r e k l a m a
Wiadomości

„Sprawne Smoki” walczą o niepełnosprawne dzieci

Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży „Sprawne Smoki” powstało rok temu 10 stycznia 2009 r. Członkami Stowarzyszenia są rodzice dzieci niepełnosprawnych, fizjoterapeuci, lekarze oraz sympatycy.

Celem stowarzyszenie jest utworzenie centrum rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, ponieważ w powiecie gorlickim i jasielskim nie ma takiego ośrodka.

Najbliższy ośrodek wczesnej interwencji, gdzie dziecko mogłoby być zdiagnozowane i poprowadzone od najwcześniejszych miesięcy jest w Potoku koło Krosna oraz w Nowym Sączy i Tarnowie – mówi w rozmowie z Piotrem Chojeckim, Dorota Niedźwiedzka, prezes Stowarzyszenia „Sprawne Smoki”

Wprawdzie są przychodnie, które przyjmuję dzieci, ale nie ma specjalistów, aby prawidłowo prowadzili dziecko, żeby robiły ono postępy od pierwszego roku życia. Brakuje zarówno odpowiedniej diagnostyki neurologicznej dzieci jak i rehabilitacji.

Posłuchaj rozmowy Piotra Chojeckiego (Radio Via) z Dorotą Niedźwiedzką

Lekarza neurologa dziecięcego nie ma zarówno w przychodniach jak i w szpitalu w Gorlicach. Jest prywatny gabinet do którego dojeżdża raz, czy dwa razy w tygodniu lekarz z Tarnowa. Na ten czas lekarze odsyłają dzieci do nowego Sącza albo Tarnowa – tłumaczy Dorota Niedźwiedzka.

Dzieci są w o wiele gorszej sytuacji niż dorośli. Dorosły, nawet, jeśli musi udać się na leczenie do odległej miejscowości, może jechać sam, ewentualnie z drugą osobą. Kiedy wyjeżdża dziecko, musi z nim jechać opiekun, najczęściej matka, oraz kierowca, najczęściej ojciec. Niejednokrotnie pozostawiają oni resztę dzieci pod opieką trzeciej dorosłej osoby. Ile to kosztuje, i na ile dezorganizuje codzienne życie – łatwo sobie wyobrazić i wyliczyć.

Stowarzyszenie chciałoby, aby specjaliści byli jak najbliżej pacjentów. Stowarzyszenie dąży do utworzenia Specjalistycznego Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży działającego na w/w terenie, pozyskania środków na szkolenie kadry fizjoterapeutycznej, zapraszania specjalistów, którzy będą prowadzili prelekcje oraz konsultacje medyczne

Obecnie Stowarzyszenie prowadzi już wolontaryjną działalność w dzierżawionej od gorlickiego szpitala sali gimnastycznej znajdującej się przy Poradni Rehabilitacyjnej. Opieką objęte zostało 18-oro dzieci z różnymi schorzeniami wymagającymi stałej rehabilitacji.

Ciągle brakuje jednak pieniędzy. Osoby chcące wesprzeć stowarzyszenie mogą to zrobić wpłacając pieniądze na konto.

Numer konta:
Bank Spółdzielczy w Gorlicach 11 8795 0005 2001 0022 4578 0001

Wszystkie informacje na temat stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: http://www.sprawnedzieci.22web.net/

kk, pch
Jaslonet.pl

Cały wywiad w Radiu VIA – w magazynie „Okiem Reportera”, Piątek, godzina 15:15. – 94.1 FM Jasło.


Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x