. zł, to nadal będzie korzystał z naszych pieniędzy (podatki). Według mnie to leniwi ludzie, którym nie chce się posprzątać.
Nie mam zamiaru płacić za nieudaczników, chcę by mój podatek był przeznaczony np.: na rozbudowę placu zabaw dla dzieci. Jak władze ostro nie zabierze się za wandali, co roku będzie się powtarzał ten sam problem.

OSP-a
OSP-a
2024 lat temu

Gdyby starosta przeznaczył 105.900,00 zł na przygotowanie gruntów rolnych pod oranie i sianie, a nie na skodę superb, to by nie było pożarów?

Jaslo112
Jaslo112
2024 lat temu

Teraz wieczorem bardzo dużo pożarów traw było, obecnie wszystkie zostały opanowane i jednostki wracają do koszar

kobieta
kobieta
2024 lat temu

Zmarł w szpitalu w Siemianowicach Śląskich po akcji gaszenia pożaru traw pod Chlewiskami.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120318/POWIAT0207/120318923

trzep
trzep
2024 lat temu

latające drony dla policji z kamerą śledzącą w czasie rzeczywistym, a koszty szybko się zwrócą, donald z Vincentem powinni rozważyć bo mogą zyskać jak na fotoradarach

UFO
UFO
2024 lat temu

Przecież za wypalanie traw jest do 5000 pln kary, wiec może chłopaki z Straży Miejskiej zamiast stać z radarem niech obczaja przez lornetkę potencjalnie zagrożone tereny. Jak lornetka nie wystarczy to mogą nawet używać satelity.

zp
zp
2024 lat temu

Brakuje Setlaka jak się zasadził z loretką nic mu nie umkneło.

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Za podpalanie, „czapa” i będzie spokój za parę lat …..

czy to możliwe
czy to możliwe
2024 lat temu

Są pogłoski że zawodową straż pożarną rozwiązali w Jaśle to chyba bzdura.Kto będzie chronił nas od takich idiotów co mają mało oleju we łebie i podpalają trawy ,albo kto ratował będzie nas podczas wypadku.

Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x