r e k l a m a
Wiadomości

Szpital walczy z NFZ o 8 mln zł. Pierwsze wyroki wkrótce

Pogarsza się sytuacja finansowa szpitala specjalistycznego w Jaśle. Wstrzymane zostały planowe zabiegi operacyjne, lekarze wykonują jedynie te ratujące życie. Powodem takiego stanu jest trwający spór między szpitalami z Podkarpacia a NFZ, który zalega z wypłatą pieniędzy za nadwykonania.

fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl

Jasielski szpital znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z kwotą 8 mln zł za nadwykonania z lat 2008 – 2009 – mówi Marek Barański, radny miejski i lekarz szpitala specjalistycznego w Jaśle.

Jest ciężko, ale nie dramatycznie

Na przeciągającym się sporze najwięcej cierpią pacjenci. Już teraz – jak mówi Marek Barański – wstrzymano zabiegi planowe na wszystkich oddziałach, zaczyna też brakować pieniędzy na leki i podstawowy sprzętu (czytaj więcej)

Musimy zrozumieć, że nikt nie będzie sponsorował zakupu bardzo drogich medykamentów, środków opatrunkowych, środków do operacji, jeżeli nie będzie otrzymywał za to pieniędzy – mówi Barański.

Pacjentów uspokaja dr Szymon Niemiec, z-ca dyrektora ds. leczniczych szpitala specjalistycznego w Jaśle.

Szymon Niemiec

Szymon Niemiec (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

O dramacie jasielskiego szpitala nie możemy mówić, ponieważ płynność finansowa szpitala jest zapewniona – mówi Niemiec. – Wykonujemy procedury ratujące życie jak i wykonujemy procedury dla pacjentów, którzy oczekują na zabiegi operacyjne na leczenie stacjonarne, którzy są umiejscowieni na liście rezerwowej – dodaje.

Pacjenci nadal są przyjmowani do jasielskiego szpitala. Nie planuje się wprowadzenia limitów przyjęć.

Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu pacjentów i dopóki nie będzie to konieczne to takich ograniczeń nie będzie – uspokaja starosta Adam Kmiecik.
 
Walczą o pieniądze z urzędnikami

W skali kraju tylko województwa podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie nie otrzymały zaległych pieniędzy od NFZ.

Marek Barański

Marek Barański (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Szpital pracował bardzo dobrze, wyrabiał plan nawet w 150 proc. a Narodowy Fundusz Zdrowia za to po prostu nie zapłacił –  mówi Barański

Powodem, dla którego NFZ nie chce wypłacać pieniędzy jest (niezrozumiała dla szpitali) interpretacja tego, co można uznać za zabiegi ratujące życie.

Narodowy Fundusz Zdrowia według pewnej swojej, jakiejś niezrozumiałej do końca idei, ustalił zabiegi ratujące życie, które według mojej opinii i w opinii kolegów specjalistów z zakresu innych dyscyplin nie pokrywają się sensu stricte z zabiegami ratującymi życie – tłumaczy Niemiec

Sąd zdecyduje

Pierwsze zaległe pieniądze dla jasielskiego szpitala spłyną zapewne po decyzji sądu, który zasądzi kwotę, jaką NFZ wypłaci jasielskiemu szpitalowi za nadwykonania za 2008 rok.

Teraz jest troszeczkę taka sytuacja podbramkowa. Oczekujemy na orzeczenia sądowe za nadwykonania za 2008 rok. Jeżeliby się nam udało uzyskać 1 mln z kwoty, o jaką się ubiegaliśmy tj. 2 mln zł, na pewno poprawiłoby to sytuację jasielskiego szpitala.

Szymon Niemiec dodaje, że sytuacja szpitala powoli będzie się stabilizować. Pytanie tylko jak długo potrwa walka o stabilne funkcjonowanie szpitala, na której najwięcej tracą pacjenci?

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

8 mln!? no to niedługo nam pozamykają ten grajdołek

pacjent na szczęście były
pacjent na szczęście były
2024 lat temu

Jakby tak urzędników z połowę zwolniono to kłopoty by się pewnie skończyły…Ale oni muszą pracować bo…(każdy wie dlaczego)???:(

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x