r e k l a m a
Wiadomości

Radni miejscy zszokowali swoich kolegów z Gminy i Powiatu

U nas takie sprawy załatwia się w komisjach a sesja to formalność – mówili do siebie radni gminni, obserwując godzinną przepychankę radnych miejskich na sesji w Trzcinicy. – Oni tak zawsze? Myślałam, że to u nas jest ostro – dziwiła się radna powiatowa. – Cyrk, cyrk, żenada, szkoda, że tyle czasu zmarnowaliśmy – mówiła wychodząc radna gminna.

Połączona sesja trzech samorządów, gminy, miasta i powiatu miała mieć spokojny przebieg, tym bardziej, że już wcześniej samorządy miały okazję zapoznać się z problem braku drogi dojazdowej do skansenu.

Decyzję dzisiejszą poprzedziły wcześniejsze spotkania samorządu Powiatu, samorządu Miasta Jasła i Gminy Jasło o wspólnym ponoszeniu kosztów budowy tego przedsięwzięcia jakim jest droga dojazdowa – mówiła wczoraj Alicja Zając.

Trzy samorządy oraz marszałek województwa podkarpackiego są zgodni, że budowa skansenu archeologicznego Karpacka Troja jest wydarzeniem prestiżowym, które przyciągnie do Trzcinicy turystów i rozsławi ten zakątek Polski na skalę kraju i Europy. Ostatnim elementem budowy Troi jest droga dojazdowa, która musi być ukończona przed majem br., na zaplanowane otwarcie skansenu.

Spory proceduralne

Rada Powiatu przyjechała do Trzcinicy z podjętą jednogłośnie decyzją o przekazaniu 150 tys. zł. Sesja w Powiecie mimo kilku pytań ze strony radnych przebiegała spokojnie. W Trzcinicy miała obradować Rada Miejska. Jednak już od początku opozycyjni radni, Tadeusz Stachaczyński i Krzysztof Czeluśniak zaczęli podważać legalność zwołanej sesji wyjazdowej.

Główne zarzuty to: brak podstawy prawnej, na jakiej została zwołana sesja wyjazdowa w Trzcinicy; zwołanie sesji poza granicami administracyjnymi miasta; brak możliwości uczestniczenia w obradach mieszkańców, bo obiekt skansenu formalnie jest zamknięty.  

Przewodniczący decyduje o miejscu obrad. Jeśli przedmiotem sesji jest udzielenie pomocy finansowej Gminie myślę, że ma to związek, iż miejsce, w którym odbywa się sesja jest związana z podejmowaną uchwałą – odpowiadała prawnik Urzędu Miasta.

Dlaczego przewodniczący podjął decyzję o sesji poza granicami administracyjnymi Miasta?

W tych trzech dzisiejszych projektach uchwał,  sprawy nie dotyczą wyłącznie mieszkańców Jasła, abym musiał zwoływać na ternie miasta. Podjąłem taką decyzję a ustalałem ją razem z przewodniczącymi Rady Gminy, Rady Powiatu, Starostą i wójtem Gminy – mówił Andrzej Dybaś, przewodniczący Rady Miasta.

Również dostępność skansenu dla widzów była tematem spornym.

Owszem, nie każdy może tutaj wejść kiedy chce, ponieważ obiekt ten nie jest udostępniany codziennie szerokiej publiczności, jednak posiada wszelkie odbiory jeżeli chodzi o nadzór budowlany i posiada numer 646 w Trzcinicy, więc mogą się tu odbywać imprezy nie wymagające innych zezwoleń i innych szczególnych przepisów – mówił Jan Gancarski.

Wynika z tego, że zgodnie z przepisami obiekt może być dostępny pod obrady sesji i uwzględnia dostępność sesji dla widzów.

„Błazenada występów radnych”

Przedłużające się dyskusje proceduralne wyraźnie drażniły samorządowców z Gminy, którzy po radnych miejskich mieli odbyć swoją sesję.

Wspólnie tutaj panie Tadku siedzimy, ale jak nie chcecie podejmować żadnych uchwał, trzeba było od razu powiedzieć – mówił do radnego Tadeusza Stachaczyńskiego Wojciech Piękoś, przewodniczący Rady Gminy.

Gdy radny miejski Jerzy Węgrzyn zwrócił się z wnioskiem o zakończenie sporów proceduralnych argumentując – w związku z błazenadą występów radnych proszę o zakończenie tej dyskusji i prowadzenie, normalnych obrad – na sali rozległy się gromkie brawa.  

Drogi w mieście ważniejsze niż w Trzcinicy?

Podczas debaty radni miejscy pytali o najróżniejsze kwestie i detale. Radny Czeluśniak np. martwił się jak wytłumaczy mieszkańcom swojej ulicy, że pieniądze w budżecie Miasta znalazły się na drogę do Troi a na remont ul. Krasińskiego ciągle brakuje.

– Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – radny zobowiązany jest kierować się dobrem samorządu gminy. Pani burmistrz, jak teraz wytłumaczę swoim mieszkańcom, że nie ma pieniędzy na ulicę Krasińskiego, a znalazły się dla Gminy? Ja w pełni rozumiem panie dyrektorze i chylę czoła przed panem, bo myślę, że ta inwestycja nie powstałaby dzięki panu, ale jak można budować dom od dachu, jak można było wybudować skansen (przypis redakcji)  bez drogi? Ja tego nie potrafię zrozumieć i mieszkańcy też. Przeciętny Kowalski takie pytania zadaje. I co ja jako radny mam powiedzieć, że na tę drogę nie ma a tu wydajemy pieniążki? – trapił się Czeluśniak.

Panie radny proszę się nie martwić tym jak ja będę odpowiadać mieszkańcom. Mieszkańcy widzą jak nasze miasto się zmienia, jak wszystkie drogi są remontowane. Nie spotkałam jeszcze jaślanina, który by się nie cieszył tym, że będzie skansen w Trzcinicy. I myślę, że gdybyśmy mieli tutaj większą  reprezentację społeczności jasielskiej, to ta reprezentacja opowiedziałaby się za tą drogą. A ulicę Krasińskiego w części wykonaliśmy i w części wykonamy, więc proszę się tak nie przejmować tym punktem – odpowiadała burmistrz Kurowska.

„Rozsądek zwyciężył”

Po godzinnej debacie zapadła w końcu decyzja o udzielaniu wsparcia finansowego przez miasto. Za głosowało 11 radnych, 0 było przeciw, 1 wstrzymujący się od głosu, a 9 radnych nie przystąpiło do głosowania.

Poziom debaty podsumował wójt Gminy Jasło.

Nie było tam dyskusji merytorycznej, ponad godzinę przebiegała dyskusja w kwestii  formy zwołania sesji, miejsca, to w  jakiś sposób nie wyrażało przekonania i woli głębokiego wsparcia. Być może to był  element odwrócenia uwagi od istoty sprawy.  Ale w ostateczności rozsądek zwyciężył za co też Radzie Miasta dziękuję – mówił Stanisław Pankiewicz.

Dla porównania obrady Rady Gminy trwały nie dłużej niż 2 minuty, wniosek o przekazanie 400 tys. zł z Gminy Jasło został przyjęty przez aklamację. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pryszcz na waszej pupie
pryszcz na waszej pupie
2024 lat temu

Zasmucili mnie PIS-odołki żenada a jeden wielki marsza po baniaczku śmigał że Maryśka wygra w pierwszej turze ! nie wiem skąd ma taki towar ale jest sii
A ja wam powiem żeby nawet drugi marsza nastawił pupsko za Maryśkę to pierwszy marsza ja zje bo PIS-landia to już nie monolit

pryszcz na waszej pupie
pryszcz na waszej pupie
2024 lat temu

PIS-landia w gminie! tą zbulwersowaną radną która wychodząc mówiła Cyrk, cyrk jest radna która jest członkiem PIS a w radzie gminy siedzi prawie sam PIS u nich uchwały przyjmuje się przez aklamacię jak w szkole lub za czasów PRL-u

max
max
2024 lat temu

Panie Czeluśniak i panie Stachaczyński kończ waść, wstydu oszczędź. Żal mi panów.

różnica
różnica
2024 lat temu

Prawdziwy cyrk różni się od podróby, tym że zwykle małpy słuchają tresera. Do cyrku ponadto trzeba mieć talent i dużo ćwiczyć. A tu błaznowanie bez celu. Po co było przychodzić na sesję jeżeli , nie miało się zamiaru głosować. Aby przedwyborczo zaistnieć, zapunktować, pokazać swoje ja. Skutek był przeciwny – widzowie kiwali z politowaniem głowami. Podziwiano zupełnie inne cechy niż te, które są w ogólnym poważaniu.

Błazny
Błazny
2024 lat temu

Szukali urozmaicenia to znaleźli, odstawili cyrk jak zwykle te kukły "nasze" i dalej to TRWA … może ich zmienć dosyć są zużyci.

adik
adik
2024 lat temu

Gmina uchwala intencyjna powiat uchwała intencyjna a miasto od razu bez wazeliny kasa 150 tysięcy uchwała i zmianami budżetowym ?
Skąd ta kasę wzięła wysoka rada jeśli można wiedzieć ? w mieście nie ma dróg do remontu ?

wyborca z jasła nie zdąbrówki
wyborca z jasła nie zdąbrówki
2024 lat temu

Panie Czeluśniak i panie Stachaczyński kończ tą PIS-landie bravo bravo – to nie PRL i jedna służna partia i aklamacje 😛 to już było

serafin
serafin
2024 lat temu

to pan przewodniczacy Dybaś kończ waść, wstydu oszczędź. Żal mi pana

h
h
2024 lat temu

a ja się pytam co gmina jasło będzie z tego miała,bo ta szopa jest własnością gancarskiego i jego muzeum to niech teraz wyskakuje z kasy i zrobi sobie do tej rudery drogę bo w gminie jest dość drug do kapitalnego remontu a nie na takie dziadostwo wydawać ludzkie pieniądze!Tym bardziej że nikt się o to nie prosił a po kasę się szybko chętny znalazł.A te …… lepiej by się dogadały w sprawie obwodnicy na Tarnów bo nie długo przez Jasło nie da się przejechać.

Były Radny RJM
Były Radny RJM
2024 lat temu

Błazenada występów radnych to zrobiła PIS-landia w wydaniu pana D i pana W kompromitacja jak również żonka senatora Z tez s PIS-u
Statut Miasta Jasła mówi wyrznie że sesje odbywaj się na terenie miasta Jasło. Nie wiedziałem że trzcinca została przyłączona do Jasła

A,D
A,D
2024 lat temu

W nosie mam troje. Ciepłe posadki dla swoich. Drogi na granicznej czy na JPII nikt nie wyremontuje a Tadka znam super facet

Maria awaria
Maria awaria
2024 lat temu

Jaki pan taki kram.Żenada:)

Podatnik bez wycieczki
Podatnik bez wycieczki
2024 lat temu

Jeżeli statut Jasła mówi że obrady są na terenie Jasła to niech te wycieczkę pokryją z własnej kieszeni każdy bez wyjątku … w końcu ich stać.

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

Podkarpacie skansenem jest i bez TROI,a fundusz na drogę(jeśli już do tego doszło)trzeba było szukać w Ministerstwie Kultury,u Wojewody lub Marszałka.Trwonić marny budżet miasta,to delikatnie mówiąc niegospodarność…

ace
ace
2024 lat temu

Chciałbym powiedzieć Panu Radnemu Czeluśniakowi, że uchwały rady gminy wiejskiej Jasło pewnie też są sprzeczne z prawem, bo urząd gminy ma swą siedzibę POZA granicami administracyjnymi gminy, bo na terenie gminy miejskiej! , pewnie wg. niego cała gmina wiejska jasło razem z wójtem pankiewiczem działa nielegalnie?:smilewinkgrin:.

Wanda co niechciała niemca
Wanda co niechciała niemca
2024 lat temu

Nie było tam dyskusji merytorycznej, ponad godzinę przebiegała dyskusja w kwestii formy zwołania sesji,
formy zwołania sesji – to dyskusja merytoryczna panie sołtysie – a dlaczego to PIś-owski wójt byly milicjant ma mówć prawde?przecież potrzeba wspierać przewodniczacego rady też bylego milicjanta PIeS Psu ogona nie urwie i faktem jest że to PUIS-landia i to jest żenujące

Wanda co niechciała niemca
Wanda co niechciała niemca
2024 lat temu

Ale w ostateczności rozsądek zwyciężył i tu mam wątpliwości czy aby na pewno czy tak zwany zamordyzm który jest w PIŚ-e na co dzień stosowany albo aklamacja albo ……….. tak jak za czasów PRL które pan wójt zna dobrze przecież Afera mundurowa to wcale nie pana sprawa ?

piosenkarz
piosenkarz
2024 lat temu
PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

A tym radnym gminnym to w ogóle w czasie sesji wolno się odzywać? 😀

ooo
ooo
2024 lat temu

Panie Czeluśniak wyrazy poparcia i zapewnie o głosowaniu na Pana

laska
laska
2024 lat temu

Jaki cyrk jaka żenada zazwyczaj wszędzie tak przebiegają sesje,jedne są spokojne inne burzliwe jeżeli chodzi o pieniądze.A co powiecie o sesjach w gm.Krempna tam podobno nie wolno się odezwać ani o nic zapytać:lol: i tam dopiero jest cyrk

zosia
zosia
2024 lat temu

A ja go cenię bo ma swoje zdanie i nie boi się o tym mówić!

max
max
2024 lat temu

Do serafin Wysil się na coś więcej.Panie Dybaś,popieram pana.

Nauczyciel z PIS
Nauczyciel z PIS
2024 lat temu

Panie radny Stachaczynski i panie Czeluśniak po prostu jesteście niedobrzy bo pytacie, tak nie wolno proszę wziąć przykład z radnego Stanisława Zająca syna Mieczysława z PIS przez 3 lata nie zabierał ani razu głosu i to jest dobry radny, albo np. dobrzy radni to lekarze i nauczyciele co pierdzą w stołek jedząc paluszki i nic nie mówią np.dr. Trzop (PIS)
Wiec proszę milczeć i brać przykład z radnych PIS i głosować przez aklamacje i macie zakaz pytana na sesji!

mieszakniec Jasła nie dąbrówki
mieszakniec Jasła nie dąbrówki
2024 lat temu

Jestem mieszkańcem ul Szajnochy i proszę panią K. o remont tej ulicy tak jak pan radny Cz. na którego będę głosował bo to super facet a wy PIS-ki szczekajcie nadal

PR -radnego
PR -radnego
2024 lat temu

Naprawdę bardzo proszę o głosowanie na pana Czeluśniaka bo jak nie wejdzie do rady to co będzie robił????z zawodu radny ….a tak kabareton potrwa dalej…To w tym miasteczku brak ludzi wykształconych ? z pomysłem na siebie i miejsce w którym żyją????To już tak nisko upadamy??????

gam.
gam.
2024 lat temu

Takich wiecej Czelusniakow to zrobili by porzadek w tej naszej Polsce.nie obrazajac lekarzy nie powinni sie tam znajdowac wyksztalceni ale nie w tym kierunku widac jak rzadza ci wyksztalceni zero pojecia uniekturych brak swojego zdania brak doswiadczenia o realizacji potrzebnych dla jasla zadan ekonomicznych bo jaslo wybiera osoby slynne z nazwiska nie patrzac do czego dana osoba ma przygotowanie ijakie ma doswiadczenie.I kabareton potrwa dalej.

jan
jan
2024 lat temu

ciekawe czy czeluśniak pokona w wyborach naszą cudowną panią burmistrz, czego z całego serca mu tego życzę.

wyborca z jasła nie zdąbrówki
wyborca z jasła nie zdąbrówki
2024 lat temu

Panie Czeluśniak i panie Stachaczyński kończ tą PIS-landie bravo bravo – to nie PRL i jedna służna partia i aklamacje 😛 to już było

Back to top button
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x