Wiadomości

Szkoła zawodowa – nie znaczy gorsza (foto)

II Piknik Zawodowy zorganizowany przez Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 był świetną okazją do pokazania oferty edukacyjnej szkół oraz rozwiania mitów jakie narosły wokół szkolnictwa zawodowego.


Wbrew popularnej opinii szkoły zawodowe mogą być atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi, ponieważ przygotowują one uczniów zarówno do przyszłego zawodu jak i pozwalają łatwiej dostać się na uczelnie wyższe.

„Wśród naszych uczniów są laureaci i finaliści olimpiady technologii żywności w Poznaniu. Ci  uczniowie już od trzeciej klasy technikum mieli zapewnione indeksy na różne uczelnie. Wielu naszych absolwentów nie ma trudności w pracy w zawodzie” – mówi Ewa Zawilińska, nauczyciel technologii żywności.Szkoła przygotowuje również do zawodów unikatowych, takich jak cukiernik, złotnik czy fotografik. Dużym zainteresowaniem cieszy się technikum fryzjerskie.

„W Jaśle jest to jedyna szkoła gdzie można uczyć się fryzjerstwa” – mówi Teresa Szczudło, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2.

Pedagodzy podkreślają, że profile zawodowe stanowią swego rodzaju bazę umiejętności podstawowych, które można rozwijać na studiach. Ponadto jak zapewnia Magdalena Warywoda, ucząca projektowania odzieży, absolwenci technikum odzieżowego mają szeroką paletę możliwości zawodowych.

„Jest szereg szkół w całej Polsce, gdzie można kontynuować naukę, m.in. na kierunkach takich jak projektowanie odzieży czy wzornictwo. Uczniowie kończąc szkołę są technikami odzieży czyli mają kwalifikację do tego aby pracować zarówno jako krojczy, technik odzieży  czy chociażby przedstawiciel firm odzieżowych” –  tłumaczy nauczycielka.

Co ciekawe, w wielu przypadkach zakres materiału przedmiotowego i czas na jego realizację jest o wiele większy niż w konkurencyjnych szkołach. Najlepszym tego przykładem jest technikum informatyczne.

„Liceum o profilu matematyczno – informatycznym ma 6 albo 8 godzin przedmiotów typu informatycznego. Podczas gdy w technikum informatycznym tych godzin na przygotowanie zawodowe jest 51” – mówi Grzegorz Zięba, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.


Podczas Pikniku, goście mieli możliwość zobaczenia ciekawych projektów, między innymi z zakresu robotyki. Można było skosztować wyrobów cukierniczych przygotowanych przez uczniów. Pod okiem ratowników medycznych z Medycznej Szkoły Policealnej goście mogli także poznać zasady udzielenia pierwszej pomocy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jazzz
Jazzz
2024 lat temu

FACHOWCY na zachodzie sa rozchwytywani jak "cieple buleczki"! Uczcie sie fachu!:yes:

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x