r e k l a m a
Wiadomości

RIO wypowiedziało się w sprawie absolutorium dla Kurowskiej

Nie zostało złamane prawo przez Radę Miasta przy udzieleniu absolutorium dla burmistrz miasta Jasła, orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.

Skargę na decyzję radnych – którzy wbrew negatywnej opinii RIO i Komisji Rewizyjnej udzielili absolutorium Kurowskiej – złożył przewodniczący KR Krzysztof Czeluśniak.

Rada decyduje, KR i RIO opiniują

Czeluśniak twierdził, że zgodnie z orzecznictwem sądowym oraz powołując się na rozmowę z jednym z sędziów z RIO – wniosek Komisji Rewizyjnej oraz opinia RIO są wiążące radnych przy udzielaniu absolutorium.

RIO stwierdziła tymczasem, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium.

Komisja Rewizyjna ma ustawowe kompetencje jedynie w zakresie opiniowania wykonania budżetu i występowania do rady z wnioskiem w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium, ale jako organ podległy radzie, nie może narzucać treści uchwały jaką ta ma podjąć – czytamy w uzasadnieniu decyzji RIO.

Wniosek Raka zgodny z prawem

Czeluśniak twierdził też, że rada musi przegłosować uchwałę z wnioskiem o treści  przedłożonej przez KR, czyli o nieudzielanie absolutorium. Ta odrzuciła wniosek KR, po czym radny Henry Rak zgłosił (przyjęty) wniosek, o przyjęciu uchwały za udzieleniem absolutorium. Co zostało przegłosowane jedenastoma głosami.

W tej kwestii RIO również wydało decyzję, na niekorzyść Czeluśniaka.

Bezspornym jest, że pod głosowanie na sesji Rady Miejskiej poddano wniosek Komisji Rewizyjnej tej rady. Tym samym rada nie uchybiła przepisom ustawy ustrojowej regulującej tryb postępowania przy udzielaniu absolutorium. Wobec tego, że wniosek Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium nie uzyskał bezwzględnej liczby głosów, Rada Miejska miała prawo podjąć uchwałę w treści odmiennej od wniosku komisji – argumentuje RIO.

Będzie apelacja

Z takim uzasadnieniem nie zgadza się radny Czeluśniak, który zapowiada apelację.

– RIO sama sobie zaprzeczyła, więc w tym momencie to znajdzie epilog w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Widać, że są tu jakieś koneksje, układy, ktoś do kogoś dzwoni i załatwia, żeby tylko się utrzymać tego stołka – komentuje sprawę  radny Czeluśniak.

Takie „kwiatki”, czyli „jedenastu pancernych”

Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta Henryk Rak przypomniał, jakimi „ciepłymi” określeniami Krzysztof Czeluśniak obrzucił radnych głosujących za absolutorium.

Uprawiacie państwo partyzantkę! Ustalacie prawo według swojego punktu widzenia i siedzenia, żeby było wam łatwiej i lżej. Łamiecie przepisy prawa, nie powinniście się nazywać Prawo i Sprawiedliwość – grzmiał w kwietniu radny Czeluśniak.

Dostało się zwłaszcza radnym PiS.

Pokazaliście, że macie jedenastu pancernych pretorian, którzy bez względu na konsekwencje zrobią i tak swoje –  mówił Czeluśniak

Henryk Rak, proszony o skomentowanie słów przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, sprawę skwitował tak:

Pan radny przechodzi już sam siebie, zresztą to zostało na tej sali wyartykułowane, gdzie radni śmiali się do rozpuku. Pan radny ma ciekawe spostrzeżenia. Szkoda, że nie przekładają się na merytoryczną pracę rady – podsumował Krzysztofa Czeluśniaka Henryk Rak.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Gierek-PatriotafuriatPiS-manniejasnowidzfela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seth_I
Gość
Seth_I

Kruk krukowi oka nie wykole. Podajcie skład i pochodzenie PARTYJNE CZŁONKÓW Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wtedy wszystko będzie jasne.

furiat
Gość
furiat

pozal sie boze takiego burmistrza jak czelusniak – znam od dziecka i nie wiem kto go tam dopuscial przeciez on ma stwrierdzone zolte apiery- to ze robi kolo tylka kurowskiej to bardzo dobrze ale nie przesadzajmy zastepowac jednego debila drugim

PiS-man
Gość
PiS-man

Zniesmaczony – już nawet upadający tygodnik "Nie" nie zamieszcza takiego bełkotu, jakim ty chcesz zaistnieć na tym portalu 😀

niejasnowidz
Gość
niejasnowidz

OJ WIDZI MI SIĘ ŻE RADNY CZELUŚNIAK ZOSTAĆ MOŻE BURMISTRZEM,JEDYNIE ON NIE UPRAWIA KLAKIERSTWO-LIZUSOSTWA……

fela
Gość
fela

i po co to tak komentowaC"ze ich dni sa policzone" przeciez i tak w Jaśle "pisiorki" górą!!!!!!!!!!!!!!!!i zawsze w w Jaśle bedzie rządził PIS, a szkoda:(

PL
Gość
PL

Koniec Prawa i Sprawiedliwości w Jaśle nadchodzi wielkimi krokami…

~zniesmaczony
Gość
~zniesmaczony

Pisuarki robia co chcą. Ich prawo nie obowiązuje. Ich dni są już policzone. Są wiernymi kundelkami kleru katolickiego, a oni to już prawo mają poniżej pleców. Nawet ciszy wyborczej nie uszanowali, tylko szczekali z ambon. Pomyliła się im ambona z trybuną polityczną!!!
ad.dociekliwy
Nic dodać i nic ująć. Czarne na białym. Ewidentny przykład łamania prawa przez pisuarowych radnych RM.
P.S.
Panie Czeluśniak – Brawo! Nie odpuszczać apelacji.

PEOwiec
Gość
PEOwiec

Panie wice przewodniczący jak tam pan interesy z miastem zgodne z prawem. Jak podwykonastwo i dorabianie kasy? wszystko w swoim czasie gogusi z PIS-u

dociekliwy
Gość
dociekliwy

Pan Czeluśniak ma rację! Cytat ze strony RIO w Rzeszowie:
"Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 7 listopada 1996 roku sygn. akt I SA/Po 1091/96 (publik. OSS 1997/1/250) następuje istotne naruszenie obowiązującego prawa, gdy rada nie głosowała nad wnioskiem w sprawie absolutorium zgłoszonym przez jej własną komisję rewizyjną lecz nad odmiennym wnioskiem zgłoszonym przez przewodniczącą rady gminy. Zatem tylko i wyłącznie komisja rewizyjna, opiniująca wykonanie budżetu, jest uprawniona do wystąpienia z wnioskiem do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego".
Czyżby RIO zmieniło zdanie dla jednego przypadku? Może coś w tym jest o czym pisze realista?

Gierek-Patriota
Gość
Gierek-Patriota

Pis-man, nie martw się Przed tygodnikiem "NIE" świetlana przyszłość! Całe zastępy PiS-manów i PiS-womenów muszą zacząć czytać, że by wpoić sobie ideologię lewicowych polityków średnio-starszego pokolenia!!!
:lol::lol::lol:

Close
X