Wiadomości

Sprzęt fundacji Owsiaka trafi tylko do OSP. Państwowa straż czuje się pominięta

Komenda Straży Pożarnej w Jaśle podczas czerwcowej powodzi
Wsparli organizację akcji “Stop Powodziom” w ramach Wielkiej Orkiestry licząc na to, że sprzęt do usuwania skutków powodzi trafi do Jasła. Teraz okazało się, że sprzęt trafi i to do 11 jednostek OSP w powiecie jasielskim, jednak Państwowa Straż Pożarna w Jaśle nie dostatnie nic.
Podczas jednodniowej akcji WOŚP do puszek trafiło 2 644 507,34 zł, z czego w samym Jaśle 3 374,54 zł. Za zebrane pieniądze fundacja kupiła łącznie 200 motopomp pływających, 100 motopomp do wody zanieczyszczonej, 130 agregatów jednofazowych oraz 15 agregatów trójfazowych.
W zbiórkę włączyły się także Państwowe Straże Pożarne, bo zgodnie z zapowiedziami Jurka Owsiaka sprzęt miał trafić głównie do zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Jasielscy strażacy z PSP zorganizowali w swojej jednostce dzień otwarty, były pokazy ratownictwa i gaszenia pożarów.
Lista jednostek, które chciały otrzymać nowoczesny sprzęt obejmowała ponad 1300 pozycji. Wsparcie otrzymają 444 Ochotnicze Straże Pożarne, wśród nich 11 OSP w powiecie jasielskim – w Brzyskach, Dębowcu, Gorzycach, Brzyszczkach, Niegłowicach, Żółkowie, Kołaczycach, Krempnej, Skołyszynie, Tarnowcu i Zawadce Osieckiej.
Co cieszy, bo jest to duże wyróżnienie dla powiatu i wzmocnienie jednostek ochotniczych, które często nie mają takiego wsparcia sprzętowego, jak ich koledzy z PSP. Ponadto współdziałają z jednostkami państwowymi a często są pierwsi na miejscu zdarzenia.
Wiesław Latoszek, komendant Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle czuje jednak rozczarowanie decyzją fundacji Jurka Owsiaka. Nie ukrywa, że liczył na pomoc, bo jednostka ucierpiała podczas ostatniej powodzi.
Podobnego zdania jest organizator letniego finału WOŚP Tomasz Strzępek
Jestem zaskoczony, to przykre, że tak się stało – mówi Tomasz Strzępek, organizator WOŚP – Inne były ustalenia, pieniądze miały trafić także do Państwowych Straży Pożarnych, które pomagały jaślanom i same poniosły straty – mówi Strzępek.
Strzępek dodaje, że taka sytuacja może wpłynąć na osłabienie zaufania. – Możliwe, że będzie dużo ciężej współpracować – mówi. Tym bardziej, że w Jaśle zaufanie do fundacji wykuwane jest mozolną pracą.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wośp
wośp
2024 lat temu

gdyby nie akcja w Skołyszynie to akcja w samym Jale wypadłaby jeszcze gorzej.

MarzenaR
MarzenaR
2024 lat temu

no i co z tego.. i tak łączna wartość sprzętu przekazana do osp jest wyższa od tych marnych 3 tysięcy zł zebranych w Jaśle.. a osp jest słabiej wyposażone od psp

fifirifi
fifirifi
2024 lat temu

Marzena a co ma OSP ktore nie jest z Jasla do pieniedzy ktore zebrano w Jasle.Jasło nic nie dostalo a kase zebralo,wiec chyba jednak cos nie tak

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x