r e k l a m a
Wiadomości

Sporu na linii Kurowska – Kościow końca nie widać. Porządkujemy fakty!

Spór budżetowy między Klubem Platformy Obywatelskiej a Burmistrzem Miasta Marią Kurowską trwa. Dziś obie strony przerzucały się kolejnymi pismami.

Przypomnijmy jednak o co chodzi w sporze. Zaczęło się od wypowiedzi dla mediów radnego Romana Kościowa, który przedstawił zadłużenie miasta, a to jego zdaniem ma tendencję rosnącą. Przy tym radny powoływał się na analizy budżetu na 2010 rok wykonane przez Komisję Finansowo-Budżetową, gdzie zestawiono planowane zadłużenia od 2006 roku do 2010 roku.

Z kolei Miasto powołuje się na faktyczne zadłużenie, które jest niższe niż planowane, jednak nie uwzględnia zadłużenia na 2009 rok (szacunkowo ma ono wynieść 26 300 000 z zaplanowanego 35 527 015,91) i na 2010 rok (planowane jest ono na poziomie 45 mln zł.). Mimo braku dwóch ostatnich lat, faktyczne zadłużenie ma tendencję malejącą.

Jednak Klub Radnych PO twierdzi, że nie można porównywać planowanego zadłużenie na przyszły rok ze zrealizowanym w latach poprzednich.

Jeżeli chcielibyśmy porównać planowane zadłużenie ze zrealizowanym w latach poprzednich to otrzymalibyśmy fałszywy obraz. Dla przykładu porównując planowane zadłużenie na 2010 r. w kwocie 45 440 358,41 zł ze zrealizowanym w 2008 r. (rok 2009 nie został jeszcze zamknięty) w kwocie 24 495 964,67 to można byłoby wysnuć wniosek, że zadłużenie wzrasta o ponad 80% – pisał w odpowiedzi na pismo UM, Klub Radnych Platformy Obywatelskiej.

Kościow pomylił zadłużenie planowane z faktycznym?

Dziś Urząd Miasta sugerował, że radny wprowadził opinię publiczną w błąd, ponieważ pomylił planowane zadłużenie z zadłużeniem faktycznym.

Trudno nie zauważyć, że dla lat 2006-2009 użył kategorycznego sformułowania (wynosiło) określającego poziom zadłużenia miasta, a tylko dla wartości dotyczącej 2010 roku podał, iż jest to wartość planowana. Niedomówienie czy celowa manipulacja? – pyta w wydanym dzisiaj piśmie Urząd Miasta.

Klub Radnych PO odcina się od tego krótko:

Odpowiadając na kolejne zarzuty w stosunku do wypowiedzi radnego Romana Kościowa, Klub Radnych PO informuje, że wypowiedź ta dotyczyła budżetu na 2010.

Dodatkowo UM wysuwa zarzut, dlaczego radny nie posłużył się faktami tylko wartościami planowanymi?

Różnice między planowanym poziomem zadłużenia a faktycznie zrealizowanym na koniec roku budżetowego wynikają między innymi z dużego zaangażowania i skuteczności Burmistrz Miasta Jasła w pozyskiwaniu dodatkowych dochodów z funduszy unijnych i dotacji państwa oraz bardzo rzetelnego przeprowadzania przetargów, a także gospodarnego wydawania pieniędzy mimo szerokiego zakresu wykonywanych prac inwestycyjnych i remontowych – czytamy w piśmie UM.

W odpowiedzi na to Klub Radnych PO powtarza:

Aby rzetelnie porównać planowane zadłużenie na 2010 r. z latami wcześniejszymi jest oczywistym, iż należy porównać je do wcześniejszych planów – tłumaczy PO.

Maria Kurowska dziwi się z kolei brakowi rzetelności w przedstawianiu faktów ze strony PO.

Dziwi mnie fakt, iż dużo niższe zadłużenie miasta od planowanego i moje skuteczne starania w zakresie pozyskiwania dodatkowych zewnętrznych środków finansowych powodujących to obniżenie, nie są odbierane pozytywnie i budzą niepokój wśród radnych PO – mówi burmistrz Maria Kurowska.

Komisja finansowa była za budżetem i 6 poprawkami radnych

Miasto nie omieszkało również wspomnieć wątku związanego z faktem, że przedstawiony radzie przez burmistrza projekt budżetu na 2010 rok został wcześniej zaakceptowany przez Komisję Finansowo-Budżetową, której członkiem jest Roman Kościow. PO przypomina z kolei, że Komisja przyjęła projekt budżetu a głosowanie w tej kwestii przedstawiało się następująco: za 3 (w tym 2 członków z ramienia PiS), przeciw 0, wstrzymujących się 4.

Jednocześnie Komisja opiniowała pozytywnie 6 wniosków do budżetu zgłoszonych przez radnych lecz żaden z nich nie zyskała akceptacji przy uchwalaniu budżetu – dodaje Platforma.

PO kończy polemikę?

W dzisiejszym piśmie Platforma, prócz wyjaśnień, odcina się od dalszej dyskusji na ten temat, ponieważ uważa ją za wystarczająco jasną dla opinii publicznej:

Uważamy, że kolejna odpowiedź UM nie wnosi niczego istotnego do wcześniejszej polemiki w tej sprawie, zatem nie zamierzamy udowadniać że wielbłąd ma garba, gdyż jest to oczywiste. Klub Radnych PO przedstawił już wcześniej swoje argumenty i nie zamierza w nieskończoność wracać do tego tematu ponieważ staje się to już niepoważne. Mamy nadzieję, że opinia publiczna otrzymała już na tyle informacji aby mieć w tej sprawie swoje zdanie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
obserwator
2024 lat temu

MACIE rację PO ! Pani burmistrz absolutnie mnie nie:p przekonuje !

Sen
Sen
2024 lat temu

Dzielna Pani Burmistrz. Sama zdobywa środki zewnętrzne. Pytam więc po co jej tylu współpracowników? PO wykazało się zdrowym rozsądkiem i porównuje to co można porównać, czyli planowane zadłużenie. Nie wiem o co Pani Burmistrz toczy tak zacięte boje? Radny Kosciow skomentował planowane zadłużenie to mu wolno a pani Burmistrz niech się zabiera do roboty i zdobywa środki unijne i dotacje rządowe. Chcąc zredukować te plany zadłużenia do poziomu z lat poprzednich będzie musiała sporo się natrudzić długa przed nią droga i trudne zadanie. Już dziś powinna siedzieć w ministerstwach i zdobywać kasę dla Jasła a nie bawić się w potyczki… Czytaj więcej »

LPR- PZPR
LPR- PZPR
2024 lat temu

Takiej paplaniny Platformy to już nawet "najzdolniejszy radny" nie jest w stanie zrozumieć.Kościow jakiś taki pokrzywiony na tych zdjęciach….

LPR-PZPR
LPR-PZPR
2024 lat temu

Jeszcze jedno . "PO KOŃCZY ŻYWOT W JAŚLE", bo nawet na polemikę jej nie stać.

PObaniaczku
PObaniaczku
2024 lat temu

Panie baniak zajmij się pan dyrektorowaniem nie już pan tu na platformie podszywając się pod inne osoby
Wiem mści się pan za to że panna nie chcieli w platformie Obywatelskiej bardzo dobrze taka g…. społeczna jak ty powinna być na śmietniku historii.
idź na emeryturę dziadku jeden

Maria
Maria
2024 lat temu

Przecież w Jaśle PO nie istnieje,skąd więc ten klub???To jest pytanie ważne,bo z kimś co nie jest stroną jako podmiot nie powinno się prowadzić korespondencji.Aż się dziwię,że tego władza nie wie….

kaska
kaska
2024 lat temu

do Marji.Klub Platformy istnial istnieje i bedzie istnial.

baska
baska
2024 lat temu

kto szabelka wywija od szabelki ginie.

ace
ace
2024 lat temu

to od czego jest partia jeśli nie od polemiki i dyskusji nad sprawami publicznymi, przecież za to bierzecie pieniądze od obywateli, którzyśmy was wybrali,

ZQSKA
ZQSKA
2024 lat temu

DLACZEGO PANI BURMISTRZ TAK SIE PIENI PRZECIEZ ZOSTALO POWIEDZIANE TO CO ZOSTALO NAPISANE W TYM PANI BUDRZECIE………….:yes:NIE WIDZE TU ZADNEGO PROBLEMU.

pytajnik
pytajnik
2024 lat temu

1) w jaki to sposób środki z Unii zmniejszają zadłużenie, skoro aby dostać dofinansowanie, to trzeba mieć środki własne ????? a skąd je miasto może brać jak nie wystarcza budżetu na bieżące wydatki? trzeba się zadłużać, więc im więcej środków unijnych tym większe zadłużenie… 2) i byłoby OK, gdyby środki te szły na inwestycje prorozwojowe, głównie w infrastukturę konieczną do tworzenia miejsc pracy (gdzie strefa???!!!)… 3) tymczasem PiS biadolił, że kasy na wykup ziemii pod strefę nie ma, a kasę na pożal się boże deptak (mocno utrudniając dojazd od strony miasta do b. ważnej handlowo ulicy miasta!) i ślizgawkę (razem… Czytaj więcej »

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Czemu Pani Burmistrz ma takie czerwone uszy?

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Po w Jaśle istnieje i działamy !

ok
ok
2024 lat temu

A dzielny i rycerski radny Czeluśniak się nie wypowiada?

Noe
Noe
2024 lat temu

Platforma zatopiona!

Noe
Noe
2024 lat temu

Jasiu, ty masz jakieś zwidy! Przecież nie widać uszu Pani Burmistrz.:)

jola
jola
2024 lat temu

Dyzio bierz to wswoje ręcę, dlaczego się nieangażujesz w tą sprawę.

ixi
ixi
2024 lat temu

Pokretna "logika" Pisowcow tylko poglebia ich w oczach spoleczenstwa – niekompetencje, kretactwo, nieudolnosc – jak mozna HIPOTETYCZNE zadluzenie przedstawiac je jako KONCOWE?????
Licza sie FAKTY a nie domniemania!

jasiu
jasiu
2024 lat temu

A jaki ma nos dłuuugi.Czemu tak?

redaktor krosno
redaktor krosno
2024 lat temu

Ja pragne podziekowac redakcj za to ze nie opublikowala moje zdanie na temat kosciowa zajmia sie tym inne sluzby pozdrawiam redakcjo jasielska

Back to top button
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x