r e k l a m a
Wiadomości

Sugestywna lekcja fizyki w I LO

90-minutowy pokaz wykorzystania praw fizyki w lotnictwie, szereg ciekawych doświadczeń i jeden cel – wzbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi i przedmiotami technicznymi wśród młodzieży. To główne zadanie projektu „Sugestia”, którego premiera odbyła się dziś w I LO w Jaśle.

„Sugestia” jest kolejnym projektem wchodzącym w skład programu „Czas na inżyniera”, który rozpoczął się w 2007 roku z ramienia WSK w Rzeszowie.

Efektem końcowym ma być zaszczepienie matematyki i fizyki w umysłach młodzieży, które poskutkuje na pewno zwiększeniem ilości inżynierów i dla nas jako WSK poskutkuje łatwością w doborze kandydatów – mówi Patrycja Radwańska, dział personalny WSK Rzeszów

Pokazowe lekcje będą odbywać się w 50 szkołach średnich z Podkarpacia: 20 liceach i 30 technikach. Jasło jest pierwszym miejscem, do którego zawitał projekt.

Jest to dla mnie zaszczyt, że możemy inaugurować program dla szkół ponadgimnazjalych w naszym liceum. Myślę, że zostaliśmy wybrani dzięki naszej intensywnej pracy z młodzieżą – mówi Zbigniew Waszkiel, dyrektor I LO w Jaśle.

I LO zawsze miało w swej ofercie propozycje dla uczelni technicznych, trzymając klasy o profilu z rozszerzoną fizyką i matematyką. Bardzo cieszy fakt, że na najbardziej elitarnej uczelni technicznej związanej z lotnictwem jaką jest Politechnika Rzeszowska są nasi absolwenci – dodaje Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii.

Zajęcia prowadzone w I LO były zgodne z programem nauczania fizyki w szkołach średnich ale pokazane w nieco inny sposób.

Użyliśmy przygotowanego na tę okazję sprzętu doświadczalnego, przygotowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej. Zaprezentowane przez nas doświadczenia miały pokazać zasadę lotów samolotów, balonów, sterowców, w oparciu o prawa fizyki i wiedzę teoretyczną – mówił Marcin Rączka, student Politechniki Rzeszowskiej.

Pokazowa lekcja prowadzona przez studentów spodobała się licealistom, na których wywarła ona spore wrażenie.

Bardzo lubię fizykę i wiążę swoją przyszłość z jakąś uczelnią techniczną, a teraz myślę, że jestem bardziej zainteresowana, szczególnie właśnie lotnictwem, ponieważ zaprezentowane dzisiaj pokazy i doświadczenia były ciekawe i na pewno nie były nudne. Wszyscy wyczekiwali co się stanie dalej, bo efekty niektórych doświadczeń były zaskakujące. Szkoły techniczne są teraz przyszłością i trzeba o tym mówić – mówiła po spotkaniu Dominika, uczennica I LO.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
.2.3.
.2.3.
2024 lat temu

W Ekonomiku też takie coś można zrobić 🙂
Zawsze to 2 lekcje umili 🙂

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x