r e k l a m a
MiastoWiadomości

Pożary traw. Strażacy interweniowali ponad 50 razy! (foto)

Ponad 50 razy w dniu wczorajszym interweniowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w związku z pożarami traw na terenie miasta Jasła oraz powiatu jasielskiego. Wciąż spora ilość osób nie ma pojęcia, że ten proceder jest zabroniony i bardzo niebezpieczny.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność narażają tym swoje zdrowie i życie. Co roku kilka osób ginie w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia.

Jak poinformował nas dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, liczba interwencji nie jest jeszcze dokładną, gdyż nie zostały sporządzone jeszcze wszystkie meldunki, ale jest to liczba ponad pięćdziesięciu wyjazdów.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

W akcjach gaśniczych brały udział jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz okoliczne Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Z informacji uzyskanej od dyżurnego wynika, że do niektórych zdarzeń dysponowanych było kilka jednostek gaśniczych.

Strażacy interweniowali między innymi w związku z pożarem traw przy ul. Granicznej (fot. Przemysław Rak)

Natomiast z informacji, które otrzymaliśmy od naszych Czytelników wynika, że płonęły trawy między innymi w Jaśle przy ulicy Granicznej, Sobniowskiej, Konopnickiej oraz w miejscowościach powiatu jasielskiego.

Spora ilośc pożarów traw powstaje na skutek podpaleń, które wynikają z błędnego przekonania, że spalanie roślinności poprawia jakość gleby. Pamiętajmy też, że wypalanie traw ma zabójczy wpływ na środowisko, giną rośliny i zwierzęta. Wypalanie traw jest surowo zabronione. Za ten czyn grozi kara grzywny lub nawet aresztu.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

18
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
czy to możliwezpUFOtrzep Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rudy
Gość
Rudy

Nawet murzyny wiedzą że wypalanie sawanny jest dla niej tchnieniem życia. Natomiast w uni to nic nie wiedzą… Zacofany ten kraj.. PS. Widziałem kilka pozarów.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Za podpalanie, „czapa” i będzie spokój za parę lat …..

zp
Gość
zp

Brakuje Setlaka jak się zasadził z loretką nic mu nie umkneło.

UFO
Gość
UFO

Przecież za wypalanie traw jest do 5000 pln kary, wiec może chłopaki z Straży Miejskiej zamiast stać z radarem niech obczaja przez lornetkę potencjalnie zagrożone tereny. Jak lornetka nie wystarczy to mogą nawet używać satelity.

trzep
Gość
trzep

latające drony dla policji z kamerą śledzącą w czasie rzeczywistym, a koszty szybko się zwrócą, donald z Vincentem powinni rozważyć bo mogą zyskać jak na fotoradarach

kobieta
Gość
kobieta

Zmarł w szpitalu w Siemianowicach Śląskich po akcji gaszenia pożaru traw pod Chlewiskami.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120318/POWIAT0207/120318923

Jaslo112
Gość
Jaslo112

Teraz wieczorem bardzo dużo pożarów traw było, obecnie wszystkie zostały opanowane i jednostki wracają do koszar

OSP-a
Gość
OSP-a

Gdyby starosta przeznaczył 105.900,00 zł na przygotowanie gruntów rolnych pod oranie i sianie, a nie na skodę superb, to by nie było pożarów?

kobieta
Gość
kobieta

I co z tego, że redaktorzy piszą artykuły, strażacy narażają życie, jak sprawcą uchodzi wszystko na „sucho”. Jak jeden, z drugim nie dostanie karę 15 tys. zł, to nadal będzie korzystał z naszych pieniędzy (podatki). Według mnie to leniwi ludzie, którym nie chce się posprzątać.
Nie mam zamiaru płacić za nieudaczników, chcę by mój podatek był przeznaczony np.: na rozbudowę placu zabaw dla dzieci. Jak władze ostro nie zabierze się za wandali, co roku będzie się powtarzał ten sam problem.

ixi
Gość
ixi

Jestem za surowym karaniem podpalaczy – grzywna 100pln ZA KAZDY METR KWADRATOWY spalonej trawy PLUS koszty paliwa, pracy Strazy Pozarnej – publiczne opublikowanie danych osobowych i WNIOSEK DO Unii Europejskiej na wstrzymanie dotacji!

Tomek
Gość
Tomek

Ale sie poloło. Szkoda, że moze cos sie stać. Dzisisja tez tak jezdza jak szaleni!

polak
Gość
polak

Dokladnie obciazyc ich tym calym kosztem akcji i na pewno by kurza melodia by sie jedbemu z drogim odechcialo.. ciekawe czy policja bedzie cos ustalac.

ppoż
Gość
ppoż

Obciążać właścicieli działek,na których został wzniecony ogień,to się opamiętają.Nikt obcy nie przyjeżdża podpalić Iksińskiemu zaugorzonej działkii.Sam podpala i udaje,że o niczym nie wie.Jeśli nie pomagają apele Instytucji czuwających nad bezpieczeństwem społecznym,to uderzyć po kieszeni,a to jest bolesne.

Jaslo112
Gość
Jaslo112

Stałem pod JRG Jasło, co wróciła straż, już jechała następna, i tak cały dzień, pare nagrań mam zapraszam na http://www.youtube.com/user/Jaslo112

pewny
Gość
pewny

wina władz !!!!!!!! nie było by tego gdy by sprawców podoaleń odpowiednio karano i obciążano kosztami akcji.

Do "Rudy"
Gość
Do "Rudy"

ale z Ciebie burak!!

do Rudy
Gość
do Rudy

nawet murzyny wiedzą że trawy i odłogi w Polsce to nie sawanna, i żyją w nich zające, sarny i wiele innych zwierząt, które podczas pożaru płoną żywcem. PS. może to Ty podaplales

czy to możliwe
Gość
czy to możliwe

Są pogłoski że zawodową straż pożarną rozwiązali w Jaśle to chyba bzdura.Kto będzie chronił nas od takich idiotów co mają mało oleju we łebie i podpalają trawy ,albo kto ratował będzie nas podczas wypadku.

Close
X