Wiadomości

Radio Via w jasielskim wymiarze

Rozmowa z księdzem redaktorem Jackiem Szczęchem – szefem jasielskiego oddziału diecezjalnego Radia VIA.

Ks. Jacek Szczęch

– Szczęść Boże księże Jacku. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.

– Szczęść Boże. Witam wszystkich czytelników portalu Jaslonet.

– Via znaczy droga. Jak rozpoczęła się droga ewangelizacji w eterze na terenie naszej diecezji rzeszowskiej?

– Studio emisyjne radia VIA powstało dzięki życzliwości księdza Adama Banka w starej organistówce w Malawie koło Rzeszowa. Radio VIA nadało swoją pierwszą dwugodzinną audycję 8 grudnia 1994 roku na częstotliwości 103.8 Mhz. Częstotliwość tą wcześniej użytkowało Radio Maryja. Początkowo były to tylko dwie godziny w formie okienka w programie Radia Maryja.

Zapał pierwszego dyrektora radia księdza Romana Jurczaka, entuzjazm garstki zapaleńców, pozwoliły na budowę zaplecza technicznego i stopniowe rozszerzanie czasu antenowego, aż w końcu staliśmy się rozgłośnią nadającą program całodobowo. Teraz zarówno warunki pracy jak i możliwości są znacznie lepsze. Zarówno studio emisyjne jak i studio produkcyjne wyposażone jest w nowoczesny stale modernizowany sprzęt.

Dzieci podczas wizyty w jasielskim oddziale Radia Via

– Patrząc na profil programowy katolickiego radia VIA trzeba przyznać, że radio dostarcza słuchaczom sporo dobrej, nowoczesnej rozrywki. Mając też na uwadze zauważalną komercyjność niektórych programów nasuwa się pytanie, czy nie kłóci się to z katolickim charakterem misji tej rozgłośni?

– W naszym programie, każdy może znaleźć coś dla siebie. Program w myśl założeń koncesji ma charakter religijno-społeczny. Dobra muzyka zajmuje około 40% czasu antenowego. Na antenie Radia Via gramy tylko dobrą muzykę. Dominują przeboje ostatniego dwudziestolecia oraz piosenki, które obecnie zdobywają czołówki list przebojów.

Nie brakuje u nas relacji sportowych na najwyższym poziomie. Już od 10 lat nasze radio jako jedyna w Polsce rozgłośnia katolicka transmituje zawody żużlowe z udziałem żużlowców Marmy Polskie Folie Rzeszów – dawnej Stali Rzeszów. Transmisje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gromadzą przy radioodbiornikach dużą i wierną rzeszę słuchaczy.

Oczywiście katolicki charakter radia wymaga, by można było także się wyciszyć i zagłębić w modlitwie. Na prawdę wielu słuchaczy także tego od nas oczekuje

A komercja… cóż, musimy pamiętać, że nasze radio działa na bardzo konkurencyjnym rynku, którym kierują twarde i bezwzględne reguły. Musimy produkować też programy, za którymi „idą pieniądze”, żeby po prostu istnieć. Mamy jednak świadomość, że nie możemy przekroczyć pewnej granicy, poza którą komercja zacznie przysłaniać prawdziwą duchową formację naszych słuchaczy.

Dzieci poznają technikę realizacji audycji radiowych

– Na koniec chcielibyśmy zapytać o jasielski oddział Radia VIA, skąd taki pomysł i dlaczego w Jaśle?

– Jasło w naszej diecezji jest drugim, co do wielkości ośrodkiem miejskim. Usytuowanie tutaj oddziału terenowego radia jest naturalne. Terenowy oddział Radia VIA w Jaśle rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2007 roku. Jego pierwszym redaktorem był ksiądz Daniel Drozd, a po nim tę funkcję pełnił ksiądz Andrzej Sroka. Od września 2008 redaktorem jasielskiego oddziału Radia Via jestem ja. W naszym oddziale realizatorem, pełniącym także funkcję reportera jest Piotr Chojecki. Głos Piotra jest dobrze znany słuchaczom w naszym regionie z autorskich audycji radiowych nadawanych w innych stacjach.

Jasielski oddział to inicjatywa obecnego dyrektora radia księdza Bogusława Przeklasy oraz znanego w Jaśle księdza Rafała Przędzika, który w utworzenie tego oddziału włożył wiele pracy i wysiłku. Dziś naszych audycji mogą posłuchać nie tylko Jaślanie ale także mieszkańcy okolic Jasła, Biecza i Gorlic. Sygnał dociera również do Krosna i Tarnowa.

Z naszego terenu przekazujemy informacje do serwisów, prezentujemy w formie reportaży relacje z lokalnych imprez i wydarzeń, raz w tygodniu w czwartki rozmawiamy z zaproszonymi osobami w ramach audycji Gość Dnia. Nie zapominamy także o wydarzeniach kulturalnych, a także o ważnych dla wspólnot parafialnych wydarzeniach
o charakterze religijnym.

– Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia. Szczęść Boże.

Jaslonet.pl

Czytaj więcejMedia od kuchni – czyli jak to jest zrobione?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mm
mm
2024 lat temu

radio mimo wszystko mało znane w regionie aczkolwiek ciekawe, katolickie ale na szczęście nie takiego pokroju jak Radio MaRyja.. a muzyka nie dla mocherów a dla młodych też cos ciekawego sie znajdzie

ladygaga
ladygaga
2024 lat temu

znajoma twarz.. on uczył w ekonomiku?

iwonka
iwonka
2024 lat temu

najlepsze radio to radio eska.. tyle w temacie! 🙂

eliza
eliza
2024 lat temu

super radio bardzo czesto go slucham, fajne piosenki, ciekawe tematy z regionu i porady oby tak dalej!!!

ulubiony Bartoszek
ulubiony Bartoszek
2024 lat temu

Hej Edyta tu Krakow, pozdrawia Cie Bartoszek, fajnie, fajnie ze bylas w TV, super, super

słuchaczka
słuchaczka
2024 lat temu

Jestem za. Słucham tego radia juz od dawna tylko ze nadawane z Rzeszowa ,bo to z Jasła jakos nie chce mi odbierać. Super -tak trzymać!:)

super radio
super radio
2024 lat temu

trzymam w kciuki za to radio oby sie długo utrzymało na antenie i pozdrawiam księdza

tania
tania
2024 lat temu

Jeśli ktoś jest obecnie na tzw. życiowym zakręcie,ma problem, gubi się w swych relacjach z NIEBEM polecam dłuższą rozmowę z ks. Jackiem Szczęch. Uwierzcie! wiem co mówię.

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x