InwestycjeWiadomości

Prąd z wiatraka dla Przedszkola Miejskiego nr 6

Na dachu Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle została zamontowana mini elektrownia wiatrowa. To pierwsza w Jaśle inwestycja z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii realizowana na budynku oświatowym.

Wiatrak prądotwórczy na dachu Przedszkola nr 6 (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Turbina o mocy 3 kW będzie dodatkowym źródłem zasilania dla przedszkola.
Turbina ma moc niewystarczającą do zabezpieczenia w całości zapotrzebowania na prąd dla takiego obiektu jakim jest przedszkole, dlatego stanowić będzie dodatkowe źródło zasilania – mówi Paweł Zawada, kierownik Wydziału Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta w Jaśle.
Oświetlą obiekt przedszkola
Prąd z wiatraka może być wykorzystywany na wiele sposobów, zarówno do zasilania centrali komputerowej jak i do oświetlenia obiektu. I ta ostania propozycja jest najbardziej brana pod uwagę przez dyrekcję przedszkola.
Pracujemy do godziny 16.30, później przychodzi młodzież z osiedla, często zabawia się tutaj i niszczy mienie przedszkola, jeżeli będzie takie oświetlenie a zamontujemy sobie kamery to będzie bezpieczniej – mówi Marta Mosoń, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle.
Dyrekcja przedszkola liczy także na oszczędności z racji dodatkowego źródła energii. Szacuje się, że placówka może zaoszczędzić ponad 20% na obecnych kosztach energii.
Mniejsza emisja zanieczyszczeń
Wiatrak prądotwórczy na dachu Przedszkola nr 6 (fot. Przemysław Janas)
Mini elektrownia została wybudowana w ramach projektu termomodernizacji budynków oświatowych na terenie miasta Jasła. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 1,5 mln zł. Za tę kwotę wyremontowano sześć placówek.
Efektem projektu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza o 134 tony na rok, wartość zaoszczędzonej energii wyniesie blisko 553 MWh na rok.
Kolektory słoneczne na basenie
Prócz docieplenia budynków zainwestowano również w odnawialne źródła energii budując mini elektrownię. Podobne rozwiązania, tym razem przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych, Miasto chce wykorzystać na basenie otwartym na MOSIR-ze.
W tej chwili w projekcie chcemy ująć solarne ogrzewanie wody basenowej, żeby podczas chłodniejszej pogody mieć komfort korzystania z basenu, ogrzewając wodę jedynie solarami, nie uruchamiając zewnętrznego źródła energii – podkreśla Paweł Zawada.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mama
Mama
2024 lat temu

To jest bardzo dobra inwestycja na przyszłość dla tego przedszkola, 🙂

bajer
bajer
2024 lat temu

Wiatrak to bajer i ozdoba – ładuje tylko akumulatory – gdy są naładowane to stoi, bo nie ma instalacji odbiorczej. Robi za kiełbasę wyborczą . Duże pieniądze – żaden efekt – tylko propaganda, pic na wodę i fotomontaż.

ou
ou
2024 lat temu

A ja się pytam gdzie byli rodzice?!

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x