r e k l a m a
Wiadomości

Sprzątanie, dezynfekcja, szczepienia – Jasło walczy z brudem i chorobami

W takich miejscach jak wysypisko śmieci przy ul Żniwnej widać  ogrom zniszczeń, jakie dotknęły jaślan. Do tej pory przywieziono tam 1tys. ton śmieci. Ale sprzątanie po wielkiej wodzie nadal trwa.  

Nieczynne składowisko zostało tymczasowo otwarte w sobotę 6 czerwca. Przez tan czas kontenerowce zrobiły 350 kursów, a składowisko wypełniło się 100 tonami śmieci. Wielkogabarytowe odpady np. meble są składowane oddzielnie i zostaną przekazane na opał. Reszta wywożona jest na koronę wysypiska.

Obecnie korona wysypiska wypełniona jest w 1/15, a górna jego część to obszar 4,5 ha., więc jesteśmy w stanie przyjąć znaczną ilość śmieci – przekonuje Józef Rydarowicz, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Jaśle.

Dopiero po zakończeniu sprzątania zostaną one wywiezione z Jasła.

Dezynfekcja dla wybranych?

W mieście rozpoczęło się dezynfekowanie zalanych osiedli. Pierwsza partia środków została wyczerpana. Wczoraj (we wtorek) sanepid zamówił 2 tony chloraminy i wapna chlorowanego a Miasto dodatkowo pół tony wapna chlorowanego.  

Sanepid przekazuje nam te środki i my je rozprowadzamy, jednym z takich punktów jest punkt przy gimnazjum nr 2 w Jaśle gdzie takie środki dezynfekujące udostępniamy mieszkańcom – mówił we wtorek Maciej Jagielski z Miejskiego Sztabu Kryzysowego.

Jak nas poinformowano w sztabie, środki wydawane są osobom indywidualnym jak i przewodniczącym osiedli.

Każdy otrzymuje instrukcję postępowania z takimi środkami. Również przewodniczący osiedli biorą środki i rozprowadzają je na osiedlach, sprawdzając wcześniej ile osób potrzebuje na danym osiedlu takich środków dezynfekujących – mówi Jagielski.  

Odwiedziliśmy wczoraj punkt wydawania środków dezynfekujących przy gimnazjum nr2, tam dowiedzieliśmy się, że środki wydawane są jedynie dla zakładów pracy, natomiast osoby indywidualne mogą otrzymać ten sam środek, ale wydawany jest tylko do czyszczenia studni.  

Spółdzielnie mieszkaniowe, osoby prywatne muszą we własnym zakresie postarać się o takie środki – na dzień dzisiejszy (wtorek 8 czerwca – przyp. red.) są takie wytyczne – mieszkańcy muszą sobie te środki sami zakupić – poinformowano nas w punkcie.

Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Jaśle. Jak poinformował nas jeden z pracowników, spółdzielnia zabezpieczyła środki. Dowożone są one na osiedla, jednak odkażanie odbywa się doraźnie.  

Dopiero po uprzątnięciu piwnic i mieszkań z mułu i szlamu można przeprowadzić skuteczną dezynfekcję – poinformował nas jeden z pracowników.  

Nie wszystkie przychodnie włączyły się w akcję szczepień

Trwa akcja szczepień przeciwko tężcowi. We wszystkich państwowych przychodniach w mieście i w gminie Jasło można zaszczepić się przeciwko tężcowi. Ze szczepień dziennie korzysta kilkaset osób. Lekarze dojeżdżają do pacjentów.

Mamy zapas szczepionek, otrzymujemy je od powiatowego inspektora sanitarnego – mówi – inspektor sanitarny w Jaśle, podkreślił, że do szczepień w pierwszej kolejności powinni być kwalifikowani ci, którzy doznali zranienia i ci, którzy bezpośrednio brali udział w akcji powodziowej – mówi Rober Snoch, dyrektor Samodzielnego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaśle.  

Szczepienia nie dotyczą  dzieci do 18 roku życia, ponieważ wszystkie dzieci, które są szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień są uodpornione przeciwko tężcowi i innym chorobom. U dorosłych mogą występować inne choroby.  

Jest szereg chorób, jakie może nieść za sobą powódź. Największym zagrożeniem jest żółtaczka typu A, zwłaszcza przy utrzymującej się wysokiej temperaturze – są to szczepienia bardzo drogie, ich niestety nie sponsoruje skarb państwa – tłumaczy Snoch

Inne dolegliwości, jakie występują  u osób znajdujących się na terenach zalanych, to głównie nieżyty żołądkowo – jelitowe, spowodowane niewłaściwą higieną.

Od soboty można zaszczepić  się w przychodniach w Jaśle w Rafinerii, na ul. Baczyńskiego w Pektowinie, na ul. Mickiewicza a także w wiejskich ośrodkach zdrowia w Osobnicy, Warzycach i Szebniach.  

W poniedziałek jako jedyny ośrodek niepubliczny, w akcję szczepień włączył się NZOZ Medyk.  

Nie ma tutaj tej pełnej koordynacji między publicznymi a niepublicznymi ZOZ-ami. My obejmujemy swoją opieką 30 tys. osób, jesteśmy największą jednostką i robimy tyle, ile możemy – mówił we wtorek Robert Snoch.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
2024 lat temu

Jak by zamiast Jasielskich osiedli były to osiedla Kozanów to już by strażacy tak zrobili że woda by nie weszła. Mówiąc z grubsza osiedle Krasińskiego nie było wcale chronione. Nie było ŻADNYCH worków z piaskiem ani nic! To POlska rządzona przez PO!:upset:

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

miasto pół tony wapna zakupiło,czy to nie kpina ?,a ile kosztowały wycieczki królowej po wałach z turystą kandydatem ?,może szukali koparki i piasku ????????????

ben
ben
2024 lat temu

"….To POlska rządzona przez PO!" Jakbyś nie wiedział w jaśle rządzi PIS ciemna maso…. idź pomagaj ze swoją królową w sprzątaniu kościoła

jacek33TRZCINICA
jacek33TRZCINICA
2024 lat temu

Rzeczywiście z jasielskiego spzoz-u jeżdzili karetką po zalanych terenach i szczepili w sobote od rana i całą niedzielę,na baczyńskiego 3 pielęgniarki i 3 lekarzy szczepiło cały czas,ściągali szczepionki z zamkniętych placówek,nawet ze szpitala,chyba stanęli na wysokości zadania,dzięki
ps
a dyrektor też sam szczepił i w sobotę i w niedziele go widziałem

lupus
lupus
2024 lat temu

Zadnej łaski nikomu nie robili to ich statutowy obowiązek ale chłopie możesz być pewny że za jakiś czas wezmą za to kasę B)B)

Alex
Alex
2024 lat temu

No to ben powiedz jakie jest biuro poselskie w Jaśle?? Tylko biuro PO 🙁 brak PIS

gnadobaruposake
gnadobaruposake
2024 lat temu

do "alex", no i bardzo dobrze!

Szzzz
Szzzz
2024 lat temu

Biuro PIS jest obok kina syrena "ciemna maso" ;P

mrówa
mrówa
2024 lat temu

ja zagłosujecie na PO to wtedy ani tyle nie bedzie pomocy tusk i całe PO nas wykończą obietnice i to wszystko

TM
TM
2024 lat temu

Enzosmedyk – chyba przez telefon podawali nazwę, a ktoś, kto to pisał niestety dał ciała.
Dla niezorientowanych – powinno byc NZOZ Medyk (Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej)

Jaslanin
Jaslanin
2024 lat temu

Pis już nas wykonczył,ale jak zagłosujecie na nich ,to będziecie mieli zaporę i nikogo nie zaleje tak nam obiecują ,więc głosujcie mochery……………….

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

Oj ludzie o czym Wy piszecie tylko polityka w obliczu takiej tragedii obrzucacie się błotem i jeden drugiemu tylko dogryza.Po powódź to PiS czy PO zrobiła NIE !!!! to Matka Natura więc weźcie zastanówcie się trochę co piszecie bo jak takie wywody i przepychanki czytam to tracę nadzieję na lepsze jutro może idźcie na miasto i popytajcie komu trzeba pomóc to wtedy dobrze zrobicie > Teraz liczy się czynna pomoc a nie wywody !!!

m_m
m_m
2024 lat temu

alex… we wrocku kozanów zalało, prezydent twierdził że mieszkańcy mogą być spokojni…i co? pływał cały kozanów… dopiero przy 2 fali udało się uratować, a to dlatego że pół wrocławia sie zmobilizowało…

raaaaa
raaaaa
2024 lat temu

Od soboty każdy potrzebujący za darmo może zaszczepić się w przychodniach SPMG ZOZ

janas
janas
2024 lat temu

Ludzie zastanówcie sie nad sobą wyjdzie z tych śmierdzących bloków i ruszcie sie do roboty bo nikt wam piwnic za was nie wysprząta tak samo nikt nie ma obowiazku was szczepic tak sie nauczyliscie ze wszystko byście chcieli za darmo i jeszcze bez wychodzenia z domu

Alex
Alex
2024 lat temu

Jest biuro PIS a nie biuro posła/senatora z PISu. To jest wielka różnica. Głosujcie na PIS! Kozanów przynajmniej bronili ale woda się wdarła a tu NIC NIE ROBILI. GŁOSUJCIE NA PIS!

tylko Kaczyński!
tylko Kaczyński!
2024 lat temu

Jarosław Kaczyński nie jest za prywatyzacją służby zdrowia i nie trzeba będzie płacić za wizytę w szpitalu za co zabiera się platforma w pierwszej kolejnosci..wiec to chyba oczywiste na kogo bedziemy glosowac chociazby z tej perspektywy!

jacek33TRZCINICA
jacek33TRZCINICA
2024 lat temu

Dobrze poinformowany jesteś. Za dobrze:D

zak
zak
2024 lat temu

A ja głosuję na PO bo już mam dosyć nieudaczników z PiS i tej mumii z której chcą zrobić prezydenta.Wyobraźcie sobie jak kolo będzie wyglądał za rok,dwa,czy za pięć.

mr
mr
2024 lat temu

a co z KOMARAMI??????????????????????!!!!!!!!!!!!!!

Daniel
Daniel
2024 lat temu

Czekam na kontynuacje

Back to top button
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x