r e k l a m a
Wiadomości

"Rozeznałam sprawę pomnika Zyndrama z Maszkowic, to mnie wręcz wyśmiano"

Maria Kurowska odpowiedziała na zarzuty Tomasza Kasprzyka o niewykorzystanie szansy promocyjnej miasta, jaka nadarzyła w związku z rocznicą 600-lecia bitwy pod Grunwaldem oraz niewykorzystaniem pomysłu postawienia pomnika Zyndrama z Maszkowiec, jako jednego z bohaterów bitwy.

Pan Kasprzyk od czasu do czasu budzi się i odgrzewa jakieś tam stare sprawy. Ja rozeznałam np. sprawę pomnika Zyndrama z Maszkowic, to mnie wręcz wyśmiano, bo powiedziano – gdzie tu jest promocja Jasła? To jest Zyndram z Maszkowic, a nie z Jasła. A że on zaistniał gdzieś tam przejściowo jako starosta? – mówi Maria Kurowska.

Dodaje, że nie był to dobry pomysł na promocję Jasła.

Ja uważam, że mamy wiele innych elementów promocyjnych miasta Jasła i te wykorzystujmy a nie koncentrujmy się na takich pomysłach – odpowiada burmistrz.

Zdaniem Kurowskiej, Kasprzyk, jako członek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego mógł wykazać większą inicjatywę przy budowie tego pomnika, skoro uważa, że jest to tak znakomity pomysł.

Pan Kasprzyk rzuca hasła i chce, żeby je ktoś realizował, niech on sam trochę pracy włoży i zrobi coś dla tego miasta – komentuje pani burmistrz.

Skromne obchody 600-lecia bitwy

Kurowska przyznaje, że miasto nie myślało o wielkich przygotowaniach rocznicowych. Dodaje, iż profesjonalnie obchody wiążą się z ogromem przygotowań.

Program uroczystości 600-lecia bitwy pod Grunwaldem

Nie myśleliśmy o tym, natomiast mamy pomnik, mamy ulicę – dodaje burmistrz.

Przypomina, że jako „świeżo upieczona” burmistrz miasta podjęła decyzję o remoncie Pomnika Grunwaldu.

To była jedna z moich pierwszych decyzji w 2007 roku, zaraz po wyborze, aby przywrócić mu tę świetność, bo był bardzo zaniedbany  a teraz pięknie wygląda – mówi Kurowska i dodaje – uważam, że to jest zasadnicze uczczenie tego wydarzenia, niewątpliwie bardzo ważnego w historii naszej Polski – tłumaczy Kurowska.

Zwieńczeniem remontów – zdaniem wielu, powinno być – przywrócenie korony orłowi znajdującemu się na pomniku.

Pomysł jest i mam nadzieję, że zostanie zrealizowany, a kiedy to państwo zobaczycie, niech to będzie moją tajemnicą – odpowiada burmistrz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dumnyjakcholera
dumnyjakcholera
2024 lat temu

Słusznie Pani Burmistrz! Trzeba z rozwagą działać! Z "promocji" poprzez "dąb Hitlera" nikt się nie śmiał. Cały świat z powagą patrzył na Panią Burmistrz i zazdrościł Jasłu. Od tamtego czasu mamy rzesze turystów, którzy tłoczą się przy pomnikach i zostawiają pieniądze na naszym wspaniałym i pięknym deptaku. A ruch turystyczny sprawnie płynie strumieniami poprzez ronda…

Zawisza
Zawisza
2024 lat temu

Proponuje radnym koalicji i opozycji stanąć w szranki.. Byłaby inscenizacja bitwy jak sie patrzy… Pan Zyndram z Jasła podaruje dwa nagie miecze.

Zawisza
Zawisza
2024 lat temu

Panie Zyndramie, daj se Pan spokój

zaciekawiony
zaciekawiony
2024 lat temu

szkoda ze powódź zniszczyła tak wiele…pomysł postawienia pomnika Zyndramowi to byłby strzał w 10-poczytajcie sobie w necie cos na temat tego pana-głównodowodzacy pod Grunwaldem, walczył z Turkami pod Nikolos,bliski Jagielle no i wójtował Jasło do podajze 1415 a później jego zona-prawdziwy bohater. Dlaczego Wrocław ma ulicę Zyndrama a w Jaśle choc wójtował to ani widu ani słychu o nim?

Zawisza Czarny
Zawisza Czarny
2024 lat temu

Słowa P. Burmistrz cyt."To jest Zyndram z Maszkowic, a nie z Jasła. A że on zaistniał gdzieś tam przejściowo jako starosta? – mówi Maria Kurowska.
Ciekawe czy takie samo zdanie będą mieli kiedyś mieszkańczy Jasła o Zyndramie z Dąbrówki będącym gdzieś tam przejściowo jako
burmistrz Jasła.

MM
MM
2024 lat temu

Czyżby Tomasz Kasprzyk był z PO?
Pani burmistrz przepusciła na niego taki atak jak Krzyżacy na Jagiełłe.

jack
jack
2024 lat temu

W Jaśle jest ulica Zyndrama z Maszkowic.
Dobrze że nie postawiono za pieniądze podatników tego pomnika, tylko trochę ładniejszy od Misia

lupus
lupus
2024 lat temu

jak nie zapiszą w archiwa kiedy pani Kurowska była w Jasle burmistrzem to ludzie za 5 lat zapomną a za 100 to w to nie uwierzą a za 400 może jaselka nie być wogole :no::no:

zuzia
zuzia
2024 lat temu

"Pomysł jest i mam nadzieję, że zostanie zrealizowany, a kiedy to państwo zobaczycie, niech to będzie moją tajemnicą"
dzień przed zakończeniem kadecji? czyli 11 listopada?

mania
mania
2024 lat temu

Pan Kasprzyk ma chyba za dużo wolnego czasu.Chyba, że to już przygotowania do wyborów.

jaślan
jaślan
2024 lat temu

gdyby nie starania rady osiedlowej i radnego Zająca s. Antoniego to by nawet nie wiedziała, że taki pomnik w Jaśle istnieje. A koronę to my jej sprawimy…cierniową i to już niedługo;-))

xD
xD
2024 lat temu

Ej ty głupia Ci… ci… ci… ci głosy nie miłe….

Jasło bez PiS
Jasło bez PiS
2024 lat temu

A jak Cię można nie wyśmiać kobito?

dragoness
dragoness
2024 lat temu

O matko kochana! "Rozeznałam sprawę.."! Najgorsze jest to, że jak już nie będzie burmistrzem, to wróci do szkoły dzieci uczyć!W Radomiu też jest taka "lady", co ją wszyscy radomianie w Sejmie trzymają, żeby tylko do pracy w szkole nie wróciła. Taki wybór mniejszego zła, czego oczywiście jaślanom nie życzę.

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

do zaciekawiony w Jaśle JEST ulica Zyndrama z Mazzkowic. Panie Kasprzyk daj se pan spokój z tym lansem

zaciekawiony
zaciekawiony
2024 lat temu

o to nie wiedziałem że jest :o…no to fajnie :bigrazz:-super sprawa :smilewinkgrin:! Dzieki za info :bigrazz:!

amc
amc
2024 lat temu

"To jest Zyndram z Maszkowic, a nie z Jasła. A że on zaistniał gdzieś tam przejściowo jako starosta? – mówi Maria Kurowska." – wychodząc z takie założenia to nawet mjr Dobrzański nie miał z Jasłem wiele wspólnego. A promocja Jasła poprzez osobę, która dowodziła wojskiem na polu bitwy, która to bitwa okazała się chyba największą chwałą oręża polskiego, a na pewno w wykonaniu rycerstwa (bitwa warszawska 1920 r. wydaje się być porównywalną chwałą) wydaje się jak najbardziej na zasadną i pożądaną, gdyż starosta jasielski to jednak starosta jasielski, a nie ktoś kto odwiedził kiedyś Jasło, a dowodzić kilkudziesięcio tysięczną armią… Czytaj więcej »

Daga
Daga
2024 lat temu

pewnie, lepsza promocja miasta Jasła to dąb Hitlera. Przecież Hitler też się w Jaśle nie urodził, a jaka promocja była. Prawie na cały świat. Więc pomnik Rycerza w zbroi gdyby gdzieś stanął to wielka ujma dla miasta.

Ulryk von Korba
Ulryk von Korba
2024 lat temu

Po pierwsze Zyndram był tylko Oboźnym Wojska Królewskiego czyli pilnował żeby np. burd w obozie nie było i jaki taki porządek był.Długosz zrobił go prawie cudotwórcą bo miał za złe Jagielle że ten Malborka nie zdobył mimo że miał aż 3 okazje ku temu i że bardziej dbał o litewskie interesy niż o koronne.Admiratorom historii ojczystej proponuje zacząć czerpać wiedzę z książek naukowych a nie tylko z Sienkiewicza.

blabla bla blablabla
blabla bla blablabla
2024 lat temu

tak jestem pewien – to kurowskiej przeba wystawic ten no pomnik i to jak najszybciej a najlepiej to w towrzystwie calego doborowego towarzystwa z jasla z tymi na wysokich i jeszcze wyzszych stolkach i niech to bedzie karykatura to przynajmniej ladnie bedzie wygladalo ha ha ha 😛 ale smieszne

Antek
Antek
2024 lat temu

Ten "projekt" pomnika jest tak paskudny, ze nawet Pani Kurowska może go postawić. Znakomicie komponowałby się z "łobeliskiem wojennym" kolo UM,albo przepięknymi TOI-ToIkami w Parku.

do Ulryk von Korba
do Ulryk von Korba
2024 lat temu

poglądy, iż dowodził Zyndram wyrażają również historycy jak choćby J. Garbacik. A Długosz też pisze to jako historyk. Przyznaję jednak, że pogląd ten nie jest jednolity

Ulryk von Korba
Ulryk von Korba
2024 lat temu

do IP: 83.11.216.spieramy się o naczelne dowództwo czy tylko o pomniejsze funkcje? podobno krzyżacką eskadrą helikopterów dowodził baron Herman von Ruchałfest- tak twierdzi znany jasielski histeryk przepraszam historyk proof.Eustachy Agrafka.Taktycznie z naszej strony bitwa była połączeniem wielu elementów światowej sztuki wojennej: 1.atak lekkiej jazdy- sprawdzenie i oczyszczenie przedpola do szarży ciężkiej jazdy. 2.pozorowany odwrót sił tatarsko-litewskich w celu odciągnięcia sił krzyżackich- skąd wziął się ten manewr nie muszę tłumaczyć. 3.atak ciężkiej jazdy tzw nawałą czyli ruszają wszyscy a nie pojedyńczo chorągwie wchodzą w bój(tak Turcy załatwili krzyżowców pod Nikopolis) etc. W efekcie przeprowadzonych w sposób przemyślany manewrów niczym z Clausevitza… Czytaj więcej »

do Ulryk von Korba
do Ulryk von Korba
2024 lat temu

niepotrzebnie rozpisujesz się o tym, czego ja nie poruszyłem, a nie odniosłeś się do tego, iż przytoczyłem historyka (naukowca), który wyrażał pogląd o dowództwie Zyndrama. Tak w ogóle to zacząłem się spierać, ponieważ, że użyję takich słów "pojechałeś również po mnie", wychodząc z założenia że wszystkie osoby powyżej ciebie, które komentowały ten artykuł nie czytały publikacji naukowych. Inna rzecz, że niczym nie błysnąłeś pisząc o tym jak mieli wg niektórych podań zginąć wysocy bracia zakonu, ponieważ czytałem o tym dobrych kilka lat temu i nie wszyscy historycy podzielają ten pogląd, a tak w ogóle to dziś artykuł na ten temat… Czytaj więcej »

Ulryk von Korba
Ulryk von Korba
2024 lat temu

PolskaTimes nie czytałem.Historia jest nauką o faktach więc wszyscy dywagują nad nimi ;-).
A co zatem powiesz o udziale pod Grunwaldem i Koronowem tzw "polskich łuczników konnych"- (za Długoszem)

do Ulryk von Korba
do Ulryk von Korba
2024 lat temu

to nie jest związane z tematem o Zyndramie. ja się tylko na jego temat wypowiadałem.:D

stary
stary
2024 lat temu

jaka pedagok
udalo mi sie cytat pani burmistrz pedagog

jasol
jasol
2024 lat temu

ta pani zaistniala przejsciowo jako burmistrz

michalMr
michalMr
2024 lat temu

Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace 🙂

Back to top button
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x