Wiadomości

Szlak śmieciowy w Potakówce

W Potakówce (gmina Tarnowiec) wzdłuż drogi przez las zamiast okazów przyrodniczych można podziwiać dzikie wysypisko. Wśród wyrzucanych odpadów znajdują się butelki szklane i plastikowe, papiery, różnego rodzaju opakowania oraz pieluszki jednorazowe.  

Mimo, że doga jest uczęszczana przez mieszkańców, tylko jedna osoba zdecydowała się zgłosić sprawę do odpowiednich służb.

Ciche przyzwolenie na zabijanie

Jak podkreślają epidemiolodzy nielegalne wysypiska, to wylęgarnia chorób m.in. bakterii, grzybów,  a także trujących gazów powstałych w wyniku rozkładania się odpadów.  To może prowadzić do zatrucia gleby a także przenikania dioksyn do wody.

Ponadto nielegalne wysypiska są zagrożeniem dla zwierząt żyjących w lasach, które w poszukiwaniu jedzenia, często zjadają kawałki folii znalezionej na takich wysypiskach, co powoduje zatkanie się przewodu pokarmowego i w efekcie śmierć zwierzęcia.

Nie uporządkowane wysypiska mogą też prowadzić do epidemii.

Czyżby więc bierność mieszkańców była spowodowana niewiedzą na ten temat?

Prośbą i groźbą

Władze gminy Tarnowiec apelują do mieszkańców, aby ci nie wywozili śmieci do lasu, gdyż jest to niezgodne z prawem. W myśl bowiem art. 70 ustawy o odpadach „kto w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych składuje odpady podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ponadto władze gminne argumentują:

„Dajmy dzieciom dobry przykład. Szczerze mówiąc ja nie rozumiem, czyścimy swoje domy, działki, ogrody to DLACZEGO nie dbamy o nasze wspólne dobra? Apeluję do ludzi którzy dopuścili się tego czynu. Zastanówcie się czy miło iść do lasu w którym zamiast pachnących kwiatków czuć zapach rozkładających się pieluch?”  – czytamy w apelu do mieszkańców.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fot. Gmina Tarnowiec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MM
MM
2024 lat temu

Przecież dawniej w szkole na wiosne cała klasa szła do parku albo na jakaś ulice sprzatać papierki. Czyżby nie było szkoły w tamtej okolicy? Pozostaje tylko wyznaczyć co tydzień jedną klasę "na ochotnika" aby urwała się z lekcji (np: matematyki) i poszła posprzatać. Gdy dzieciaczki wrocą do domu to przypomną sobie aby powiedzieć rodzicom, że nie myslą ponownie sprzatać śmieciorów po nich lub po samym sobie.

J23
J23
2024 lat temu

WYRZUCAJĄ ,ALE LUDZIE Z JEDLICZA JADĄC PRZEZ LAS,LUDZIE KTORZY PRACUJĄ W RAFINERI JEDLICZE JADĄC DO PRACY PÓŻNO WIECZOREM LUB WCZEŚNIE RANO Z SĄSIEDNICH MIEJSCOWOŚCI POTAKOWKI.W POTAKÓWCE NIKT NIE MA SAMOCHODU Z WYŻSZEJ PÓŁKI.

Ad
Ad
2024 lat temu

Proszę media o jedność w tej sprawie i wypucujcie kichy władzy za śmieci. W każdej gminie są pracownicy interwencyjni.
Chcemy, by media zebrały się od czasu do czasu w danej gminie, gdzie mieszkańcy mogliby się wyżalić z problemów.
Dalibyśmy radę coś takiego zrobić?
Jaslonet
eJaslo
Jaslo4u
Nowiny
TVJ
TV OBIETKYW
organizujemy coś takiego?

Zobacz także
Close
Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x