r e k l a m a
Wiadomości

Romuald Traugutt został patronem Gimnazjum nr 4 w Jaśle (foto)

Był bohaterem na miarę swojej epoki, żył w czasach, gdy Polska była wykreślona z mapy świata, jest dla nas przykładem bohaterstwa, męstwa, odwagi i poświęcenia – mówili dziś o Romualdzie Traugutcie uczniowie Gimnazjum nr 4, którzy w końcu doczekali się swojego patrona i sztandaru szkoły.

Wybór Romualda Traugutta na patrona podyktowany był kontynuacją tworzenia jednolitego systemu edukacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1, przy której w 2007 roku powstało Gimnazjum nr 4.

Młodzież naszego gimnazjum to przede wszystkim absolwenci Szkoły Podstawowej nr 1, której już 91 lat patronem jest Romuald Traugutt. Dlatego wybierając patrona dla  gimnazjum widzieliśmy naturalną kontynuację procesu wychowawczego w duchu ideałów przyświecających tejże właśnie postaci – mówiła Grażyna Idzik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum nr4 w Jaśle.Podczas uroczystości nadania imienia szkole odbyło się również pasowanie na uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie pasowania dokonano repliką szabli z okresu powstania styczniowego.

– – –

Romuald Traugutt

Urodził się w Szostakowie (powiat brzeski). Od 1845 służył w wojsku rosyjskim. W latach 1853-1856 uczestniczył w wojnie krymskiej. W 1862 w stopniu podpułkownika podał się do dymisji i zajął się gospodarstwem na Polesiu. Po wybuchu powstania styczniowego objął dowództwo niewielkiego oddziału powstańczego, z którym odniósł szereg zwycięstw.

Awansowany przez Rząd Narodowy do stopnia generała i wysłany z misją wojskowo-dyplomatyczną do Paryża. Powrócił przekonany o celowości przedłużenia powstania do wiosny 1864.

Został aresztowany przez Rosjan 10 kwietnia i skazany na śmierć. Stracony 5 sierpnia 1864 na stokach Cytadeli warszawskiej.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotorelacja:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x