Wiadomości

Sprawa deptaka powraca. Czeluśniak: to samowola budowlana!

W ubiegłym roku zakończyły się prace budowlane deptaka przy jasielskim rynku. W wyniku przeprowadzonej przebudowy ulica została wyłączona z użytkowania jako droga. Przyjęta dzisiaj uchwała ma uregulować stan faktyczny i sposób zagospodarowania części ulicy Rynek po przeprowadzonej przebudowie.

Jasielski deptak zimową nocą

Jasielski deptak zimową nocą

Radny Krzysztof Czeluśniak miał wątpliwości, dlaczego Rada podejmuje tę uchwałę po zakończeniu budowy a nie przed jej realizacją.

Najpierw powinna być uchwała, pozwolenie na budowę, a później budowa. Tu było odwrotnie, najpierw budowa, zezwolenie i uchwała. Moje zdanie wyraziłem w protokole komisji rewizyjnej. Twierdzę z całą stanowczością, że w części ta inwestycja jest samowolą budowlaną – mówił dziś radny Czeluśniak.

Zdaniem władz miejskich zadanie zostało wykonane zgodnie z  przepisami prawa. Inwestycja została wykonana uchwałą budżetową, w której przeznaczono środki na jej realizację.

Przebudowa nastąpiła na podstawie zgłoszenia do starosty, w którym opisano jaki zakres jest planowany w tej inwestycji. Starosta nie wniósł  zastrzeżeń i została inwestycja wykonana zgodnie ze zgłoszeniem. Natomiast wyłączenie z ruchu tej ulicy nastąpiło również przez decyzję starosty, a to pociągnęło za sobą  zmianę organizacji ruchu – tłumaczył burmistrz Ryszard Pabian.

W głosowaniu za przyjęciem uchwały w sprawie pozbawienia części ulicy Rynek kategorii drogi gminnej za opowiedziało się 11 radnych, przeciw 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ace
ace
2024 lat temu

hmm wydaje mi się ze po prostu była ona drogą tylko jako droga "deptakowa"B) z wyłączonym ruchem:D może w ten sposób, a teraz jest "zwykłym" deptakiem

Logika obecnej władzy
Logika obecnej władzy
2024 lat temu

Najpirw wybudować deptak, potem uchwała, budować strefę bez kupna gruntów i prosić o dofinansowanie, podnieść sobie zarobki (albo premię), a potem podnieść podatki … itd.
Skąd oni są – chyba nie z Jasła bo traktują Jasło jak dojną krowę.

prawo
prawo
2024 lat temu

\Od kiedy podejmuje się uchwałę po zakończeniu inwestycji.Pan czeluśniak ma rację to widać jakie mądre towarzystwo tam siedzi.

BEZROBOTNY
BEZROBOTNY
2024 lat temu

RECZ PRECZ OD DEPTAKA !!!!! JA SOBIE TAM DEPTAM OD KIEDY STRACIŁEM PRACĘ I JAK SIĘ WŁADZA W JAŚLE NIE ZMIENI TO JESZCZE DŁUGIE LATA DEPTAĆ BĘDĘ Z BRAKU INNEGO ZAJĘCIA .

inżynier
inżynier
2024 lat temu

Pan Czeluśniak tym razem nie ma racji. Uchwała
o zmianie kategorii drogi publicznej powinna
być podjęta po wykonaniu robót budowlanych,
gdyż zatwierdza jedynie stan faktyczny i jest
częścią pewnej procedury wymaganej w takiej
sytuacji przez ustawę o drogach publicznych.

przeciwny
przeciwny
2024 lat temu

jechalem rano i widzialem jakie zatloczenie bo mks jzdzi ulica kadjegoi korki .Naco wogule ten deptakjak na okolo spalin cale tony

bud
bud
2024 lat temu

Tak "inżynierku", zezwolenie na budowę chałupy też się uzyskuje po jej wybudowaniu.

Hans
Hans
2024 lat temu

Znowu pytia dała znać o sobie.Niech mu śnieg pod butami nigdy nie topnieje i będzie skuty lodem!:lol:

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

@bud, Uchwała o zmianie kategorii drogi publicznej nie jest pozwoleniem na budowę, jak już coś piszesz to pisz z sensem.

beton
beton
2024 lat temu

krzysiu tak trzymaj będziemy cię wspierać w wyborach p.Kurowska niech odlicza dni

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do "bud" Trzeba rozróżniać pozwolenie na budowę
od procedury wykreślenia drogi z rejestru dróg
publicznych. Taka procedura w przypadku dróg
publicznych gminnych wymaga odpowiedniej uchwały
rady gminy, co zostało dopełnione.
Krytykując trzeba choćby w minimalnym zakresie
znać prawo.

a
a
2024 lat temu

czelusniak nie krzycz tyle bo tylko to potrafisz. znalazł sobie temat zastepczy.

popis
popis
2024 lat temu

Prawda jest taka że ten deptak to jest tak potrzebny jak łysemu grzebień. Dzięki niemu mamy ogólny chaos komunikacyjny w mieście i brak perspektyw na jego rozwiązanie. Mam nadzieję, że nowy burmistrz zajmie się tym tematem i przywróci z powrotem tę jakże potrzebną drogę.

mar
mar
2024 lat temu

Do inżyniera i Jaślanina. Rzuciliście się na tego bud'a jak burki na suchego kota, a chłop trafnie zauważył. Wystarczy przeczytać tekst, pod którym komentujecie i zwrócić uwagę jaka była kolejność tej wspaniałej inwestycji: "budowa, zezwolenie i uchwała". Więc dołączę się do bud'a i zapytam inżyniera, który rzekomo w minimalnym zakresie zna prawo. Jaki przepis pozwala na rozpoczęcie budowy domu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do mar Chłop rzeczywiście trafnie zauważył, ze nie buduje się domu bez pozwolenia. Nie zauważył
tylko, że mówi nie na temat, bo uchwała na sesji
Rady Miejskiej dotyczyła nie żadnej budowy a zmiany kategorii dotychczasowej ulicy miejskiej
tzn. pozbawienia tego odcinka statusu drogi
publicznej. Jeśli ktoś nie rozróżnia tych zagadnień to nadal będzie mówił " o niebie "
podczas, gdy uchwała była " o chlebie ".

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

@mar, Przed rozpoczęciem budowy musisz mieć prawomocne pozwolenie na budowę a wcześniej warunki zabudowy (jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania terenu) i już. Wystarczy poczytać Prawo Budowlane. Uchwała o wyłączeniu drogi z użytkowania nie jest konieczna do rozpoczęcia inwestycji. Nie mamy powodu sądzić, że inwestor czyli Miasto nie uzyskało wymaganego pozwolenia na budowę. To, że radny Czeluśniak twierdzi, że kolejność była "najpierw budowa, zezwolenie i uchwała" wcale jeszcze nie znaczy, że tak było faktycznie (chodzi mi o te dwa pierwsze etapy bo to, że uchwała była na końcu to już wiemy).

lolo
lolo
2024 lat temu

jak buduje garaz to musze miec zezwolenie,a tu buduja deptak na podstawie zgloszenia,gdzie jest nadzor budowlany,a moze rondo tez wybudowali bez zezwolenia.

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

czyli mogę wybudować dom a potem załatwieć formalności ?????????????????

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do ciekawy Tak możesz wybudować dom a potem np.
załatwić dla niego nadanie numeru, a nie przed budową. Tak samo najpierw wykonano deptak, a poźniej podjęto uchwałę o wykreśleniu tego odcinka z rejestru dróg publicznych i jest to
prawidłowa kolejność rzeczy. To nie była uchwała o przystąpieniu do wykonania deptaka!

Prawnik
Prawnik
2024 lat temu

Inżynier to nikt inny jak radny H.R z niego taki inżynier jak z koziej d….. Pała Biegły on nie jest ani w pismem ani w mowie a tym bardziej w prawie, na którym się nie zna baran jeden: Po 1: przed rozpoczęciem inwestycji potrzebna była uchwałą rady miasta na reorganizacje ruchu w miecie i uchwała rady miasta o zmianie ulicy na ciąg pieszy oraz zgoda starosty, który musi wyrazić na to pozwoleniem na piśmie przy budowie południowej pierzei zwanej deptakiem miasto takowej zgody nie otrzymało Po 2: na wszystkie nowe budowy są potrzebne pozwolenia na budowę miasto robiło to na… Czytaj więcej »

jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

Prawo budowlane
Rozdział 4
Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych
Art. 28. 1. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31.który dotyczy zgłoszenie i za ciula tam nie widzę żeby można było szgłosić deptak wiec Czeluśniak mam racie !

T.B
T.B
2024 lat temu

• inżynier ty albo zmień lekarza albo zmień dilera bo cos ci te farmaceutyki zmieniają pole widzenie i w przepisach prawa widzisz coś innego niż jest napisane może ty masz prawo ukraińskie :
które mówi: że ten który czyta ma zawsze rajcie bo wzorek mam sokoli ale tylko i wyłącznie tylko po marichułanie 😛 poszoł na uk
po co nam było taki Deptak budować chyba że bedzie tam pani burmistrz spacerować

bud
bud
2024 lat temu

Inżynierku i Jaślaninie. Może jeszcze raz, tylko bardziej prosto, specjalnie dla was.
Nasze władze wybudowały sobie trakt pieszy. Pan Czeluśniak mówi o tym, że przed rozpoczęciem robót nie było POZWOLENIA na budowę.A pan Pabian coś tam przebąkuje sobie o ZGŁOSZENIU przebudowy. Więc proszę was "znawcy prawa budowlanego" o zerknięcie w rozdział 4 tej ustawy, szczególnie na art. 29 i 30. Wskażcie mi teraz przepis, który pozwala na budowę traktu pieszego bez POZWOLENIA na budowę!
Dla mnie jest jasne. Albo ktoś z Urzędu Miasta przekroczył swoje kompetencje, albo ktoś ze Starostwa nie dopełnił swoich obowiązków.

K.S
K.S
2024 lat temu

Do a – ty de…. Lu jaki tamat zastępczy gaść ma jaja że o tym mówi.
To samowola budowlana za którą powinni siedzieć PIS-oweskie gady.
Kosztowało to podatników prawie milion złotych, na co to komu i ciekawe jakie firmy to robiły

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do bud art.29 ust.2 pkt 1 Prawa Budowlanego – nie wymaga pozwolenia na budowę remont obiektów budowlanych( w tym dróg ), art. 29 ust. 2 pkt 12 Prawa Budowlanego – nie wymaga pozwolenia na budowę przebudowa dróg , art.30
ust. 1 pkt 2 Prawa Budowlanego – roboty takie
wymagają zgłoszenia. Więcej ostrożności w wygłaszaniu pochopnych sądów.

mar
mar
2024 lat temu

Panie inżynierze. Znów przyłącze się po stronie trafnych uwag Pana bud'a. Zaleca Pan więcej ostrożności w wygłaszaniu poglądów, a ja Panu zalecę więcej uwagi w czytaniu. Pan bud pisał o budowie "traktu pieszego", a Pan podaje przepisy, które mówią o remoncie lub przebudowie DRÓG, czyli sytuacji, gdy droga pozostaje drogą. Zatem jeżeli zamierzano tylko wyremontować drogę, (na zgłoszenie), to dlaczego po inwestycji pozbawiono ją kategorii drogi publicznej? Tam od początku zamierzano wybudować deptak – co do tego nie ma wątpliwości. Gdyby od początku było na tą inwestycję było pozwolenie na budowę ("traktu pieszego"), to przyznałbym Panom rację, że podjęcie uchwały… Czytaj więcej »

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do mar Kompletny brak logiki w Pana rozumowaniu, a wszystko na zasadzie czepiania się wszystkich i o wszystko. W momencie zgłaszania przez Urząd Miasta robót bez wątpliwości była to droga publiczna ( i chyba jeszcze jest dopuki nie zakończy się procedura
jej wykreślenia z rejestru dróg publicznych )
Jeśli wiec było jakieś zgłoszenie to dotyczyło ono zapewne drogi.

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

@mar, Miasto mogło przeprowadzić tą inwestycję na dwa sposoby (oba zgodne z prawem), łatwiejszy (zgłoszenie, budowa, uchwała) lub trudniejszy (uchwała, pozwolenie, budowa). Wybrało łatwiejszy, czemu nie należy się dziwić (każdy logicznie myślący by tak zrobił). Może niektórzy lubią sobie pewne rzeczy utrudniać ale normą ludzi myślących jest upraszczanie.
Radny Czeluśniak a za nim niektórzy "podatnicy i wyborcy" po prostu szukają problemu tam gdzie go nie ma.

mar
mar
2024 lat temu

Panie inżynierze! Z punktu widzenia Prawa budowlanego nie ma znaczenia co jest na placu potencjalnej budowy, tylko co tam ma być i jakie mają być wykonywane prace. Według Pana rozumowania mogę sobie na zgłoszenie remontować przydomowy budynek gospodarczy, a później stwierdzić, że to będzie mieszkalna część domu. Gratuluję. Panie Jaślaninie co to znaczy, że można sobie coś robić na podstawie procedury Prawa budowlanego na dwa sposoby? Po co zatem ustawodawca wprowadził przepis art. 30 ust. 6 pkt 1 ??? "Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę". Ja Panowie niczego… Czytaj więcej »

inzynier
inzynier
2024 lat temu

do mar Panie mar art.29 ust. 2 pkt 1 Prawa Budowlanego mówi, że remont każdego obiektu
budowlanego ( za wyjątkiem wpisanych do rejestru
zabytków ) zwolniony jest z pozwolenia na budowę.
Po co więc to Pana filozofowanie i mnożenie
dziwnych przykładów ?

entice
entice
2024 lat temu

Do Pana Inżyniera "W momencie zgłaszania przez Urząd Miasta robót bez wątpliwości była to droga publiczna ( i chyba jeszcze jest dopuki nie zakończy się procedura" …. Mam pytanie? Czy skoro jest to nadal droga publiczna mogę od jutra znów zacząć nią jeździć?

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do entice Skoro jak przypuszczam ma Pan prawo jazdy, to powinien Pan wiedzieć, że może Pan
jeździć według znaków drogowych. Za właściwe oznakowanie dróg odpowiada ich zarządca. Postawienie nowych znaków drogowych nie wymaga
zaś pozwolenia na budowę, a co najwyżej zatwierdzenia zmiany organizacji ruchu.

mar
mar
2024 lat temu

Panie inżynierze. To nie jest żadne filozofowanie. Pokazuje tylko jak według Pana rozumowania można byłoby "obchodzić" przepisy. Tylko tyle i aż tyle!!!
O jakim remoncie Pan pisze??? Skoro to już nie jest droga, bo uchwałą, o którą kłóciliście się wyżej, zrobiono z tego "trakt pieszy"??? Jeszcze raz Pana zapytam, czy jak remontuje przydomowy budynek gospodarczy na podstawie zgłoszenia, to później mogę z tego zrobić część mieszkalną???

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do mar Pisałem o tym już wyżej, lecz w odpowiedzi na Pana natarczywe pytania wyjaśniam,
specjalnie dla Pana ponownie:
1) zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkanie bez wątpienia
wymaga działań na podstawie Prawa Budowlanego
2) Zmiana ulicy przeznaczonej do ruchu
pojazdów samochodowych na " deptak " wymaga
natomiast ustawienia odpowiednich znaków
drogowych ( zakaz ruchu pojazdów ) i wykreślenia ulicy z rejestru dróg publicznych
na podstawie przepisów o ruchu drogowym
i o drogach publicznych, a nie decyzji z
Prawa Budowlanego ( tym sie różni w tym przypadku budynek od drogi ).
Zapamięta Pan ?

bud
bud
2024 lat temu

Eh… się dyskusja rozwinęła. Widzę, że mar kuma czacze i jest zorientowany w prawie budowlanym. Ja tak w miarę i bez takiego "hulania" po przepisach. Ale może jeszcze dwa zdania. Inżynierku, to nie była tylko zmiana w organizacji ruchu na tej drodze (wyłączenie jej z ruchu). To była likwidacja drogi i budowa traktu pieszego. Nie będę ci snuł różnych uzasadnień, tylko poszukaj sobie w internecie i zwróć uwagę – w całej polsce takie inwestycje robi się po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do bud Jako stary drogowiec zapewniam Cię , że
w całej Polsce przebudowy dróg robi się na
" zgłoszenie " . Mar kuma te sprawy mniej więcej
tak jak ty. Dla przykładu , zeby daleko nie
szukać ( po internecie ), takie rondo
" Solidarnosci " w Jaśle na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych wykonano, jako przebudowę drogi, na podstawie " zgłoszenia "
dokonanego u Wojewody.

beton
beton
2024 lat temu

Dziś pierwszy dzień wiosny, więc mam pytanie do wszystkich inżynierów i wszystkich zarządców Jasła Czy na wykonanie Marzanny potrzebuje uchwały Rady Miasta dziś czy jutro a może wystarczy taka za rok????

mar
mar
2024 lat temu

Czasami trzeba zaglądnąć do archiwum. 😀 Panie inżynierze. Ja i bud o trakcie pieszym, a Pan swoje o drodze. To gdzie ta droga???

inżynier
inżynier
2024 lat temu

do mar Jeszcze raz łopatologicznie. Gdy Miasto
zgłaszało przebudowę była to jeszcze droga.
Później zamknięto ruch dla pojazdów
i uruchomiono procedury wykreślenia drogi
z rejestru dróg publicznych. W momencie więc
dokonywania zgłoszenia mówić można było wyłącznie o drodze. Paniał wreszcie.

bud
bud
2024 lat temu

No właśnie inżynierku dlatego było to ominięcie prawa. Od początku planowano budowę traktu pieszego, ale zgłoszono remont drogi. Zresztą i tak cie nie przekonamy, więc szkoda pisać więcej.

Zobacz także
Close
Back to top button
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x