r e k l a m a
Wiadomości

Studium wolne od naruszeń prawa. Miasto odrzuciło skargę M. Sobla (relacja tv)

10 za, 2 przeciw i 5 wstrzymujących się od głosu, takim wynikiem zakończyło się głosowanie nad odrzuceniem skargi Mariana Sobla i innych mieszkańców osiedla Szopena, w sprawie usunięcia naruszenia prawa w przyjętym w lutym br. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Jasła.

Mieszkańcy osiedla Szopena  wyrażali obawę w związku ze wzmożonym ruchem tranzytowym jaki będzie odbywał się po wybudowaniu mostu łączącego ul. Szopena z Gądkami.

Zobacz relację WIDEO

Komisja Rozwoju Gospodarczego wraz z Komisją Rady Miejskiej Jasła w uzasadnieniu przedłożonej dziś radnym opinii w tej sprawie stwierdza, że obawy te są niezasadne

Zarzut ten jest zbyt ogólny i nie dotyczy interesu prawnego konkretnej osoby. Na dzień podjęcia uchwały uchwalone zostało studium, nie ma jeszcze uchwalonego Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. Zatem wskazane w wezwaniu zagrożenia są tylko hipotetyczne a zagrożenie jest tylko  przypuszczalne – czytamy w uzasadnieniu

Grupa kontestująca zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego, nigdy nie była przeciwko budowie mostu, który ułatwiłby dostęp Gądkom do miasta Jasła jednak sprzeciwiała się brakowi konsultacji społecznych w tej sprawie i ogłoszeniu informacji na temat planowanych zmian w studium w „Dzienniku Polskim”, gazecie, której nie można dostać w Jaśle.

Kładka na rzece Wisłoce łącząca Gądki z ul. Chopina pozwala jedynie na ruch pieszych. Przyjęte studium obejmuje wykonanie mostu dla pojazdów samochodowych.

Procedura sporządzania Studium przeprowadzona była zgodnie z wymogami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Prawidłowość przeprowadzanej procedury potwierdził Wojewoda podkarpacki badając całą dokumentację formalno-prawną – czytamy w uzasadnieniu.

Jednocześnie komisja stwierdziła, że składający skargę nie wykazali na czym ma polegać naruszenie interesu prawnego lub uprawnienia, więc nie mogą występować do Rady Miasta z wnioskiem o usunięcie naruszenia prawa.

Podczas debaty pojawiły się zarzuty i oskarżenia wobec Mariana Sobla i komitetu protestacyjnego, że ten wprowadzał w błąd opinię publiczną i tak zostały wymuszone 394 podpisy mieszkańców.

Manipulacją było, panie sąsiedzie zza wody – mówił do Mariana Sobla radny Zdzisławsław Dziedzic – że podchodził pan do mieszkańców i mówił pan – podpisze pan, czy pan nie podpisze? Chce pan, żeby panu jeździł samochód ciężarowy pod oknem? To podpisuj pan – mówił radny Dziedzic.

To jest nieprawda. Działaliśmy w komitecie protestacyjnym i nikt nikomu takich rzeczy nie mówił. Mówiliśmy tylko o zamiarach planistycznych, o tym co miasto planuje zrobić w tym miejscu, co z resztą zostało przyjęte – tłumaczy Marian Sobel.

Prawdą jest jednak, że na osiedlu Szopena może zwiększyć się ruch samochodów, jednak zdaniem radnego Henryka Raka nie może być mowy o ruchu samochodów ciężarowych.

Jeśli będzie ruch, to będzie to ruch samochodów osobowych i ewentualnie samochodów dostawczych o tonażu 1,5 –  2 tony, natomiast nie mówmy o jakiś tirach, samochodach ciężarowych i nie straszmy mieszkańców – przekonuje Henryk Rak

Mieszkańcy obawiali się, że prócz tranzytu zwiększy się ruch samochodów osobowych, które będą nową drogą dojeżdżać do Karpackiej Troi. Mieszkańcy zaproponowali więc alternatywne rozwiązanie.

Proponowaliśmy aby nie przecinać osiedla Gądki, które jest ukształtowaną infrastrukturą i obejść to osiedle wzdłuż wałów przy Ropie i wyprowadzić ruch  w innym kierunku – mówi Marian Sobel.

Miasto odrzuciło wniosek Mariana Sobla i mieszkańców ul. Szopena. Wojewoda, do którego został złożony wniosek o uchylenie przyjętej uchwały dotyczącej zmian w studium, nie przychylił się do wniosku mieszkańców osiedla Szopena (czytaj więcej). Odrzucił też złożony w tej sprawie wniosek radnego Tadeusza Stachaczyńskiego (czytaj więcej).

Mieszkańcy mają jednak zamiar skierować sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

Pan Sobel to już z tego słynie ,taka z niego mąciwoda .Miałam okazje poznac go jako klienta ,ciągle mu coś nie pasuje ,takich ludzi więcej to tylko sobie w łeb strzelic.

Smutna prawda
Smutna prawda
2024 lat temu

Ruch w Jaśle by się obniżył jażeli by można ominąć miasto drogami zewnętrznymi. Obecna władza koncentruje się krótkich drogach wewnątrz miasta, nic nie robi w spawie obwodnic. Wybudowanie kawałka drogi z myślą że
inwestorzy posypią się jest naiwnością – to najpierw trzeba znaleźć inwestorów, a potem budować. Kupić tereny, a potem budować strefę.
Pan Gancarski kupił tereny, a potem prosił o dofinansowanie i zbudował KT, uczcie się myślenia od niego.

X-men
X-men
2024 lat temu

Ej urzędasy puszcie sobie ruch tranzytowy wokół urzędu miasta będziecie mieć wesoło a ludzie będą deptać deptak i se będą oglądać ten ruch !!!!!!

sąsiad z gądek
sąsiad z gądek
2024 lat temu

całe gadki wiedzą dlaczego dziedzicowi tak zależy na tej drodze, liczy na poprawę interesów, żonie teraz przypnie jakiś ciężarowy pojazd

king
king
2024 lat temu

;););)Pan Sobel to jest osoba wystepujaca w obronie mieszkańców osiedla, obawy mieszkańców sa uzasadnione, a wszelkie złośliwe komentarze w rzeczywistosci godzą w podstawowe prawa obywateli, bezmyslni ludzie sami szkodzą swoim interesom obywatelskim, to jest godne pochwały poświecić czas innym, zebrać ludzi w jakiejś sprawie, to sa poczatki prawdziwej dobrze pojętej inicjatywy obywatelskiej, jeśli inni myślą inaczej to tez mogą razem cos stanowić, tak działa to w cywilizowanym świecie, np. w samorządach w Anglii, czy Szwecji, takich ludzi trzeba dla rozwoju samorzadności, bo nie jesteśmy tylko wyborczym bydłem dla władz

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Jeden byl związany z WUML-em,a drugiego okropnie prześladowała komuna

prawnik
prawnik
2024 lat temu

kolejny raz rada miasta nie dostrzegła szansy na poprawę wizerunku a wybory blisko, okazuje się, że determinacja jednego człowieka w osobie pana Sobla uruchomiła wreszcie prawny tor sprawy obwodnicy, rada miasta prawa nie stanowi, i jako prawnik wróżę pomyślne dla mieszkańćow zakończenie, szkoda że inni zastraszeni nie wiem czym mieszkańcy osiedla milczą medialnie, przecież to jest kolejna próba załatwienia sprawy byle jak kosztem meiszkańców,mamy już w Jaśle pseudoobwodnice koło ul.Ujejskiego,ludzie przejrzyjcie na oczy, samorząd jest dla was a nie wy dla samorządu

odsłona jasia
odsłona jasia
2024 lat temu

jasiu czyżby źle ci egzaminy poszły na WUMLU ? nawet tam oblałeś sesję ? przecież, możesz się ujawnić, a może ty jesteś TW i w IPN coś na ciebie mają?

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Nic mi złego na WUMLu nie poszło.Nie chodziłem.Ja tylko obserwuje i stwierdzam fakty.

ixi
ixi
2024 lat temu

radny Dziedzic ostatnio nawolywal do lamania przepisow i przymykania oka na kierowcow lamiacych przepisy..TAKI TO YNTELYGENT POWIATOWY..gratulacje dla tych co na to intelektualne pruchno glosowali:mad:

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x