r e k l a m a
Wiadomości

SLD, PO i PSL rezygnują z wystawiania kandydatów. „Jestem ostatnią osobą, która by się wycofała”

Główne partie polityczne zrezygnowały z wystawienia swoich kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńsko – przemyskim.

Senat RP, fot. archiwum

Wczoraj z ubiegania się o fotel po senatorze Stanisławie Zającu zrezygnowało SLD. Dzisiaj taką samą decyzję podjęło PO i PSL. Platforma otrzymała przy tym zapewnienie, że w okręgu, z którego pochodziła senator Krystyna Bochenek, PiS nie wystawi swojego kandydata.  

Zdaniem europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, rezygnacja PO z kandydata na Podkarpaciu jest dyskusyjna.

Jestem ostatnią osobą, która by się wycofała, jednak tę decyzję podjęła Warszawa. Staram się to uszanować, ale biorąc udział w wyborach od 18 lat, wolałabym, żeby Polacy mieli możliwość wyboru nawet mimo takiej tragedii, ale też szanuję taką decyzję, bo taka umowa dotyczy wszystkich partii – mówiła Łukacijewska.

Wczoraj jeszcze Elżbieta Łukacijewska mówiła, że w środę (5 maja) poznamy kontrkandydata Alicji Zając. Dziś dowiedzieliśmy się, że z listy PO miał startować radny sejmiku wojewódzkiego Sławomir Miklicz.  

Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe z ulgą przyjęło decyzję władz PO o nie wystawianiu kandydata.

Polskie Stronnictwo Ludowe od samego początku wychodziło z złożenia, że mandat należy się Prawu i Sprawiedliwości. Gdy dowiedzieliśmy się, że pozostałe liczące się partie zrezygnowały z wystawiania kandydatur, PSL natychmiast wycofało swojego kandydata – mówi Bogusław Płodzień, dyr. biura zarządu wojewódzkiego PSL w Rzeszowie.

Kto miał startować  z listy PSL? Portalowi Jaslonet.pl Bogusław Płodzień zdradza, że Stronnictwo brało pod uwagę dwie kandydatury – Mirosława Karapytę, wojewodę podkarpackiego i Bogdana Strusia, starostę sanockiego.

Po wycofaniu się głównych rywali PiS, Alicja Zając ma ogromną szansę na objęcie mandatu po swoim mężu. Jeżeli do 11 maja nie pojawi się żaden kontrkandydat, Alicji Zając wystarczy jeden głos do zwycięstwa w wyborach.

Wystarczy jeden głos. W przypadku startu na senatora to wystarczy symboliczny głos, ale myślę, że tych głosów będzie więcej. Jednak czy tyle, ile spodziewa się PiS wystawiając swoją kandydatkę, tego nie wiem i nie chcę oceniać – mówi europosłanka Łukacijewska.  

Z kolei zdaniem dr Piotra Pacuły wybory są niemożliwe bez kontrkandydata. Przypomnijmy, że do Senatu obowiązuje ordynacja większościowa, więc wybór dokonywany jest spośród kandydatów a nie list wyborczych. A w tym przypadku kandydat jest tylko jeden.

Hipotetycznie wystarczy jeden głos, ale wybory nie mogą się odbyć, jeśli nie ma kontrkandydata. Wiem, że czołowe partie nie zgłoszą kandydatów przez uszanowanie osoby senatora, ale musi się ktoś zgłosić, bo w przeciwnym razie wybory się nie odbędą – mówi dr Piotr Pacuła z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

39
Dodaj komentarz

avatar
39 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
szwedMAJPiS-mangburdzwon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
obserwator
Gość
obserwator

"zdaniem dr Piotra Pacuły wybory są niemożliwe bez kontrkandydata. Przypomnijmy, że do Senatu obowiązuje ordynacja większościowa" czy jest szansa na unieważnienie wyborów przez Sąd Najwyższy? gdzie Konstytucja? równość wobec prawa dlaczego pozbawiono nas wyboru?

anty ciemnogrod
Gość
anty ciemnogrod

zamknij sie PiSozarazo! Chlopie ty sie lecz!!!!!:bigeek::bigeek::bigeek::bigeek::bigeek:

Jaslak
Gość
Jaslak

Jakie porównanie szans,
popatrzcie na zdjęcie drugie anioła i zdjęcie trzecie przypominające świnke Twingi.,
i kto tu by wygrał gdyby co?
Dwa różne światy.

L
Gość
L

ROZDALI STOŁKI – FARSA Z DEMOKRACJI

jan
Gość
jan

PiS-man Ty już uratowałeś Pektowin

KC PiS
Gość
KC PiS

Kaczynski to ten sam co wybudowal AUTOSTRADY i 3 MLN MIESZKAN??????

postronny
Gość
postronny

Pani Łukacijewska …. a co Pani zrobiła ?? oprócz "medialnych szumów" i nowej fryzury ??

ciech
Gość
ciech

PiSman: A co takiego właściwie Zając zrobił dla Jasła poza wykreowaniem 3 nieudacznych burmistrzów?

razan
Gość
razan

Jaślanie, obudźcie się!
Jak długo może trwać marazm rządów spółki PiS w Jaśle i na Podkarpaciu? Może warto coś zmienić….
Kandydatura Małżonki śp Pana Senatora Zająca jest moim zdaniem merytorycznie nieuzasadniona. Jakimi dokonaniami może się ta kandydatka poszczycić. Może ktoś mi podpowie….

sylwia
Gość
sylwia

TW Drzewo -propnuje!!!!!!!!!!!!!!!!

zdziwiony
Gość
zdziwiony

To PiS wystawił swojego kandydata? Bo p. Zając przecież jest bezpartyjna.

leś@jasło
Gość
leś@jasło

Jak to żadna partia oprócz PiSu nie wystawi swojego kandydata.Czy ordynacja wyborcza przewiduje taki dziwoląg prawny?
Gdzie jest zatem wybór ?

lew
Gość
lew

Do Sylwi,czy chodzi Ci o to drzewo,ktory jest agentem przY Kmieciku wPO.Teraz konczy psychicznie trzecia zone i to nim powinien zajac sie prokurator co on robi jeszcze w PO. TO SKANDAL trzymac takich czlonkow:no::no::no::no::no::no::no:

Vincent
Gość
Vincent

No to doczekaliśmy się demokracji o wyszukanych standardach…rodem z Białorusi lub Korei Północnej… może powinno się reaktywować Frontu Jedności Narodu?
Jedynym wyjściem jest oddawanie NIEWAŻNYCH GŁOSÓW. Będzie to jakiś tam wyraz sprzeciwu przeciwko robieniu sobie jaj z obywateli przez wszystkie główne partie polityczne.

dzwon
Gość
dzwon

Dziwic sie co robil Stalin;doczekalismy sie Katynia i doczekalismy sie Stalina.Gorszego skandalu juz chyba byc nie moze,ale to tylko na tym wielkim zad…u moz tak sie zdazac.

gbur
Gość
gbur

Z PiS mana w każdej wypowiedzi wychodzi wiocha i brak zorientowania w najprostrzych sprawach. Ot, klakier pisiorów ……
i to by było na tyle…

PiS-man
Gość
PiS-man

Gburze – mieliście dzisiaj jakieś partyjne spotkanie? 😀

MAJ
Gość
MAJ

JESTEM PRZECIWNIKIEM UZYWANIA WULGARYZMU NA FORACH INTERNETOWYCH.SZANOWNE PARTJE NAPLULISCIE PROSTO W TWARZ SWOIM CZLONKOM I SWOIM WYBORCOM PROSTO W TWARZ I ZAKAZALISCIE IM ICS DO URN TO NIE ZDARZYLO SIE JESZCZE NA CALYM SWIECIE.W DEMOKRATYCZNEJ POLSCE PRZY TAKICH WYSOKICH WLADZACH JEDNAK MOZE WSZYSTKO SIE ZDARZYC WIEC CHYBA TE WSZYSTKIE KATASTROFY MIEDZY INNYMI Z TEGO POWODU.

jaślanka
Gość
jaślanka

demokracja……

nagrania donosy
Gość
nagrania donosy

Pisuary! zapamiętajcie, nigdy nie wygracie w Polsce wyborów, już nigdy, ludzie zbyt dobrze pamiętają nieboszczkę IV RP i nikt tego trupa nie ożywi…

ace
Gość
ace

dyktatura tuska sięga na podkarpacie.

Kibic
Gość
Kibic

Wszyscy konkuranci popadli w taką żałobę że nia chcą do koryta, smak stracili biedni – ja im wspóczuję głęboko. Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało …

wertgh
Gość
wertgh

ejj ludzie..szopka..niech to samo zrobia z prezydenckimi w koncu dlaczego nie?? niech partie uznaja ze prezydentura nalezy sie jarkowi….chory kraj!!

buechacha
Gość
buechacha

Audiotele dla wyborców dokończ wierszyk:
Krowa daje mleko
Platforma daje d…
ps.dużo?

KOLACYCOK
Gość
KOLACYCOK

Wybiezmy
TW DRZEWO platny konfident

vv
Gość
vv

Łukacijewska boi się konkurencji

XX
Gość
XX

OGROMNY " SUKCES" PANI ZAJĄCOWEJ !- I NIECH KTOŚ POWIE TERAZ ,ŻE NIE Z WOLI NARODU IDZIE DO SENATU!!! SKORO JEJEN GŁOS ROBI Z NIEJ SENATORA !!!

Hmm...
Gość
Hmm...

• KOLACYCOK / 06-05-2010 07:19 / IP: 80.54.48.*
A zauważyłeś że nikt nie zwraca na ciebie uwagi?

PiS-man
Gość
PiS-man

Łukacijewska? Łukacijewska??? Kto jest ta Łukacijewska? To ktoś znany, mający jakieś dokonania? 😀

PAPA
Gość
PAPA

Albo pod mor albo do URN I KATYN GOTOWY.

do PiS-mana
Gość
do PiS-mana

PiSuar wydaje Ci się, że jesteś dowcipny a wypadłeś w sumie żałośnie:no::lol:

toyota
Gość
toyota

Do pismana; nie pytaj kto to jest Łukacijewska tylko powiedz mi kto to jest Alicja Zajac.

Hmm...
Gość
Hmm...

• PiS-man / 06-05-2010 10:23
No cóż…. Jeśli nie wiesz kim jest Łukacijewska, to świadczy jedynie o zaściankowości twojej, i twojej formacji. Fajne są te twoje komentarze – pośmiać się można… Ale tym razem koncept cię zawiódł.

Adrian
Gość
Adrian

Nie ma co liczyć na to,ze nie będzie kontrkandydata.Zbierane są podpisy na dr.Witkiewicza w Przemyślu,i na 2 osoby: z Sanoka i Dynowa.Viktoria jednak jest pewna dla p. Zając,dla Jasła…Oby tka było!

PiS-man
Gość
PiS-man

Łukacijewska to ta sama co ratowała "Pektowin"? 😀

Ratunek
Gość
Ratunek

Niech najpierw Łukacijewska uratuje Bieszczady od tej mizerii i beznadziei, a potem próbuje coś zrobić w Jaśle, poza zamieszaniem, dobrymi radami i strzałami zza węgła. O pośle świadczy stan jego regionu.

Hmm...
Gość
Hmm...

• Ratunek / 06-05-2010 13:32 / IP: 83.14.141.*
O to, to, to !!! Co racja – to racja.
Stanisław Zając też był posłem. Dłuuuugo.

wybór
Gość
wybór

Jeżeli mam mieć wybór pomiędzy osobą wskazaną przez Łukacijewską a miejscową, sprawdzoną w działaniu samorządowym osobą tj. P.Zając – to nie ma o czym mówić. Nie ta liga – mamić to można w Bieszczadach chłopów wypalających węgiel drzewny.

szwed
Gość
szwed

Pania Alicje wyloniliscie z pod trumny a nas czlonkow i wyborcow wsadziliscie do tr….:sleep::sleep:

Close
X