r e k l a m a
Wiadomości

Sprzątanie, dezynfekcja, odbudowa wałów – Jasło po powodzi

Podsumowanie bieżących działań i wytyczenie zadań na najbliższe godziny było tematem posiedzenia Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się  6.06. w niedzielę w Urzędzie Miasta w Jaśle.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb biorących udział w akcji usuwania skutków powodzi. Podsumowano bieżące  działania prowadzone na terenie miasta. Jednym z kluczowych zadań do wykonania jest sprawa wywozu śmieci. W chwili obecnej trwa w Jaśle intensywne sprzątanie; do wywozu odpadów skierowano 10 dużych kontenerów, 30 małych, oraz 6 śmieciarek. Wszelkie sprawy dotyczące wywozu śmieci mieszkańcy mogą zgłaszać pod nr tel. 0 13 445 57 58, 0 13 446 40 14 lub 502 682 920.

osiedle Szajnochy

Kolejną ważną sprawą poruszoną podczas obrad była kwestia zabezpieczenia epidemiologicznego mieszkańców i pracowników służb pracujących bezpośrednio na terenach zagrożonych skażeniem oraz sklepów spożywczych, w których zalany był towar. Na terenie Jasła zalanych zostało 7 sklepów. Wszystkie te placówki są obecnie pod kontrolą SANEPID-u, trwa w nich sprzątanie. Szczepieniami objęci są strażacy i pracownicy ekip sprzątających. Szczepionki przeciw tężcowi dostępne są we wszystkich placówkach służby zdrowia. Podczas największego przyboru wód służby medyczne dotarły ze szczepionkami nawet do ludzi odciętych przez wodę od świata. Akcję szczepień ochronnych koordynuje Miejsko – Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Jaśle.

Podczas posiedzenia podjęto istotną dla wielu mieszkańców miasta i regionu decyzje o czasowym zamknięciu placu targowego i bazaru przy ul. Zielonej w Jaśle. Teren ten został w czasie powodzi zalany, a w związku z tym, że sprzedawana jest tam żywność, wymaga on bardzo dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji.

Odbudowa wałów na rz. Jasiołce

Przedmiotem dyskusji była również sprawa wałów w Jaśle. W chwili obecnej są dwie kontrolowane wyrwy w wałach; na os. Gądki (wał rzeki Ropy) i na ul. Szajnochy (wał lewy rzeki Jasiołki). Omówiono kwestie naprawy wałów. Padła propozycja, by w miejscach przerwania wałów zainstalować śluzy, które pozwolą puścić wodę w przypadku kolejnego ewentualnego przyboru wód. Temat ten zainteresował uczestniczącego w obradach wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Rzońcy, który zwrócił się z prośbą o przesłanie mu niezbędnej dokumentacji do podjęcia tej inwestycji i obiecał pomoc w jej realizacji.

Zebrani wysłuchali także raportu z działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przez cały czas trwania powodzi pracował w swojej siedzibie oraz poprzez zamiejscowe punkty, w których wydawana była żywność, woda i środki higieny.

Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej poinformował o działaniach ratowniczych, wypompowywaniu wody z zalanych posesji i o przybyciu do Jasła grupy podchorążych pożarnictwa z Warszawy, którzy są zaangażowani w pomoc powodzianom.

UM Jasła

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

12
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
miniubetisuper-sJurekINA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jaślanie
Gość
jaślanie

Dzięki ci Kuorwska za wały na Gądkach.

beti
Gość
beti

wszystko wszystkim w firma oraz inni pomagają w sprzątaniu ale dlaczego to wszystko jest wywożone na nieczynne zamknięte wysypisko w Jaśle przy rzece Jasiołce która też od czasu do czasu przypomina o sobie. Dziwi mnie że epidemia zagrażała zalanej części miasta ale jak śmieci są na czaszy śmietniska to co epidemia nie zagraża? Przecież w tamtym rejonie są osiedla zamieszkałe przez ludzi ! Ale to jest tak – śmieci się wysypie, ziemią przyprószy (albo i nie )deszczyk popada i pójdą wszystkie "minerały i witaminki" do wody potem do rzeki i popłyną sobie w siną dal a smród i reszta zostaną… Czytaj więcej »

super-s
Gość
super-s

nasze miasto bylo piekne i zielone?

Jurek
Gość
Jurek

A kiedy wytną krzaki i drzewa pomiędzy wałami , aby nie tamowały wody. Idźcie i zobaczcie jak wyglada teren pomiędzy wałami na Wisłoce od ławy do mostu na ulicy Mickiewicza ? To jeden wielki syf i malaria.

INA
Gość
INA

PANI BURMISTRZ CHYLE PRZED PANIA CZOLO I MODLE SIE ABY NASZE MIASTO ZNOWU BYLO PIEKNE I ZIELONE JAK PRZED KATAKLIZMEM Z OGOLNA POMOCA MUSI SIE UDAC

yorker
Gość
yorker

Kurowska niech się cieszy, ze jasielski EKOMAX bez zadawania pytań przysłał do miasta wielkie kontenery!
Inaczej byłoby cieniutko… gniłoby to wszystko wiele dni, zanim firma z Podhala zdążyłaby to posprzątać… epidemia jak znalazł!
Swego nie znacie a cudze chwalicie! Sami nie wiecie co posiadacie!

Ewa
Gość
Ewa

Mieszkam na osiedlu Szajnochy zosałam zalana i mam mnóstwo sprzątania, głowę zmęczoną i ciało – dopiero dzis mogłam zobaczyć co dzieje się troche dalej ode mnie…. To jest straszne!!!
Ale ludzie kochani! Wielkie dzięki należą się wszystkim którzy przyszli nam z pomocą!!! Każdy strażak, sprzątacz i kto tylko niósł pomoc nam wszystkim to naprawdę WIELKI CZŁOWIEK!!!!!Przestańcie tylko zrzędzić- może ktoś potrzebuje waszej pomocy………

anonimka
Gość
anonimka

Wine za zalanie Jasła i okolic jest Klimkówka:upset:

Obserwator za wielkej wody
Gość
Obserwator za wielkej wody

Wały w Jaśle spełniły swoją rolę. Zbiorniki na Ropie powinny być retencyje a nie rekrartywne.! Dlatego nas zalało!

pismajker
Gość
pismajker

Jeszcze tak 2 dni i będzie epidemia zarazy na osiedlach w Jaśle.A póki co to jest totalny chaos i brak informacji dla mieszkańców z terenów popowodziowych.Czy super kobieta w czerwieni jest w stanie wydawać sensowne decyzje?Póki co to tylko widzę jak biega nerwowo po osiedlach ,ale to i tak żadnego efektu nie da.
Zwały smieci są nadal-w piwnicach smród i szlam -jak nam dzisiaj przygrzeje 30 st to na pewno wyjdą na wierzch jakieś nowe odmiany robaczków.

pismajker
Gość
pismajker

I JESZCZE JEDNO…niech ktoś pomysli że ludzie z terenów zalanych nie maja dostepu do internetu ,tv więc apele przez ten środek masowego przekazu nie ma najmniejszego sensu.

miniu
Gość
miniu

Jak zwykle najlepszy w sztabie kryzysowym byl pan Pabian ,pelen arogancji i poczucia wyzszosci nad plebsem zalanym przez wode i smiacym miec jakies pretensje do jasniepana,bylo takie powiedzonko ,ktore swietnie oddaje nature tego czlowieka,,wysoki jak brzoza a glupi jak koza,, empatia to uczucie nieznane temu panu zyjacemu na koszt Jaslan

Close
X