r e k l a m a
Wiadomości

Szpitala nie stać na nowe RTG. "Jest to sprzęt podstawowy"

W jasielskim szpitalu specjalistycznym brakuje sprawnego aparatu RTG. Obecnie wykorzystywany zepsuł się i pozwala jedynie na przeprowadzenie podstawowej diagnostyki. Na specjalistyczne prześwietlenia lekarze kierują pacjentów do placówek w Krośnie i w Gorlicach.

Dysponujemy w tej chwili aparatem, który zapewnia podstawowe rzeczy, ale w każdej chwili może ulec uszkodzeniu i wtedy zostajemy bez RTG – mówi radny i lekarz Marek Barański. – Jest to sprzęt podstawowy, który w szpitalu używany jest 24 godziny na dobę – dodaje Barański.

Marek Barański

Marek Barański

Zakup nowego, cyfrowego aparatu to wydatek rzędu 600 tys. zł. Dyrekcja szpitala zwróciła się z prośbą o pomoc do starostwa, jako organu założycielskiego. Tam jednak pieniędzy – jak mówią – nie mają.

Powiat przeznacza na szpital rocznie między 1 a 2 mln zł. W tym roku też poszły środki na szpital, a to, że przeznaczono je na coś innego, to wybór dyrekcji – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski – my nie możemy zabezpieczyć wszystkich potrzeb, bo nas na to nie stać – dodaje starosta.

Adam Kmiecik

Adam Kmiecik

Podobny apel został wystosowany do burmistrza. Dziś podczas sesji radni przekazali z kasy miasta na zakup nowego aparatu 200 tys. zł.

Na wniosek Marka Barańskiego rozważano przekazanie 300 tys. zł, jednak, zdaniem skarbnika Jacka Borkowskiego, miasta nie stać na wyłożenie takiej kwoty z powodu wydatków poniesionych po czerwcowej powodzi.

W tej chwili miasto jest w dość trudnej sytuacji finansowej, ma kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, czyli zabezpieczeniem środków na funkcjonowanie własnych zadań i własnych jednostek – mówił Jacek Borkowski.

Dlatego na komisji finansowo – budżetowej zasugerowano, że wyjściem z sytuacji będzie udzielnie 200 tys. zł pomocy. I takie rozwiązanie ostatecznie przyjęli jasielscy radni, jednocześnie deklarując, że we wrześniu, miasto postara się wygospodarować kolejną dotację.

Mimo, że na razie jest to 1/3 potrzebnej kwoty, dyrektor jasielskiego szpitala Szymon Niemiec zapowiada rozpoczęcie procedury przetargowej.

Szymon Niemiec

Szymon Niemiec

My rozpoczniemy procedurę przetargową. Natomiast będziemy musieli ze środków własnych, które spływają nam z NFZ jakoś znaleźć pozostałą kwotę i zwrócimy się do przedstawicieli innych samorządów lokalnych – zapowiada Niemiec – Chcielibyśmy zakupić ten sprzęt z formą płatności ratalną – odroczoną – dodaje.

Z apelem o pomoc finansową dla jasielskiego szpitala, radny Marek Barański zwrócił się za pośrednictwem mediów do zakładów pracy.

Zwracamy się również do zakładów pracy i instytucji o pomoc w zakupie tego sprzętu – apeluje o pomoc Marek Barański.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
obserwator
2024 lat temu

po co RTG ???? Lepiej remontować fontannę.
Takie rzeczy to tylko w Jaśle. Przykre.:upset:

majka
majka
2024 lat temu

wolałabym na burmistrza Barańskiego niż Kmiecika.

obserwator
obserwator
2024 lat temu

do majki. ….ale na stołku burmistrza nie zarobi tyle co teraz. A pieniądz rządzi !! przekonałem się o tym nie raz..:(:upset:

Komancz
Komancz
2024 lat temu

No to skarbnik się popisał publicznie rzekł,ze miasto jest ma kłopoty z utrzymaniem płynnosci finansowej…A ponoć jest rewelacyj nie i chwalą nas po gazetach…Jak to jest,że jest 200 tys zł na fontannę,a nie ma na ratow anie zdrowia ludzkiego??? Skandal!!!!:upset:

Topielec
Topielec
2024 lat temu

Na swój basen to Miasto nie dało ani złotówki. Hańba!!!

smutne
smutne
2024 lat temu

"nie mamy pieniędzy" hmm na deptak się znalazły, na fontannę – też się znalazły a na szpital ??? wydaje mi się że teraz prześwietlenia to można sobie na deptaku lub (jak wyremontują) koło fontanny robić. niestety to nasze Jasło 🙁

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x