Wiadomości

Stęgowski nie jest już dyrektorem "Chemika". Odsłaniamy kulisy sprawy

Marek Stęgowski nie jest już dyrektorem Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Od 1 września jego obowiązki przejął Mariusz Pochroń, nauczyciel z tej szkoły.

Marek Stęgowski jako dyrektor ZS nr 3, oprowadzał
po zalanej szkole Jarosława Kaczyńskiego

W tym roku mijała kadencja Marka Stęgowskiego. Zgodnie z obowiązującym prawem Zarząd Powiatu mógł rozpisać konkurs na nowego dyrektora. Mógł także przedłużyć o 5 lat pełnioną funkcję, tym bardziej, że Stęgowski już 10 lat dyrektorował w „Chemiku.”

Kmiecik i Lechowski mówią co innego

Wybrano trzecie, przewidziane prawem rozwiązanie. Ze względu na czerwcową powódź i rozpoczęte przez Stęgowskiego starania o naprawę szkód popowodziowych, zdecydowano o przedłużeniu o kolejny rok szkolny kadencji dyrektora.

W związku z tym, że wystąpiła powódź i „Chemik” bardzo ucierpiał, Zarząd postanowił, że w Zespole Szkół nr 3 zostanie przedłużona kadencja pana dyrektora o jeden rok. Tak, aby ta osoba, która ma doświadczenie, ten proces remontu szkoły przeprowadziła – mówił podczas sesji powiatowej Adam Kmiecik.

Na to jednak (przedłużenie o rok) nie wyraził zgody kurator. Jego zdaniem zarząd powinien rozpisać konkurs lub przedłużyć Stęgowskiemu kadencję o 5 lat. Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy w Kuratorium, powodem odmowy była argumentacja Witolda Lechowskiego, która odbiega od tego, co przedstawił Adam Kmiecik.

W piśmie jakie pan Lechowski do nas napisał, uzasadnił to, że pragnie w ciągu najbliższego roku szkolnego dokonać własnej i pełnej oceny jego pracy (Marka Stęgowskiego – przypis redakcji) jako zarządzającego jednostką  – dowiedzieliśmy się dziś w Kuratorium Oświaty.

Różna ocena pracy dyrektora

Argumentacja ta dziwi tym bardziej, że jak nas poinformowano w Kuratorium, w ubiegłym roku wicestarosta Witold Lechowski wystosował pismo do Kuratorium, w którym została zawarta kompleksowa ocena pracy dyrektora i została ona opisana w samych superlatywach.

Jeżeli dyrektor dobrze się sprawuje, nie ma do niego zarzutów to dostaje powołanie na kolejną kadencję. To jest pewna logika. Jeżeli wszystko działa dobrze, to po co to psuć? – dziwił się radny Tadeusz Górczyk podczas sesji powiatowej.

Postawiono jednak na tryb konkursowy, bo jak twierdzi Adam Kmiecik jest to standardowy tryb powoływania dyrektora placówki oświatowej.

Niczym takim dyrektor nie zasłynął, nie wyróżnił się, nie wzbudził zaufania w Zarządzie, aby powierzyć mu funkcję bez konkursu na kolejne pięć lat – przekonuje Kmiecik.

Pytany przez nas o ocenę ogólną dyrektora, Kmiecik w skali 1 do 6, stawia +3.

Inne zdanie mają w Kuratorium, gdzie dowiedzieliśmy się, m.in., że w roku 2009 Marek Stęgowski otrzymał nagrodę starostwa, za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz opiekuńczej, za wkład pracy nad kształtowaniem charakterów i postaw młodzieży.

Stęgowski odmówił, ale…

Zarząd powiatu zaproponował Stęgowskiemu, aby przez miesiąc, do czas rozpisania nowego konkursu pełnił funkcję p.o. dyrektora placówki. Ten jednak się nie zgodził.

Argumentuje, że oczekiwał decyzji o rozpisaniu konkursu, albo przedłużeniu umowy, a nie żadnych form pośrednich. Również wicedyrektorzy, na których spoczywa odpowiedzialność za pełnienie funkcji odmówili.

Zarząd dokonał kolejnego kroku, oczywiście zgodnie z prawem i powierzył pełnienie obowiązków dyrektora na dziesięć miesięcy Mariuszowi Pochroniowi, nauczycielowi Zespołu Szkół nr 3 – mówi Adam Kmiecik.

W przyszłym roku odbędzie się procedura konkursowa na dyrektora „Chemika”, nie wiadomo jeszcze czy Marek Stęgowski weźmie w nim udział.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gbur
gbur
2024 lat temu

Na tym pierwszym zdjęciu z prawej to p. Stęgowski. A z lewej to kto ?

jaślak
jaślak
2024 lat temu

bardzo dobry artykuł, ufam że ujawnia całą prawdę.. szkoda tylko, że robi się rozgrywkę polityczno medialną na tle jednej skromnej osoby, która wg. mnie najlepiej pokierowała by szkołą…..

UCZENNICA
UCZENNICA
2024 lat temu

Pan Marek to świetny dyrektor i powinien nim dalej być!!! WSZYSCY GO LUBIĄ I JEST SUPER!!

wiki
wiki
2024 lat temu

prawdopodobnie ta osoba z lewej to kandydat na przyszłego dyrektora szkoły 😆

Stary
Stary
2024 lat temu

Ciekawe wg. jakich kryteriów p. Lechowski dobiera kadrę kierowniczą w placówkach oświatowych? Że nie stawia na wiedzę i kompetencje, to widać choćby po osobie, która dyrektoruje w SOSW, II LO czy Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie. Za to wyrzuca się doświadczonych i oddanych młodzieży pedagogów jak Pan Zbyszek Dranka czy Marek Stęgowski.

vv
vv
2024 lat temu

Teraz widzicie panowie nauczyciele że Kmiotek powinien się wyprowadzić do zmigrodu lub mytarki:upset:

do starego
do starego
2024 lat temu

I jeszcze stary zapomniałeś o wybitnym dyrektorze i ekspercie z II Liceum który miał być kandydatem pseudopisu na burmistrza a okazał się zwykłym donosicielem!Od i całe to towarzystwo!

TK
TK
2024 lat temu

Lechowski dobiera podobnych mentalnie do siebie. Sprawni umysłowo inaczej górą !
Do listopadaB)

zbyszek
zbyszek
2024 lat temu

Nikt nie podważa wybitności Pana Stęgowskego tylko on odmówł pełnienia obowiązków dyrektora na czas przeprowadzenia konkursu i dlatego trzeba było powołać nowego dyrektora!

życzliwy
życzliwy
2024 lat temu

nie trzeba się było fotograwować z przuwódcom
sekty to by się miało stanowisko nadal

zak
zak
2024 lat temu

Kto z Kaczyńskim przystaje,bez stołka zostaje:lol:

klk
klk
2024 lat temu

moze odwołac z funkcji kmiecika?

ciocia Ala
ciocia Ala
2024 lat temu

Stęgowski – czyj to protegowany, że wszystkie portale o nim piszą i tak bardzo nad nim ubolewają ?

chemiczek
chemiczek
2024 lat temu

żegnamy pana jak była powodz to….. wiec żegnamy pappa

chemiczek
chemiczek
2024 lat temu

nie rozumie przecież Stęgowski startował z list PIS do samorządu o co tu chodzi ? czyżby wojna w PIS-ie

daj
daj
2024 lat temu

jaślak ta skromna osoba pierwszy szereg PIS-u !!!!

Julia
Julia
2024 lat temu

Ta wybitność była widoczna gołym okiem jak się oglądało szkołę i jej obejście!To także wybitny gospodarz, prawie jak car boprzed wejściem do gabinetu wisiał przecież ukaz carski i te jawne głosowania nad oceną własnej osoby!To też prawdziwy demokrata!

stefan
stefan
2024 lat temu

kmotek dobrze tnie ale fakt faktem w tym roku nie było miodobranie wiec cienko widze przyszłość ludzi z mytarki i N.Z. a co z kradzionym autem z powiatu? podobno znalazło sie ? w ogrodku u pazia ?

Marek Stęgowski
Marek Stęgowski
2024 lat temu

Dziwna ocena mojej pracy wystawiona w tym artykule przez starostę Kmiecika. Pragnę wszystkich poinformować, że 16 lipca 2009 r. otrzymałem wyróżniającą /najwyższą z możliwych/ ocenę mojej pracy zawodowej.Ocena ta w świetle obowiązującego prawa oświatowego została dokonana i podpisana właśnie przez Starostę Jasielskiego pana Adama Kmiecika. Tak jak również w artykule wspomniano w październiku 2009 r. otrzymałem nagrodę Zarządu Powiatu za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz opiekuńczej.

Micah Ali
Micah Ali
2024 lat temu

Stęgowski to słaby dyrektor byłem uczniem tej szkoły za czasów gdy jego zrobili dyrektorem po Leonie Frodymie. Każdy go olewał dyscyplinmy zero poprostu mały człowiem na nieodpowiednim stanowisku. Słuszna decyzja trzeba odświeżać ! Panie Mareczku nie płacz tylko zacznij Pan pisać konspekty i weź się Pan za robotę. Mariusz Pochroń to nauczyciel stanowczy potrafi "zdjąć uśmiech z twarzy" oprychą i cwaniakom !

niepewny
niepewny
2024 lat temu

LECHOWSKI MA SWOJEGO KANDYDATA ??????????????

KOZI
KOZI
2024 lat temu

Nie wiedziałem ze Jaruś będzie zainteresowany stołkiem w szkole. Parodia to mało powiedziane

...
...
2024 lat temu

s***syny ! tak, najlepiej jak ktos jest za dobry robi cos dobrego i ma dobre zmiary to zrobmy z niego kozła ofiarnego, zmienmy na pana Pochronia 😛 nie bede wspominal nic o tym panu i niech zrobi sajgon ! paranoja panie Kmienik ;/ zastanow sie pan nad soba bo takze my wyborcy mozemy powiedziec ze oceniamy pana i pania kurowska marnie z oczywistych wzgledow, chociazby porownac mozna wladze jasla do wladz krosna i co smutno panu ? bo wydaje mi sie ze powinno :/ kpinia, smiech i żal ujme to w tych trzech slowach, p.Kmiecik PRZECZ!

m
m
2024 lat temu

panowie w Starostwie rozgrywają jakieś swoje układy albo szykują posady dla krewnych i znajomych…. nieważne, że w ten sposób dezorganizują funkcjonowanie szkoły dla kilkuset uczniów i kilkudziesięciu pracowników.
ŻENADA !

pracownik szkoly
pracownik szkoly
2024 lat temu

Panie Marku dyrektor to jest jak gówno na kole raz u gory raz na dole!!!
dyrektorem sie bywa a czlowiekiem sie jest!!!
P.s
Prosze o tym pamietac , zycze zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

ixi
ixi
2024 lat temu

Kaczynski to taki ANTY-MIDAS…czegokolwiek sie dotknie to spieprzy i zamieni w kupe..ludzi tez.

aa
aa
2024 lat temu

a jak niby żona Kmiotka do ILO trafiła? może tak samo wskoczy na stołek w Chemiku? 😀

@@@@@
@@@@@
2024 lat temu

NASTĘPNA MAFIA!!!! Teraz wszędzie jej pełno. Nawet do Chemika dotarła!! Panie Stęgowski, niech się pan trzyma! Szkoda nerwów.

Do Kuby Kowalczyka
Do Kuby Kowalczyka
2024 lat temu

Może jako nauczyciel jestem przeczulona, ale w tytule artykułu wypada wpisać PAN lub MAREK przed nazwiskiem Stęgowski. Bez tego dodatku tytuł artykułu brzmi nieco lekceważąco – a chyba nie takie było zamierzenie Szanownego Redaktora….
Uczniowie również nie lubią zwracania się do nich wyłącznie nazwiskiem, czyżby Pan już o tym zapomniał?…:no:

Służba Bezpieczeństwa Jasło
Służba Bezpieczeństwa Jasło
2024 lat temu

jak można z dnia na dzień pozbawić człowieka funkcji którą pełnił z pełnym oddaniem przez 10 lat, w ciągu ostatnich 2 miesięcy p. Marek codziennie pracował by w miarę możliwości doprowadzić szkołe do porządku. Nie miał ani dnia urlopu, nie mógł wyjechać nigdzie z rodziną.
Nasze Jasielsie władz poraz kolejny pokazują na wysokich stanowiskach obsadzani są ich ludzie, którymi bardzoo łatwo można manipulować.

xxx
xxx
2024 lat temu

Kmiecik na taczki razem z burmistrzową 🙂

szary nauczyciel
szary nauczyciel
2024 lat temu

Bardzo pokrętne są wyjaśnienia przedstawicieli Starostwa – Kuratorium nie widziało podstaw, żeby przedłużać kadencję Dyrektora TYLKO na 1 rok. Poza tym WŁADZA miała całe wakacje na podjęcie decyzji dotyczącej stanowiska Dyrektora. Nie widzę żadnego powodu, żeby przez dwa miesiące trzymać w niepewności Dyrekcję szkoły i pracowników. Jeśli praca Dyrektora Stęgowskiego się nie podobała (do takiej oceny każdy ma prawo, ale chyba nie w kontekście przyznanej nagrody) to można było wcześniej podjąć stosowne działania. Poza tym nowa Dyrekcja miałaby czas na zapoznanie się z nowymi obowiązkami oraz dokonanie zmian w przydziale czynności (nie w dniu 31.08.) W trudnej popowodziowej sytuacji można… Czytaj więcej »

eMPi2
eMPi2
2024 lat temu

Ustawa o systemie oświaty art.36a ust.5 mówi, że do czasu powierzenia stanowiska dyrektora, zgodnie z ust.2 lub 4, organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.Problem polega na tym, że można to zrobić tylko wtedy, gdy po pierwsze ogłosi się konkurs (a tego nie zrobiono),po drugie -do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w drodze konkursu nie wyłoniono kandydata (nie ogłoszono konkursu), organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i… Czytaj więcej »

pan kleks
pan kleks
2024 lat temu

na tym zdjeciu ten z lewej to tzw.wujek samo zlo:lol:

...
...
2024 lat temu

Panie Marku 😀 startowac do kolejnych wyborów, albo do wyborów na Burmistrza i Pana Kmiecika wtedy posprzatac 😀 STARTOWAAAC!:)

...
...
2024 lat temu

do Micah Ali: 😀 czlowieczku chyba jestes jakims zakompleksionym ludzikiem skoro sie boisz pana Pochronia 😀 no coz widac ze albo nie chodziles do chemika albo poprostu srasz w gacie jak ktos powazna mine zrobi i Cie wezmie na pogadanke 😀 jakos uczeszczalem do chemika 4 dobre latka, nie byle jakie latka bo nie byly to latka tak jak zapewne u Ciebie przesiedzone cicho przy ławeczce i sranie w majteczki, tylko co innego i jakos z panem pochroniem mialem tez rozmowy i nie balem sie go tak jak Ty opisujesz i nie czulem respektu nawet jakby byl dyrektorem, nie wiem… Czytaj więcej »

jasiu
jasiu
2024 lat temu

I gdzie pojawi się ten z lewej to zaraz zaczynają się kłopoty.

kurwoska
kurwoska
2024 lat temu

Pawlus pisowskie scierwo

gbur do pana kleksa
gbur do pana kleksa
2024 lat temu

Gratuluję !!!
Znasz się Pan na ludziach – szacun !!

antidotum
antidotum
2024 lat temu

Jeżeli dyrektor dobrze się sprawuje, nie ma do niego zarzutów to dostaje powołanie na kolejną kadencję. To jest pewna logika. Jeżeli wszystko działa dobrze, to po co to psuć? – dziwił się radny Tadeusz Górczyk podczas sesji powiatowej.
I kto to mówi ,a pamięta Pan Panie Sekretarzu"pewną logikę" jakieś 12 lat temu jak zwolniliście Dyr.MOSiR-u pomimo ,że wszystko działało dobrze(oczywiście na MOSiRze).

filip golarz
filip golarz
2024 lat temu

wybierzcie na nowego dyrektora Kaczynskiego 😆

Zobacz także
Close
Back to top button
41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x