Wiadomości

Stop przemocy – konferencja w JDK

W dniu 21 listopada 2008 r. w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła Marii Kurowskiej, odbyła się konferencja poświęcona przemocy w rodzinie oraz problemom związanym ze spożywaniem alkoholu.

W spotkaniu wzięli przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy jasielskich szkół, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Celem tej konferencji było uwrażliwienie mieszkańców na problemem, jakim jest zjawisko przemocy. Z definicji wynika, że przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste (osób najbliższych lub innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Urząd Miasta w Jaśle, wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle podejmuje cykliczne działania edukacyjne służące zmniejszeniu skali zjawiska przemocy w rodzinach, w szczególności z problemem alkoholowym.

Podczas konferencji został wyświetlony film „Wieczne dziecko” – opowieść o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne, jak i neurologiczne. Film ten stanowi apel do przyszłych matek, że każda najmniejsza dawka alkoholu przyczynia się do wystąpienia poważnych szkód zdrowotnych dla nienarodzonego dziecka. Wykład na temat Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) wygłosiła Pani Margot Wysocka, psycholog i członek MKRPA.

W trakcie spotkania  zostały zaprezentowane wyniki Raportu lokalnych badań społecznych skali problemów alkoholowych wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców Jasła z uwzględnieniem poziomu zjawiska agresji i przemocy przeprowadzonych w naszym mieście. Raport został wykonany przez firmę „EduFin” Edukacja, Szkolenia i Doradztwo z Rzeszowa. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że działania podejmowane przez Urząd Miasta i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle w zakresie ograniczania sprzedaży napojów alkoholowych są skuteczne i powodują zmniejszenie spożycia alkoholu.

Konferencja miała na celu poszerzenie wiedzy o narastającym problemie oraz stanowić inspirację do podejmowania w przyszłości wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

UM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
J. Chrzanowski
J. Chrzanowski
2024 lat temu

Nie filmy,nie pochłaniające pieniądze badania wydumanych organizacji uszczęsliwiajacych na siłę ludzi i nie potok słów załatwi problemy patologi społecznej.Nie załatwia też urzednicze papiorki,nakazy itp biurokratyczne dyrdymały… Problem jest i będzie narastał wskutek zafundowanej Polakom biedy,braku nadziei na lepsze jutro,skłóceniem ludzi i rodzin na tle politycznym,majątkowym.Runęły w pył podstawowe prawa naturalne.Człowiek stał się środkiem produkcji,jak maszyna.Przestał być podmiotem. czy chocby przedmiotem,ale zainteresowania.Słowo klucz: "kasa" zabija uczucia,odbiera wielu chęć życia.I tu jest przyczyna alkoholizmu,narkomani,przestępczości Tam gdzie idzie walka o przetrwanie nie ma litości.Zatem pytam :czy idziemy w kierunku małp zawracajac z ewolucji,sztucznie czyniąc statystyki,miast rozwiazywać problemy siegajac o fakty,czy zwalamy na "takie… Czytaj więcej »

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x