r e k l a m a
Wiadomości

Radni podnieśli podatek od nieruchomości

O 4,19% wzrośnie w przyszłym roku stawka podatku od nieruchomości. Taką decyzję podjęli radni miejscy. Miasto zakłada, że wpływy z podatku do kasy wyniosą blisko 21,5 mln. zł, w tym od osób fizycznych ok. 2,5 mln.

Od 1 stycznia 2010 roku wzrosną podatki zarówno od budynków jak i gruntów.

Właściciele mieszkań będą płacić od 1 m kw. powierzchni 0,50zł, czyli o 2 grosze więcej niż do tej pory – obecna stawka to 0,48zł. Wzrośnie podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie za 1 m kw.  trzeba zapłacić 18,28zł. podatku, od 1 stycznia 2010 r. stawka wyniesie 18,92zł. W przypadku zaś właścicieli obór i stodół, to za 1m kw. powierzchni zapłacą oni 3,71zł

Zmianie ulega również opłata za grunty. Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków stawka za 1 m kw. wyniesie 0,73zł.

Przeciwny podniesieniu podatków był radny Krzysztof Czeluśniak, który wystąpił w obronie grupy jasielskich przedsiębiorców.

Obciążamy miejscowych właścicieli firm. Dla nich jakiekolwiek podniesienie podatków nawet o te 3,5 % jest uciążliwe. Nic się nie stanie jeśli utrzymamy kwoty tegoroczne. Obciążymy tym naszych mieszkańców, którzy prowadzą interesy. To dzięki ich podatkom tutaj siedzimy – wnioskował radny Krzysztof Czeluśniak.

Wniosek radnego Czeluśniaka, spotkał się z krytyką radnych.

Musimy widzieć całość i dobro miasta. To podnoszenie o 3,5% powoduje, że w budżecie miasta jest parę złotych więcej i za te parę złotych więcej możemy coś zrobić. Widzę, że najwięcej krzyczą ci, którzy tego podatku niewiele wnoszą – mówił Henryk Rak – Ja jestem przedsiębiorcą i solidarnie godzę się na podniesienie podatku o 3,5% i zapłacenie, bo za to będziemy mogli w tym mieście zrobić coś więcej, kawałek drogi czy kawałek chodnika – argumentował Rak.

Henryka Raka poparł radny Jerzy Węgrzyn.

Prowadzę firmę, mam też dość dużo powierzchni lokalowych, podatek na pewno też mnie dosięgnie, ale lepsze jest to, że ja dzisiaj zapłacę dwa grosze więcej, niż byście mi państwo w przyszłych latach podnieśli na 5 zł czy 10 zł podwyżki. Te dwa grosze są mniej odczuwalne dla firmy w dobie kryzysu – mówił radny Jerzy Węgrzyn.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ut
ut
2024 lat temu

Szastacie pieniędzmi na prawo i lewo ! a jak w kasie dno ,to zaglądacie do mojej kieszeni !.Ile ludzi w Jaśle potraciło pracę w ostatnim okresie !!- tym akurat głowę sobie nie zaprzątacie !,tylko jak oskubac ,jeszcze te marne "kuroniówki":sleep:

jaślak
jaślak
2024 lat temu

Jasielskim biznesmentom to na ręke takie podwyżki bo za te 2 grosze podatku to sobie na nas mieszkańcach zrekompensują co najmniej podwójnie.

jaślanka
jaślanka
2024 lat temu

A o mieszkancach to nie pomysleli.Z czego maja zaplacic?Wiekszosc stracila prace.Radni maja kase wiec podwyzki im nie straszne,nie ma to jak mieszkancom zabrac wiecej.Szastaja kasa ale zeby na potrzebne rzeczy je wydawac to nie.Zrobic chodnik,polozyc asfalt zeby zaraz to rozpirzyc bo umysleli sobie wymiane rur,a kasa leci.:mad:

gienek
gienek
2024 lat temu

Radny Czeluśnia zawsze jest oryginalny.Za podatkiem od kundla jest,a za podatkiem od ich właścicieli juz nie….Poza tym jaki w jaśle jest biznes??? Manufaktury i 2 molochy chwiejące się na nogach zwanych prywatyzacją.

Benio
Benio
2024 lat temu

A Czeluśniak jak zwykle pod publiczkę.

węgrzyn@rak
węgrzyn@rak
2024 lat temu

Panowie przedsiędiorcy, radni miasta- może dla was 2 grosze to jest nic.
Nie można budować podatków wg. odczuć ludzi którzy są bogaci lub bardzo bogaci, czego dowodem są posiadane przez tych radnych samochody o wartościach większych niż 100 tys. .
Dla szarego podatnika to ogromne obciażenie.
Jeżeli radni uważają że te 2 grosze to nic – to proszę zrezygnować z podwyżki podatków.

gratuluję
gratuluję
2024 lat temu

Coż za orły samorządowe !!!!!!!!! Ciekawy jestem ile to podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej płaci firma budowlana !!!p. Raka
Radny Węgrzyn "biznesmen" mówi o 2 groszach i podnosi o groszy 64 !!!!!!!!!!!nawet nie rozróżnia podatków nad którymi debatuje, jakie miasto tacy SAMORZĄDOWCY

ixi
ixi
2024 lat temu

wiadomo – WYZSZE PODATKI-MNIEJ KASY W KIESZENI, MNIEJ KASY W KIESZENI-MNIEJ MIEJSC PRACY I MNIEJ INWESTYCJI W ROZWOJ FIRMY! (*) akcja "wygonic przedsiebiorczych i mlodziez z Jasla by moc rzadzic starcami i mocherami" siaga ZENITU!
Lepiej rozdac NAGRODY pionkom z JDK i ludzi z innych "rentownych" instutucji..BOZE WIDZISZ A NIE GRZMISZ!

ejuhygtrewert
ejuhygtrewert
2024 lat temu

przestancie juz pier***olic z tymi chodnikami bo rzygac sie chce!! a drogi to juz robicie od 30 lat nie mozecie skonczyc…banda decydentow!!

.
.
2024 lat temu

Niech Żyją nam wyborcze Zajcoobietnice ! Raj podatkowy, zaparty obwodnicowo w Katach, podparty paskudnym pomniczkiem i na wstęgach do przecięcia zawieszony:upset:

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x