r e k l a m a
Wiadomości

Śmieci powodzian muszą zniknąć z zamkniętego wysypiska

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie zakwestionował decyzję Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Jaśle o otworzeniu nieczynnego wysypiska śmieci w Soboniowie. 

Zdaniem rzeszowskiego inspektoratu, decyzja wojewody z 2007 roku o zamknięciu wysypiska przy ul Żniwnej „nie przewiduje możliwości tymczasowego magazynowania odpadów powstałych w wyniku klęsk żywiołowych na zamkniętym składowisku.”

2,5 tys. ton odpadów

Tym samym opinia inspektora podważa zasadność wydanej 6 czerwca br. decyzji o tymczasowym otwarciu wysypiska przy ul Żniwnej, na które nadal dowożone są odpady z mieszkań z zalanych osiedli. Do chwili obecnej na wysypisko przewieziono ponad 2,5 tys. ton odpadów powodziowych.

Jak przekonywał sztab powiatowy, decyzja o otworzeniu wysypiska miała na celu zapobieżenie zagrożeniu epidemiologicznemu i jest decyzją tymczasową.

Będą kontrole

Zdaniem mieszkańców osiedla Sobniów oraz radnej miejskiej i przewodniczącej osiedla Sobniów, Elżbiety Bernal, która interweniowała w tej sprawie w Inspektoracie w Rzeszowie, decyzja zapadła z naruszeniem przepisów.

Ustalenia rzeszowskiego inspektora sanitarnego zostały przekazane marszałkowi województwa podkarpackiego. Z kolei Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oceni sytuację pod kątem zdrowia ludzkiego i zapobiegania powstawania chorób. 

Starosta zdecyduje, kiedy śmieci opuszczą Jasło

Ponadto skierowano wystąpienie do Starosty Jasielskiego o osobisty nadzór nad właściwym zagospodarowaniem odpadów i o określenie terminu ich usunięcia z terenu zamkniętego składowiska – czytamy w piśmie WIOŚ w Rzeszowie 

Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych dniach.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bezradna
Bezradna
2024 lat temu

Niech radna B. śmiało zaproponuje powodzianom aby pozostawili zalane odpady na miejscu tj. na ul. Szajnochy, Mickiewicza, Os. XX -Lecia i innych zalanych ulicach. Ta pani nie zauważyła, że to powodź naruszyłą przepisy – przyszła nagle , nie pytając radną o zgodę, narobiła dziadostwa i normalnie myślący człowiek, nie tylko radny, uzna, że należy posprzątać i szybko wywieźć odpady w bezpieczne miejsce. Tymczasem zacięta mina wskazuje, że przyszedł dobry moment dokopać, donieść, zabronić, oskarżyć itp. Kolejny obrońca środowiska, który nie zauważył tuż pod nosem sortowni w Wolicy, ale pilnuje wysypiska. I co z tego ma – nic dla osiedla, nawet… Czytaj więcej »

Jan
Jan
2024 lat temu

Szlak mnie trafia jak widzę głupotę urzędasów,którzy odpowiadają za zatopienie Jasła,swoją bezczynnością, a teraz nie pozwalają na wywożenie zmaltretowanego majątku jaślan.Decyzja władz kryzysowych jest godna poparcia i uznania,nie krytyki.To Ci co teraz podejmują sprzeciwy są winni tej klęsce Biorą kasę za nieróbstwo.Powinni być postawie ni przed prokuratorem.Podobnie jak niektórzy radni miejscy,którym d*** nie podlało.Skandal do n-tej potęgi.

www
www
2024 lat temu

pani eli na podwórko durna baba

Floriańczyk
Floriańczyk
2024 lat temu

To prawda radna nawet chodnika nie potrafi załatwić, tylko kuci się z każdym o wszystko nie mając racji.

Dawid
Dawid
2024 lat temu

Widać, że KUCIłeś się o dopuszczający z polskiego.

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

Pani B niech zajmie się zniszczonymi ulicami w Sobniowie i ciszą nocną na osiedlu wraz ze swoimi rozkrzyczanymi latoroślami.
Pani B niech nie zajmuje się sprawami na których się nie zna i które ją przerastają

XYZ
XYZ
2024 lat temu

Pomalutku spokojnie śmieci nie do pani Eli na podwórko tylko do osoby lub osób które zadecydowały o wywozie śmieci na zamknięte wysypisko A co do chodnika to nie pani B.pogłębiała rowy tylko firma na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg .Przecież ul.Floriańska to droga powiatowa .I tam z pretensjami a nie do pani B. A jak chodzi o zniszczone drogi w Sobniowie to co UM nie wie jakie są doskonale wie ale jak to w życiu ,musi dojść do tragedii na drodze wtedy znajdą się pieniądze na remont d róg .Jest powiedzenie że POLSKA TA DZIWNY KRAJ ,i z tym się zgadzam… Czytaj więcej »

passat
passat
2024 lat temu

Ad.Bezradna To nie radna Pani B. jest winna tylko ja jestem sprawcą tego namieszania. Tej samowolki dłużej nie da się tolerować. Trzeba było powiadomić Departament Gospodarki Odpadami w MŚ w Warszawie. W kryzysowych suatacjach trzeba dbać o zdrowie wszystkich mieszkańców i tych zamieszkałych w okolicach śmietnika. Prokuratura też powinna zająć się tym problemem, bowiem jest realne zagrożenie dla zdrowia okolicznych mieszkańców. Skażone odpady popowodziowe wirusami i bakteriami. Tam w tej chwili jest cała tablica Medelejewa i nie jest to obojętne dla zdrowia. A kto zapłaci za wywóz skażonych odpadów z wysypiska? A no ten, ktory podjął taką bezmyślną decyzję, bo… Czytaj więcej »

do Hurragana
do Hurragana
2024 lat temu

Pisz na Berdyczów lub do samego Obamy. Jeżeli mieszkańcy Żniwnej i okolic przeżyli tyle lat w tym sąsiedztwie , a nawet budują domy coraz bliżej składowiska, to znaczy, że to sąsiedztwo im lubuje. Nawet cocnieco mogą sobie od czasu do czasu wygrzebać. To, że nie ma obiektu utylizacji w Jaśle, to zasługa m.inn. radnej B. bo wraz z pozostałymi radnymi uwaliła dwukrotnie projekt takiego zakładu: w Gamracie i w Sobniowie. Na wysypisku nie ma żadnego zagrożenia- nikt się nie przewraca,nie umiera.Jest to normalne miejsce pracy dla wielu ludzi. Niektórzy protestujący w ogóle nie wiedzą gdzie ono jest. Odpady tam pozostaną… Czytaj więcej »

~zniesmaczony
~zniesmaczony
2024 lat temu

Ad.do Hurragana Co Ty wiesz o szkodliwości tego syfu a nic!! Z jednego domu przy ul.Żniwnej tylko 3 osoby zmarło na nowotwory i wiele innych osób z tej samej przyczyny. Ale co kogo to obchodzi. Najważniejsze dla urzędasów jest utrzymać czystość w mieście jak najmniejszym kosztem, a życie i zdrowie ludzi nie wchodzi w rachybę. My walczymy o ochronę środowiska dla naszych pokoleń. Jesteś obrońcą wysypiska, bo nie masz pomysłu na coś bardziej ekologicznego. Wyniki badań mnie nie interesują, bo zawsze bedą korzystne dla obrońców tego syfu. Wierzę, że przyjdzie taki dzień i te ponad 300 ludzi zablokuje dojazd do… Czytaj więcej »

oszołom
oszołom
2024 lat temu

do hurragana lecz sie czubku bo widze ze jestes chory błaznie :upset:

Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x