r e k l a m a
InwestycjeWiadomości

Ścieżka rowerowa, a drzewa w mieście

Od pewnego czasu budowa bezpiecznej ścieżki rowerowej biegnącej przez centrum miasta wzbudza kontrowersje z powodu konieczności wycinki drzew. Jest to zrozumiałe, bo przecież działania związane z powstaniem ścieżki rowerowej to przecież działania ekologiczne, a tymczasem niestety wiążą się one z usuwaniem drzew.

Miasto Jasło zawsze jest otwarte na opinie mieszkańców i jeżeli jest to technicznie możliwe wprowadza zmiany, tak by dostosować się do proponowanych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że nasze miasto, tak jak każde inne, żyje swoim życiem, rozwija się i zmienia, a realizowane inwestycje niekiedy wymuszają usuniecie drzew. Często to sami mieszkańcy proszą o usuwanie zacieniających ich mieszkania drzew, kierowcy domagają się nowych miejsc parkingowych, a rowerzyści ścieżek, po których mogliby bezpiecznie poruszać się po centrum miasta. Urząd Miasta w Jaśle dbając o środowisko, zawsze z wielką starannością analizuje takie przypadki, ale niestety czasami pewne działania są konieczne.

Ścieżka rowerowa biegnąca przez centrum miasta ma umożliwić bezpieczne poruszanie się rodziców z małymi dziećmi pomiędzy MOSiR-em, parkiem miejskim, Ogródkiem Jordanowskim a Ośrodkiem Kwiatowa. W przygotowanym przez projektanta dokumencie obejmującym fragment ścieżki biegnącej wzdłuż ulic Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich do wycinki zaplanowanych zostało 19 drzew. Niemniej jednak trwają działania tak by tych drzew, zachowując względy bezpieczeństwa, wyciąć jak najmniej. Przygotowywane rozwiązanie pozwala na zachowanie 10 drzew.

To niezwykle budujące, że nasi mieszkańcy również dostrzegają ogromną wartość jaką dla każdego człowieka stanowią drzewa. Uczulamy jednak, że większość wycinanych drzew na terenie naszego miasta usuwanych jest nie przez samorząd, ale przez mieszkańców i podmioty prawne.

Zgodnie z przekazaną przez Wydział Gospodarki Komunalnej informacją dotyczącą wycinki drzew na terenie miasta tylko w tym roku:

  • 74 osoby prywatne zgłosiły zamiar usunięcia w sumie 382 drzew
  • 24 osoby prawne złożyły wniosek o zezwolenie na usunięcie 151 drzew
  • ze strony urzędu wycięto: 13 drzew (ścieżka rowerowa), 10 drzew (względy bezpieczeństwa – Podzamcze i Brzyszczki), 2 drzewa (po nawałnicy ul. 3 Maja)

Dbając o zieleń w mieście zachęcamy naszych mieszkańców do wskazywania miejsc, gdzie powinny pojawić się nowe drzewa. Miejsca te będą weryfikowane pod kątem własności gruntu, jak również możliwości technicznej zasadzenia (instalacje podziemne). Informacje można przekazywać do Wydziału Gospodarki Komunalnej: mailowo wgo@um.jaslo.pl, telefonicznie: 13 44 86 380 lub osobiście ul. Sokoła 8 (koło kina „Syrena”).

Urząd Miasta w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ronin
Ronin
3 lat temu

Co to za jakaś chora mantra „bezpieczna ścieżka rowerowa”?

binance'ye kaydolun
10 miesięcy temu

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me? https://www.binance.com/tr/register?ref=W0BCQMF1

gateio güvenilir mi
8 miesięcy temu

This article opened my eyes, I can feel your mood, your thoughts, it seems very wonderful. I hope to see more articles like this. thanks for sharing.

nimabi
3 miesięcy temu

Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x